Cieszyn Kultura i rozrywka

Rok 1848 w pamiętnikach Stalmacha, Cinciały i Kotuli. Czym różnią się ich relacje i dlaczego?

Fot. Książnica Cieszyńska

Zgodnie z tradycją, w ostatni piątek miesiąca Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejną prezentację w cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. Tym razem będzie to „Rok 1848 w pamiętnikach Pawła Stalmacha, Andrzeja Cinciały i Andrzeja Kotuli”. Spotkanie odbędzie się 24 lutego o 17.00.

Tematem nadchodzącego spotkania będą wydarzenia roku 1848, widziane z perspektywy inicjatorów polskiego odrodzenia narodowego na Śląsku Cieszyńskim: Pawła Stalmacha, Andrzeja Cinciały oraz Andrzeja Kotuli. Zostawili oni po sobie pamiętniki, które należą do najcenniejszych, przechowywanych w Książnicy Cieszyńskiej XIX- wiecznych zabytków regionalnej memuarystyki. Pierwszy i ostatni z nich zachowały się w zbiorach Książnicy w postaci rękopiśmiennych oryginałów, którym uczestnicy prezentacji będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska.

Fot. Książnica Cieszyńska

Jak wyglądały pierwsze dni rewolucji w Cieszynie? Jakie nadzieje i oczekiwania przyniósł ze sobą wiedeński powiew swobody? Dlaczego nadzieje na wolność pokładane w Cesarstwie Austriackim zawiodły? Jaka rola przypadła polskiemu językowi literackiemu w budowaniu poczucia odrębności narodowej i czy jeden z twórców ruchu narodowego, a mianowicie Andrzej Cinciała, umiał się nim w ogóle posługiwać? To kwestie, jakie zostaną poruszone podczas spotkania. Prelegenci podejmą także próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego relacje Stalmacha, Cinciały i Kotuli różnią od siebie, czy powiedziane zostało wszystko, a jeśli nie, to co przemilczano?

Z tymi oraz wieloma innymi pytaniami zmierzą się prowadzący cymelium, Agnieszka Laskowska i Maksymilian Stańczak, którzy są jednocześnie autorami prezentowanej równolegle w Książnicy Cieszyńskiej wystawy „Jeden rok, wiele początków. Wiosna Ludów na Śląsku Cieszyńskim”.

Fot. Książnica Cieszyńska

google_news