Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Rolnik w banku. Czym jest kredyt rolniczy?

Kredyt rolniczy to specyficzna forma pożyczki bankowej. Wbrew pozorom jego nazwa nie jest wyłącznie chwytem marketingowym. Banki rzeczywiście tworzą oferty dedykowane rolnikom i odpowiadające na ich realne potrzeby. Co ważne, nie każdy bank posiada w swojej ofercie tego typu produkty. Niektóre instytucje finansowe wolą skupiać się na klientach, których dochody są bardziej przewidywalne niż zyski pochodzące z rolnictwa.

Czym kredyt rolniczy różni się od tego standardowego?

Biorąc pożyczkę rolniczą można liczyć na dogodne terminy spłat. Gospodarstwem rolnym trzeba zajmować się cały rok, a dochód przynosi ono zazwyczaj tylko przez kilka miesięcy. Dlatego banki proponują rolnikom nie tylko tradycyjne płatności miesięczne. Można zdecydować się na raty kwartalne, półroczne, a nawet roczne, co w wielu przypadkach zdecydowanie ułatwia spłatę kredytu.

Przed przyznaniem kredytu rolniczego bank musi oczywiście wyliczyć zdolność kredytową. Na tym etapie widać drugą różnicę pomiędzy standardowymi pożyczkami a kredytami udzielanymi rolnikom. Przy obliczaniu dochodu z gospodarstwa bank nie może opierać się na umowie o pracę. Zamiast tego bierze pod uwagę zyski z różnorodnych źródeł.

Z jednej strony jest to uciążliwe, bowiem wiąże się z koniecznością dostarczenia sporej ilości dokumentów. Jednocześnie jest to szansa na wykazanie rzeczywistych dochodów i przyznanie znacznie lepszych warunków kredytowania.

Jakie dokumenty bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej rolnika?

Zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt dla rolnika, skompletuj niezbędne dokumenty. Banki samodzielnie określają niezbędną dokumentację. Możliwe więc, że nie wszystko przyda Ci się w danej placówce. Jeśli jednak zależy Ci na uzyskaniu najbardziej korzystnego kredytu i porównaniu różnorodnych ofert, lepiej przygotować się do tego zawczasu.

W pierwszej kolejności trzeba udać się do Urzędu Gminy. W tym miejscu uzyskasz ważne przez miesiąc zaświadczenie o dochodach oraz poświadczenie ilości posiadanych hektarów fizycznych i obliczeniowych. W ten sposób bank ocenia nie tylko efekty Twoich dotychczasowych działań, ale też potencjał Twojego gospodarstwa rolnego. Zadbaj też o akty własności gruntów i ewentualne umowy dzierżawy. W Urzędzie Gminy postaraj się także o zaświadczenie o braku zaległości w spłacie składek ZUS i KRUS oraz dokument potwierdzający uregulowanie podatku rolnego.

Następnie zbierz wszystkie faktury, paragony, zaświadczenia i wykazy, które stanowią dokumentację sprzedaży produktów rolnych lub towarów pochodzących z ich przetwórstwa. Zdarza się, że dany bank bierze pod uwagę tylko 45-50% wykazanych w ten sposób zysków. W takim wypadku opłacalne może być pokazanie wyciągów z rachunku bankowego. Niezależnie od przyjętej formy dokumentacji, trzeba będzie wykazać dochody co najmniej z ostatnich 3 miesięcy. Niektóre banki wymagają bardziej obszernej dokumentacji zysków, jednak raczej nie przekracza to okresu jednego roku.

Twój dochód stanowią także dotacje unijne i krajowe. Potwierdzenie ich otrzymania uzyskasz w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pamiętaj, że bank sprawdzi, jak radzisz sobie z obciążeniami. Dlatego warto dbać o pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej. Informacje o Twoich kredytach i nieterminowych spłatach mogą być tam przechowywane nawet do 5 lat po uregulowaniu długu.

Czy warto brać kredyt rolniczy?

Kredyty dla rolników charakteryzują się znacznie lepszymi warunkami, niż pożyczki udzielane osobom zatrudnionym na czas nieokreślony. Nawet jeśli formalności z nimi związane wydają się uciążliwe, zdecydowanie warto przejść przez ten etap, by cieszyć się tanim kredytem przez kolejne lata.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments