Wydarzenia Bielsko-Biała

Rodzice masowo rezygnują z obiadów w jednej z bielskich szkół! Wszystko przez firmę, która wygrała przetarg?

Firma gotująca posiłki m.in. w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej ma dostarczać obiady do 12 bielskich szkół podstawowych. Rodzice oraz niektórzy radni mają mnóstwo wątpliwości.

Wiadomość o wyborze firm, które dostarczać będą obiad do bielskich szkół podstawowych gruchnęła przed Świętami Bożego Narodzenia. “Kronika Beskidzka” wystąpiła do Ratusza o ujawnienie zwycięskich ofert. Jak wynika z otrzymanych dokumentów, ceny obiadów w szkołach, gdzie doszło do wyłonienia firmy wahają się od 9,57 zł w SP 1 (tylko drugie danie) do 12,98 zł w SP 4 (obiad dwudaniowy).

To, co rzuca się w oczy, to niska cena tzw. wsadu do kotła w ofercie spółki Catermed – firma deklaruje, że na produkty do przygotowania jedno- lub dwudaniowego obiadu chce przeznaczyć 4 zł! Jako pierwszy informował o tym portal bielsko.biala.pl w materiale: Ostra wojna cenowa. Tylko 4 zł na produkty na dwudaniowy obiad w szkole

Dla porównania w trzech innych bielskich szkołach podstawowych, w których wygrały lokalne firmy, cena tzw. wsadu, czyli produktów na obiad waha się od 6,70 zł (jednodaniowy obiad w SP 23) do 8 zł (dwudaniowy obiad w SP 4).

W poniedziałek pojawiła się informacja o masowej rezygnacji rodziców z dofinansowanych obiadów w jednej z bielskich szkół podstawowych. W efekcie magistrat ostatecznie unieważnił postępowanie w części dotyczącej Szkoły Podstawowej nr 18 położonej przy ul. Norwida, choć wcześniej wyłoniona została tam zwycięska firma, którą był właśnie Catermed. Jak dowiedziała się „Kronika Beskidzka”, w przetargu określono, że obiady w placówce codziennie jeść będzie ok. 120 dzieci, liczbę tę oszacowane na podstawie wcześniejszych deklaracji. Po ujawnieniu nazwy firmy dostarczającej catering, liczba deklaracji w ciągu kilku dni spadła do… 6.

Więcej w najnowszej “Kronice Beskidzkiej”. Dostępna także w formie e-wydania.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
71 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
2 miesięcy temu

Ja wykupiłam. Moje dziecko zadowolone. Smakuje. Mieli pomysł. Za styczeń zapłaciłam 44zl, a poprzednia firma brała za m-c od 230zl do 300zl.Lekka przesada. Inni zazdrośni bo stracili klientów. Polecam

Wit
Wit
2 miesięcy temu

I szczujnie lewackie w natarciu dzień i noc nie podoba się to na szczaw i mirabelki

Teacher
Teacher
2 miesięcy temu

Myślę, że dialog poprowadzony przez Państwa pokazuje tylko dosyć niski poziom kultury osobistej. Wkrótce świat będzie głodował, nie ma co się kłócić.
Poziom na stołówkach był dobry kiedyś, gdy na miejscu gotowały panie kucharki, produkty byly dobrej jakości I nie wybrzydzaliśmy tak, jak obecnie.

Zadowolona mama
Zadowolona mama
2 miesięcy temu

Powiem tyle w temacie: też się bardzo obawiałam, a dzieci są zadowolone z tych obiadów za 4zł, jest smacznie, dużo, prawie codziennie obiad mięsny. Poprzednia firma za 7zl raczyła dzieci makaronem z serem, więc może warto najpierw spróbować, a nie panikować. Do tego to obiady dofinansowanie, więc 4zł to tylko dopłata, a nie koszt obiadu. Umowa zobowiązuje firmę do utrzymania pewnego standardu, więc wątpię, że obniży jakość serwowanych posiłków.

