Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Rekordowe emerytury w województwie śląskim

Prawie 17 tysięcy złotych wynosi najwyższa emerytura w województwie śląskim. Wypłaca ją chorzowski oddział ZUS. Nie jest to rekordowe świadczenie, bo w Polsce są osoby, które otrzymują emeryturę nawet powyżej 20 tys. zł. Jaki jest przepis na tak wysoką emeryturę?

Przeciętna emerytura w Polsce to około 2,4 tys. zł. Dla mężczyzn ta średnia jest zdecydowanie korzystniejsza, bo wynosi prawie 3 tys. zł, dla kobiet poniżej 2 tys. zł. Jednak wśród świadczeniobiorców nie brakuje takich emerytów, których emerytura przekracza 9 tys. zł. W takiej wysokości świadczenie trafia do ponad 3,3 tys. osób w kraju. Ale są też emerytury, które przekraczają nawet 20 tys. zł.

W województwie śląskim najwyższa emerytura, w kwocie 16,9 tys. zł, trafia do emeryta, który przeszedł na nią w wieku 77 lat i 6 miesięcy, mając staż pracy prawie 57-letni. Świadczenie wypłaca chorzowski oddział ZUS. Kolejna wysoka emerytura na Śląsku, w kwocie 15,2 tys. zł, trafia do świadczeniobiorcy również z chorzowskiego ZUS. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku prawie 75 lat, a samej pracy, bez jakichkolwiek zwolnień chorobowych, czy innych okresów nieskładkowych, miał blisko 55 lat. W pozostałych pięciu śląskich oddziałach ZUS nie brakuje emerytów, których świadczenie wynosi od 11,4 tys. zł do 14,2 tys. zł. Najwyższa emerytura z terenu bielskiego oddziału, w wysokości 13 596 zł, trafia do mężczyzny, który na świadczenie przeszedł w wieku prawie 72 lat, a jego staż przekroczył 53 lata.

Jak wynika z analizy dokumentów w ZUS, tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które bardzo długo pracowały, a na emeryturę przeszły później niż w dacie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Bo trzeba pamiętać o tym, że każdy rok dłuższej pracy niż wiek emerytalny, to wzrost świadczenia o około 8-10 proc. Zatem wysokie świadczenia to nic innego jak zwykła matematyka. – Emerytura jest pochodną dwóch rzeczy: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc zbudujemy sobie wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.

Na drugim biegunie są kilkuzłotowe, a nawet groszowe emerytury. W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki Lubelszczyzny. W województwie śląskim najniższą emeryturę w wysokości 5 groszy wypłaca sosnowiecki ZUS. W bielskim oddziale ZUS najniższa emerytura wynosi 47 groszy, otrzymuje ją kobieta, która miała tylko 15 dni pracy. Skąd się biorą groszowe emerytury? – Dziś z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, ZUS wylicza emeryturę. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kila groszy, to takie świadczenie jest wypłacane – wyjaśnia Beata Kopczyńska.

Tak niskie emerytury dziwią, bo wszyscy wkoło słyszą o minimalnej emeryturze, która wynosi obecnie 1200 zł brutto. – Trzeba pamiętać o tym, że aby dostać minimalną emeryturę, konieczne jest udowodnienie odpowiedniego stażu pracy. Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Jeśli przy takim stażu w wyliczeniu emerytury wyjdzie nam kwota niższa niż gwarantowana wysokość minimalnej (obecnie 1200 zł), to wówczas ZUS podnosi świadczenie do wysokości minimalnej emerytury. Czyli jeżeli z wyliczenia wyjdzie kwota na przykład 980 zł, to kobiecie, która udowodni 20 lat stażu pracy, a mężczyzna 25 lat stażu pracy, ZUS podnosi świadczenie na 1200 zł brutto – tłumaczy Beata Kopczyńska.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olek
Olek
28 dni temu

Najiece mają nieroby górnicy 4 godz.pracy do 50 gdzie sprawiedliwość w tym kraju.