Wydarzenia Cieszyn

Remont Rynku – ogłoszono przetarg

Fot. Michał Cichy

Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie ogłosił dziś przetarg na wykonanie remontu i przebudowę centralnego placu miasta.

Przedmiotem zamówienia jest realizacja projektu turystycznego o nazwie „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”, w ramach którego planowany jest remont i przebudowa Rynku, zagospodarowanie zieleni, małej architektury oraz roboty konserwacyjne fontanny św. Floriana.

“Z uwagi na miejsce realizacji zadania, zamówienie obejmuje również przeprowadzenie badań archeologicznych.
Zakres robót budowlanych przewiduje ujednolicenie nawierzchni oraz likwidację podziału wysokościowego na jezdnie i plac. Jezdnia zostanie wyniesiona i zrównana z placem. Ponadto projekt obejmuje rozebranie istniejącej nawierzchni jezdni, placu i chodników. Na jezdni i placu przewiduje się wymianę konstrukcji drogowej oraz odtworzenie nawierzchni granitowej z wykorzystaniem materiału pochodzącego z rozbiórki. Chodniki wokół rynku projektuje się z płyt granitowych płomieniowanych na nowej podbudowie. Płyty chodnikowe kamienne zaprojektowano o zmiennej szerokości 20, 30 i 50 cm, ułożone zostaną nieregularnie, nawiązując do istniejącego układu na ul. Głębokiej. Rozdział jezdni i chodnika wykonany zostanie z oporników granitowych – wtopionych. Wizualne oddzielenie płyty rynku od jezdni zostanie osiągnięte poprzez wprowadzenie odwodnienia szczelinowego obustronnie obłożonego płytami granitowymi szerokości 15cm.
W obrębie płyty rynku umieszczone zostaną elementy małej architektury takie jak mobilne donice z zielenią, ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady, słupki informacyjne, itp.” – informuje cieszyński MZD.

Zamówienie obejmuje również nasadzenia nowych drzew i przesadzenie istniejących. Całość zadania (badania archeologiczne oraz roboty budowlane) będą podzielone na dwa główne etapy:

I. wewnętrzna płyta Rynku wraz z 1,5 m pasem jezdni, wykonanie przyłączeń oraz wbudowanie szyny

II. pozostała część zadania – jezdnia wraz z chodnikami.

Termin realizacji zamówienia wynosi obowiązywać będzie przez 12 miesięcy od momentu podpisania umowy. Oferty składać można do  17 maja br.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
1 rok temu

Czy ten remont rynku jest na prawdę tak potrzebny?
Odsyłam panią Burmistrz i rajców by przejechali się ulicami: Przepilińskiego, Hażlaską, Paderewskiego, Słowiczą i dalej Jastrzębią.
Widać komfort centrum miasta w którym prawie nikt nie mieszka jest ważniejszy niż codzienne potrzeby tysięcy mieszkańców miasta.
Coś mi się wydaje, że włodarze zapomnieli komu mają być pomocni.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Oczywiście remont potrzebny ale ten stary rynek też ma swój urok, mam nadzieję że po remoncie nie zaleją go brukiem i betonem.

peplanie jak zwykle
peplanie jak zwykle
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Brukiem się nie zalewa podszywacz.. Stare odejdzie w przeszłość, możesz sobie zrobić zdjęcia i wspominać. Czytaj ze zrozumieniem, że bruk będzie odtworzony rozebraną kostką brukową a chodnik będzie z płyt granitowych. Co tutaj mieć nadzieję jeśli wszystko jest napisane i jasne.