Wydarzenia Żywiec

Rozpoczęcie sezonu pasterskiego w Rychwałdzie

Fot. Materiał organizatorów

W niedzielę, 28 kwietnia, przy bazylice św. Mikołaja w Rychwałdzie, rozpocznie się uroczyście sezon pasterski w województwie śląskim. Nie zabraknie pokazów owiec, serów góralskich i oczywiście występów artystycznych z dobrą, jak zawsze, góralską muzyką!

Całość „otworzą” o 9.00 trombity i dudy, a po nich odprawiona zostanie msza w oprawie góralskiej. Po niej, około 10.00, organizatorzy zaproszą na część obrzędową jak liczenie, poświęcenie i okadzenie owiec, śpiew oraz błogosławieństwo zwierząt i ludzi. Będzie też dzielenie się serem.

Potem przyjdzie czas na część artystyczną, gdzie wystąpią przedszkolaki z Rychwałdu, które zaproszą do wspólnego odśpiewania hymnu górali beskidzkich „Szumi jawor”. Gwiazdą wydarzenia będzie kapela Po Pieronie, która zagra i zaśpiewa w swoim jubileuszowym koncercie. Wręczone zostaną także umowy dla organizacji, które prowadzą zadania z dofinansowania z wojewódzkiego programu Owca Plus. W trakcie imprezy oczywiście nie zabraknie stoisk z rękodziełami i z przysmakami regionalnymi przygotowanymi przez panie z kół gospodyń wiejskich z gmin Gilowice, Łękawica i Ślemień.

Organizatorami imprezy są: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, urzędy gmin Gilowice, Łękawica i Ślemień, Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Parafia św. Mikołaja w Rychwałdzie i Związek Podhalan.

Fot. Materiał organizatorów

google_news