Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Remont łazienki na każdą kieszeń

Dla każdego z nas funkcjonalna łazienka jest podstawą egzystencji. Niezależnie od wielkości i standardu wyposażenia, powinna być wygodna i umożliwiać wszelkie czynności higieniczne domowników. Jak każde pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, wymaga okresowych remontów. Te zaś generują gruz i odpady. Jak przeprowadzić remont łazienki i pozbyć się gruzu, podpowiadamy na przykładzie Poznania i okolic.

Określenie budżetu na remont

To pierwsze, co należy zrobić przed rozpoczęciem prac. Od tego, jaką kwotą dysponujemy, będzie zależeć rozmiar remontu i zastosowane materiały. Ale to nie wszystko – konieczne jest uwzględnienie w kosztorysie nie tylko cen materiałów i wartości robocizny. Remont łazienki wiąże się z czasowym pozbawieniem możliwości korzystania z toalety, warto zatem pomyśleć o wynajęciu kabiny przenośnej. Oprócz tego czeka nas pozbycie się gruzu i odpadów poremontowych, zatem konieczne będzie wypożyczenie kontenera lub worka typu big-bag.

Wynajęcie ekipy pochłonie około 30 proc. budżetu remontowego; jeżeli więc mamy ograniczone możliwości finansowe, postarajmy się wykonać samodzielnie tyle prac, ile będzie to możliwe – choćby skucie starych płytek i inne prace demontażowe. Może to dać kilkaset złotych oszczędności, które będzie można przeznaczyć np. na wynajęcie kontenera na gruz.

Tymczasowy sanitariat – toalety przenośne Czerwonak

Czerwonak jest podpoznańską gminą, będącą typową „sypialnią” dla dużego miasta. Wybudowano w niej kilka większych osiedli mieszkaniowych, rozwija się też budownictwo indywidualne. Jest więc zapotrzebowanie na remonty, a przy tej okazji – na przenośne toalety. Znajdą one zastosowanie wszędzie, gdzie łazienka musi być czasowo wyłączona z użycia i nie ma możliwości korzystania w tym czasie z sieci wodociągowej.

W poznańskich firmach, specjalizujących się w wynajmie toalet mobilnych, istnieje możliwość wypożyczenia na korzystnych warunkach kabiny standardowej, o niewielkich rozmiarach i z podstawowym wyposażeniem, lub – opcjonalnie – dodatkowo w oświetlenie, umywalkę, dozowniki na płyny do mycia i dezynfekcji, ręczniki papierowe i nakładki higieniczne. Dzięki zamówieniu toalety wraz z serwisem mamy pewność, że będzie ona utrzymana w należytym porządku.

Ceramika, hydraulika

Na rynku jest ogromny wybór płytek łazienkowych, które można dobrać do każdego wnętrza, zależnie od jego wielkości, kształtu, wysokości, itp. Jeżeli nasze finanse są ograniczone, lepiej kupić mniej płytek i pokryć nimi mniejszą powierzchnię, niż kupować płytki najtańsze na całość, a na pozostałej powierzchni zamontować np. panele łazienkowe. Bardzo tanie kafelki są zwykle niskiej jakości, nietrwałe i nie będą wyglądać dobrze, a koszt ułożenia przez glazurnika jest ten sam, co płytek wysokiej jakości. Pamiętajmy, że najmniej kosztuje ułożenie płytek o standardowych wymiarach, nieco więcej – wielkoformatowych, a najwięcej – ceramiki drobnej.

Jeżeli planujemy przeniesienie urządzeń sanitarnych w inne miejsce w łazience, będzie to już spora inwestycja. Przeciętny koszt przeniesienia jednego punktu to około 400 zł, zatem jeżeli mamy w łazience wannę, umywalkę, prysznic, WC i bidet, to samo ich przeniesienie pochłonie około 2000 zł, nie licząc kosztów zakupu nowych urządzeń i armatury. Pozostawiając stare punkty hydrauliczne zapłacimy jedynie za podłączenie nowych sanitariatów.

Porządek po remoncie – wywóz gruzu Mosina

Mosina to małe miasto, położone w odległości około 20 km na południe od Poznania. Wielu mieszkańców Mosiny dojeżdża do pracy w Poznaniu, ale pracują także na miejscu w ponad 50 firmach. Dynamiczny rozwój odnotowuje budownictwo mieszkaniowe. Powstało (i wciąż się rozbudowuje) Osiedle Chełmońskiego, rozwija się także budownictwo jednorodzinne. Remonty i przebudowy są tu więc codziennością.

Również po remoncie łazienki pozostaje gruz, zwłaszcza ceramiczny. Nie można pozbyć się go w dowolny sposób, a nie zawsze jest możliwość dostarczenia go do PSZOK we własnym zakresie. Dlatego w tej sytuacji najlepiej zamówić kontener lub worek typu big-bag.

Jeżeli chodzi o kontenery na gruz Poznań jest najbliższym dla Mosiny miastem, w którym można je wynająć. Firmy specjalistyczne obsługują ludność w promieniu 100 km. Kontener należy zamówić telefonicznie lub e-mailem. Firma dostarczy go nawet w tym samym dniu, jeżeli zamówienie zostało złożone rano. Jeżeli remont odbywał się na piętrze, można dodatkowo zamówić rękaw, za pomocą którego gruz będzie transportowany oknem z mieszkania wprost do kontenera. Dzięki temu nie trzeba nosić gruzu po schodach. Opłata za wynajęcie kontenera regulowana jest z rachunku bankowego klienta po otrzymaniu faktury e-mailem.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 miesiąc temu

Niby łazienkę mamy małą, ale mimo to nazbierało się sporo gruzu po jej remoncie. Jednak dobrze, że zamówiłem big-bagi od Amid, bo się przydały. Początkowo miałem wynająć kontener, ale on zajmuje zbyt wiele miejsca i nie jest tak praktyczny jak worki, które z łatwością można przewieźć a później schować i wykorzystać po raz kolejny.