Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

„Resortówki” nie poznacie

W tym roku „Resortówka” będzie miała nowe pokrycie dachu, a w przyszłym – nową elewację. Fot. Marcin Kałuski

Dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach czechowicka „Resortówka” zmieni się nie do poznania. Po wymianie pokrycia dachu i termomodernizacji szkoła będzie nie tylko piękna, ale i „eko”.

Kompleks Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych przy ulicy Traugutta w Czechowicach-Dziedzicach to jeden z największych obiektów zarządzanych przez powiat bielski. Jest „trudny” nie tylko ze względu na swój wiek, ale też mało zwartą formę zabudowy. Władze powiatu od lat modernizują go i unowocześniają, wyposażając na przykład w nowoczesne warsztaty, z najwyższej jakości sprzętem. Teraz przyszedł czas na modernizację dachu i elewacji, by nie dochodziło do przeciekania i by można było oszczędzić na niemałych kosztach ogrzewania obiektów, w których przede wszystkim mieszczą się dwie szkoły – popularna „Resortówka” (ZSTiL) i Zespół Szkół Silesia.Właśnie trwa pierwszy etap powiatowej inwestycji. – Wymieniane jest pokrycie całego dachu tego ogromnego obiektu. Układana jest gruba warstwa twardego styropianu oraz dwie warstwy papy. Zagwarantuje to szczelność i dobrą izolację. Do tego są między innymi nowe okucia, kominy i rynny. Chcielibyśmy jeszcze przy okazji w tym roku wymienić kilkadziesiąt okien – informuje Stanisław Pięta, członek Zarządu Powiatu Bielskiego odpowiedzialny za oświatę. Wszystkie te prace mają potrwać do końca roku.

Na 2019 rok przewidziano realizację drugiego etapu, czyli termomodernizację ścian szkolnego kompleksu. – Po zakończeniu obu tych zadań budynek będzie się nie tylko dobrze prezentował, ale stanie się bardziej ekologiczny i tańszy w utrzymaniu. Nowe okna, elewacja i pokrycie dachu sprawią, że będzie można zużyć o wiele mniej energii do ogrzania szkoły – cieszy się Stanisław Pięta.

Prace w „Resortówce” będą kosztować niespełna cztery miliony złotych. Władze powiatu zapewniły na ten cel w budżecie 1,16 miliona złotych. Co istotne, pozostała część kosztów zostanie pokryta dzięki dotacji i pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Dzięki środkom z Funduszu ostatnio udało się doprowadzić do termomodernizacji czechowickiego Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku na dodatek czeka nas termomodernizacja Domu Kultury przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach, na co też mamy środki z tego źródła. A jeszcze postaramy się o pieniądze na przeprowadzenie termomodernizacji sali „Sokoła” przy czechowickim LO – wylicza członek Zarządu Powiatu Bielskiego. – Obecnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to jedyne realne źródło pozyskiwania środków na inwestycje sprzyjające ochronie środowiska. Dobrze, że ta instytucja istnieje i ciągle chce pomagać. Możemy się tylko cieszyć, że te pieniądze są. Świadomość możliwości ich pozyskania mobilizuje samorządy do szukania środków na zapewnienie wkładu własnego i realizację ambitnych zadań. Szkoda by było nie korzystać z takiej okazji – puentuje.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments