Cieszyn Na sygnale

Rowerowy weekend – trzy wypadki w powiecie cieszyńskim

Zdjęcie poglądowe. Fot. KPP Oświęcim

Trzy wypadki z udziałem rowerzystów – to weekendowy bilans związany z bezpieczeństwem kierujących jednośladami. Do tego wypadek z udziałem kierowcy i pasażera motocykla. Aby było bezpiecznie, każdy uczestnik musi zachować pełną koncentrację na drodze. I trzeźwość…

Weekend, piękna pogoda, doskonałe warunki na drodze i aż cztery zdarzenia z udziałem kierujących jednośladami. Wszystkie policjanci zakwalifikowali jako wypadki.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce na początku weekendu, w piątek w Cieszynie na ulicy Bielskiej. Kierujący BMW 32-latek nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 25-latkowi na motocyklu. W wyniku zdarzenia ucierpiał kierowca jednośladu oraz podróżująca z nim pasażerka. Uczestnicy tego zdarzenia byli trzeźwi, tak jak i uczestnicy wypadku w Koniakowie dzień później. Tam kierujący fiatem nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu rowerem 37-latkowi z Bierunia. Rowerzysta został przewieziony do szpitala.

Inaczej miały się sprawy w niedzielę, kiedy to policjanci interweniowali na miejscu dwóch wypadków drogowych, których uczestnikami i sprawcami byli sami rowerzyści. Najpierw w Ochabach Małych przy ulicy Strażackiej kierujący rowerem 38-letni tyszanin nie dostosował się do obowiązku ruchu prawostronnego, w wyniku czego doprowadził do zderzenia z 48-latkiem z Wodzisławia Śląskiego, który w związku z odniesionymi urazami musiał zostać przewieziony do szpitala.

Z kolei kolejne zdarzenie, które miało miejsce w Ustroniu na ulicy Krzywaniec, powiązane było ze stanem nietrzeźwości cyklisty. 62-latek z Niemiec, który był pod wpływem alkoholu (niespełna promil w wydychanym powietrzu), doprowadził do czołowego zderzenia z prawidłowo jadącą 58-letnią kobietą. Oboje zostali przewiezieni do szpitala. Wszystkie zdarzenia będą przedmiotem postepowania prowadzonego przez policjantów, którzy będą badać dokładne okoliczności związane z zagrożeniem bezpieczeństwa na drodze.

– Podróże rowerem to wspaniała forma wypoczynku, ale pamiętać należy, że poruszanie się po drodze związane jest z tak samą odpowiedzialnością, jak kierowanie innymi pojazdami. Konsekwencje związane z rozkojarzeniem, alkoholem, brakiem odpowiedniej koncentracji są niestety o wiele większe dla uczestników jednośladów. Dlatego niezmiennie apelujemy do każdego uczestnika- bez względu na rodzaj prowadzonego pojazdu i warunki na drodze- zachowaj pełną koncentrację i ostrożność – przypomina Krzysztof Pawlik z cieszyńskiej KPP.

google_news