Pawel
Pawel
2 miesięcy temu

Pewnie dzieci nie są z tej szkoły co tylko sam sos dojechał ostatnio bez reszty? 🙂 Jeśli ktoś wierzy, że będą utrzymywać taki poziom cały czas, to gratuluję naiwności życiowej. Zawsze tak jest – na początku fajne, smaczne, dużo, potem zacznie się oszczędzanie, dzieciaki narzekać nie będą, ale masówkę będą wpieprzać. Jeśli szkoła ma swoją kuchnię, nie widzę powodu żeby wybierać firmę cateringową do tego a tak się stało w przypadku naszej szkoły. Na szczęście rodzice nie podpisali zgód, raptem 6 się wyłamało i Catermed poszedł w PiS…

pens
pens
2 miesięcy temu
Reply to  Pawel

120 obiadów to niedużo, a żeby stołówkę prowadziła szkoła trzeba by zatrudnić pewnie ze 3 osoby, to się po prostu nie opłaca, poza tym firma która do tej pory gotowała obiady startowała w przetargu i przegrała, czy “bunt” rodzicównie był inspirowany?

Pawel
Pawel
2 miesięcy temu
Reply to  pens

Są zatrudnione dwie osoby. Firma cateringowa musi jeszcze ogarniać transport. Poza tym w gastronomii płacisz za usługę, pewnych rzeczy nie ogarniesz w mniej osób, więc koszt jest podobny bez względu na ilość obiadów. Zresztą nie przez przypadek firma cateringowa usługę wyceniła drożej niż firmy lokalne, za to oszczędziła na składnikach, jak mniemam, ze względu na masową produkcję mogli sobie na to pozwolić. Jeśli w szkołach było niezadowolenie z obiadów, to jest to zrozumiałe, że lepsze to niż nic. Ale były szkoły, że dzieciaki i rodzice byli bardzo zadowoleni i po co to zmieniać? Tak czy siak częściowo koszty pokrywają rodzice,… Czytaj więcej »

Grzegorz
Grzegorz
2 miesięcy temu

A ja myślę że ktoś pomaga tej firmie żeby nie padła mam na myśli urząd czyli znajomości

Gosia
Gosia
2 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz

Dotacja z gminy. Mieli pomysł i wypalił. Ja wykupiłam. Mój syn zadowolony

Gris
Gris
2 miesięcy temu

Pytanie podstawowe brzmi, czy ” gotujący te pseudo obiady”, kiedykolwiek serwowali je swoim dzieciom lub komukolwiek z rodziny. To że to szpitale tolerują jest skandaliczne !!!

tak jest od lat
tak jest od lat
2 miesięcy temu
Reply to  Gris

Różnica jest taka, że na szpitalnej stołówce żaden lekarz nie jada a na szkolnej nauczyciele owszem.

Dagmara
Dagmara
2 miesięcy temu

Witam rodziłam 2011r córke w wojewódzkim szpitalu, jedzenie było okropne, bez smaku, ochyda a teraz chcą karmić nasze dzieci porażka jakąś za 4zl.to będa pomyje. Masakra jakaś

Eryk
Eryk
2 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

Głodne dzieci zjedzą ze smakiem

Marek
Marek
2 miesięcy temu

W kwietniu 2005 leżałem w szpitalu w Bystrej Śląskiej i pod Szyndzielnią. W obu katering, za różne pieniądze, dwie różne firmy. W obu skromnie, przy czym w tańszej Bystrej jedzenie smaczne. W Wojewódzkim zaś rodzaj zupy można było poznać jedynie po jadłospisie, wszystkie zimne, porozlewane a standardowa kasza odrażająco rozgotowaną i posklejana, jak prosiętom do chlewa.

Jerzy
Jerzy
2 miesięcy temu
Reply to  Marek

Głodny wszystko zje jak tak jesz jak prosięta w chlewie tak masz

Musaszi67
Musaszi67
2 miesięcy temu
Reply to  Marek

A pani karmiła prosięta,sorki?

Franciszek
Franciszek
2 miesięcy temu

Rodzice mają rację.

BBrodzic
BBrodzic
2 miesięcy temu

Może warto aby informacje podane w artykule zostały zweryfikowane, ponieważ w SP4 cna obiadu nie jest taka jak została podana, płaci się rzeczywiście za wsad do kotła 8 zł.

Jan
Jan
2 miesięcy temu

Jak tak gotują jak posiłki w szpitalu to dziękuje mój by tego nie jadł byłem 4 dni w szpitalu to wiem pomyje nie żarcie.

Ireneusz
Ireneusz
2 miesięcy temu
Reply to  Jan

Jakbyś poczuł głód to byś zjadł aż uszy by się trzęsły

Greg
Greg
2 miesięcy temu
Reply to  Ireneusz

Tylko, że nie chodzi o zaspokojenie głodu, bo to wtedy jest pasza, tylko o godne i smaczne wyżywienie dzieci. Także pacjentów!

Ireneusz
Ireneusz
2 miesięcy temu
Reply to  Greg

Głodny to nawet i godnie zje tą twoją pasze

Nie siol
Nie siol
2 miesięcy temu
Reply to  Ireneusz

Taaa, szczaw i mirabelki, skądś to znamy…

Ireneusz
Ireneusz
2 miesięcy temu
Reply to  Nie siol

To też są zdrowe rzeczy wymienione przez ciebie

Nutka
Nutka
2 miesięcy temu
Reply to  Ireneusz

Nie traktujmy ludzi jak świnie, które wszystko zeżrą.Już dość karmienia ludzi byle gównem i traktowania jak bydło.

Spitfajet
Spitfajet
2 miesięcy temu

No a szkoła na beskidzkim 8 zł za obiad. Skandal. To jak to jest że w jednych szkoła 4, a tu 8? Kto to sprawdzi czy faktycznie te 8 zł poszło na produkty?

Pjoter
Pjoter
2 miesięcy temu
Reply to  Spitfajet

Na dziecku będziesz oszczędzać? Ugotuj Se cokolwiek za 4zl i zjedz ze smakiem…

Perun
Perun
2 miesięcy temu
Reply to  Spitfajet

Za darmo jest na śmietniku :))

Tematte
Tematte
2 miesięcy temu
Reply to  Spitfajet

Chyba nie kumasz. To jest wsad do kotła a nie cena obiadu.

pens
pens
2 miesięcy temu

obiad dla 2 osób, ceny detaliczne, zupa: warzywa (marchew, pietruszka, seler, cebula) 1,2 zł, koncentrat pomidorowy 2 łyżki 1 zł, ryż 2 łyżki 0,25 zł, śmietana 12% 2 łyżki 0,40 zł, drugie: 2 kotlety schabowe (16 zł za kg z kością, kość na wywar) 5,30 zł, ziemniaki 40 dkg 0,80 zł, kapusta biała 15 dkg 0,40 zł, panierka 0,30 zł, olej do smażenia 20 ml 0,20 zł, przyprawy 0,10 zł razem 9,95 zł czyli 4,98 zł na osobę, a przy cenach hurtowych mniej o 25% czyli 3,74 zł za wsad do kotła na jeden obiad

Perun
Perun
2 miesięcy temu
Reply to  pens

A robota, prąd czy tam inne paliwo, podatek, ZUS??? Najlepiej za pół darmo a potem jeszcze na pracowniku oszczędzić . Zasrai prywaciarze twitwitwi

Natan
Natan
2 miesięcy temu
Reply to  Perun

Na koszty stałe jest dofinansowanie z UM

pens
pens
2 miesięcy temu
Reply to  Perun

zasada jest taka – koszt produktów (wsad do kotła) pokrywają rodzice, a pozostałe koszty (płace, energia itd) pokrywa gmina, dlatego rodzice płacą naprawdę niewiele ok.100 zł na m-c

Marek
Marek
2 miesięcy temu
Reply to  pens

To poprawne wyliczenie. Kucharz

ktg
ktg
2 miesięcy temu

niech poślą dzieci do maca, zjedzą zdrowo i tanio:)

Danka
Danka
2 miesięcy temu

za 4 zł spokojnie da się kupić produkty na przyzwoity obiad, zwłaszcza jak się kupuje hurtowo, więc o co tym rodzicom chodzi? w szkołach poza BB cena obiadu (a to tylko koszt tzw.wsadu do kotła) przykładowo: szkoła nr 2 w Bystrej – 4zł, szkoła w Buczkowicach – 5 zł, szkoła w Jasienicy – 4 zł

Vito
Vito
2 miesięcy temu
Reply to  Danka

Chodzi o to że gotują w szpitalu wojewódzkim i rodzice boją się że będą korzystali z tych samych naczyń i sztućców. A dodatkowo ten kto był lub miał bliskich w szpitalu wojewódzkim to wie jakie tam jest jedzenie.

Danka
Danka
2 miesięcy temu
Reply to  Vito

sztućce i zastawa stołowa są przechowywane w szkole, więc jak mogą być te same co w szpitalu? wymagania przetargowe co do posiłków szkolnych są naprawdę wysokie, rodzice powinni się z nimi zapoznać (są na stronie urzędu miejskiego), przecież to młodzi ludzie, biegli w necie:)

Magdalena
Magdalena
2 miesięcy temu
Reply to  Danka

….. bo tam dopłaca gmina , a obiady gotowane są w szkole .

Danka
Danka
2 miesięcy temu
Reply to  Magdalena

każda gmina dopłaca, bo takie są przepisy, rodzice płacą tylko za produkty, więc nie ma znaczenia kto gotuje

OrWell
OrWell
2 miesięcy temu

córa zjadła jeden obiad i podziękowała do końca roku

Jerzy
Jerzy
2 miesięcy temu
Reply to  OrWell

głodu jej trzeba to będzie jeść za dwóch

!
!
2 miesięcy temu
Reply to  Jerzy

powiedział mędrek co po świętach wywalił wiadro żarcia do śmietnika

Jerzy
Jerzy
2 miesięcy temu
Reply to  !

ja akurat zjadłem wszystko ze smakiem a że u ciebie się wywala to już twoja rzecz

ariem
ariem
2 miesięcy temu
Reply to  OrWell

a jaki był jadłospis na pierwszy tydzień stycznia?

pens
pens
2 miesięcy temu
Reply to  OrWell

ciekawe gdzie była na tym obiedzie, skoro przetarg dla tej szkoły unieważniono 2 stycznia, firma nie dostarczyła do szkoły ani jednego obiadu

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu

Nie wiem, czy to ważne, ale nieśmiało, acz stanowczo zwracam twoją uwagę, iż chęć delegalizacji idzie trochę w złym kierunku. Może należałoby najpierw wyciąć w pień Eskimosów z takim pietyzmem trzymających za pysk polskiego chama?

sojusz?
sojusz?
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Ważne, że daje się dostrzec iż Tadeusz staje się nieśmiały w odpowiedziach kumplowi z półki, który pisze dużymi literami

Iza&Tadeusz
Iza&Tadeusz
2 miesięcy temu

Sprzedam prawa do nicka Hermenegilda, zainteresowany? Pisz.

tak to legalnie a nie samozwańczo działa
tak to legalnie a nie samozwańczo działa
2 miesięcy temu
Reply to  Iza&Tadeusz

Musisz zarejestrować patent, podszywacz. A wtedy trzeba opublikować chęć zarejestrowania nicka, będziesz miał protest ode mnie, że nie masz prawa do pierwszeństwa. To samo musisz zrobić ze zlepkiem nicka tutaj, musi zgodzić się Iza i Tadeusz.

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu

Racz mnie nie mieszać do twoich lekko wzniosłych dysertacji.

Iza&Tadeusz
Iza&Tadeusz
2 miesięcy temu

To jak jesteś chętny? Na pewno się dogadamy.

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  Iza&Tadeusz

Nie wysilaj się, wal się i dużo odpoczywaj.

Iza&Tadeusz
Iza&Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Ok, widzę że jeszcze nie wytrzeźwiałeś po sylwestrze.

Iza&Tadeusz
Iza&Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  Iza&Tadeusz

Uwaga. Oferta już nieaktualna.

głupota jest głupotą i taką pozostanie
głupota jest głupotą i taką pozostanie
2 miesięcy temu
Reply to  Iza&Tadeusz

Zaistniałeś, podszywacz

Iza&Tadeusz
Iza&Tadeusz
2 miesięcy temu

A ciebie kolega do pionu ustawił.

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  Iza&Tadeusz

Uważaj, żeby ci się pion z poziomem nie pomylił. Co zresztą widocznym jest.

głupota jest głupotą i taką pozostanie
głupota jest głupotą i taką pozostanie
2 miesięcy temu
Reply to  Iza&Tadeusz

Nie szukaj sojuszników do swojej głupoty, bo nie ma chętnych

misję widzę u autora komentarza
misję widzę u autora komentarza
2 miesięcy temu

To dzieci mają jakieś misje, tak jak tutaj autor komentarza?

Fakt
Fakt
2 miesięcy temu

Misji może nie ma ale że platfusi są niemieccy to fakt

fakt faktów
fakt faktów
2 miesięcy temu
Reply to  Fakt

i faktem jest, że platfusi są proeuropejscy, niezaściankowi.

Fakt
Fakt
2 miesięcy temu
Reply to  fakt faktów

Tak samo jak osiemnastowieczni targowiczanie ,siedzący na dworze carycy Katarzyny.Też byli światli ,proeuropejscy,bronili swobód i praworządności

stop folksdojczom
stop folksdojczom
2 miesięcy temu
Reply to  fakt faktów

proeuropejscy zdrajcy

?
?
2 miesięcy temu

Wymagania jakości posiłków w szpitalach w stosunku do wymagań w szkołach są różne, może nic dziwnego że przyzwyczajenia ze szpitali nie zostały zaakceptowane przez rodziców, niektórych radnych. Może trzeba się spotkać firmie Catermed z rodzicami S.P. nr 18 przy obiedzie?

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  ?

Poziom wymagań jakości do wymogów w sferze konsumpcji różny być nie może. Przyzwyczajenia ze szpitali rodziców niektórych radnych nie zostały zaakceptowane przez dzieci niektórych rodziców. Firmie Catermed trzeba się dać możliwość wypowiedzieć z merytorycznością odpowiedzialną w sytuacji tej.

pokręcone jak zwykle
pokręcone jak zwykle
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Co to plączesz, manipulujesz i zmieniasz treść mojego komentarza, robisz groch z kapustą i próbujesz ludziom zrobić wodę z mózgu?. “Trzeba się dać możliwość wypowiedzi”? – brawo polonisto nr 1 na forum.

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu

“nic dziwnego że przyzwyczajenia ze szpitali nie zostały zaakceptowane przez rodziców,” to je dopiero majstersztyk mowy ojczystej, ino tylko jakiej? Apropos de faktos, jak już osiągniesz wymagany poziom intelektualno-analfabetycznoodporny to podyskutujemy. Póki co za wysokie progi com ci już pisał wielokrotnie a i bezskutecznie.

pokręcone jak zwykle
pokręcone jak zwykle
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Artykuł nie oskarża firmy Catermed, jeśli B24 napisała nieprawdę – zawsze Catermed może się zwrócić ze sprostowaniem, nie zmanipuluje sprostowanie B24 jak to często robi Tadeusz.

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu

Często to Tadeusz robi, ale widać daremnie głową o mur tłuc.

odwracanie kota
odwracanie kota
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

o manipulacji mowa