Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

„Rozwód kościelny” – w czym może pomóc Ci adwokat kanoniczny?

Zawiązany przed ołtarzem węzeł małżeński przerwać może wyłącznie śmierć jednego ze współmałżonków. Nie każde małżeństwo kościelne prowadzi jednak do powstania tego typu dozgonnego przymierza. To właśnie rozstrzygnięcie kwestii, czy dane małżeństwo może być uważane za ważne, mają na celu procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa, nazywane często (niestety błędnie) „rozwodami kościelnymi”. Osoba kierująca do sądu kanonicznego skargę powodową dotyczącą wszczęcia procesu małżeńskiego może skorzystać z pomocy adwokata kościelnego, który jest w stanie zapewnić jej pełną opiekę formalno-prawną w trakcie całego postępowania.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa – kiedy proces może zostać wszczęty?

Każdego roku wzrasta liczba spraw małżeńskich rozpatrywanych w trybunałach kościelnych na całym świecie. Podstawę do wszczęcia postępowania sądowego stanowi sporządzenie przez jednego ze współmałżonków (lub oboje) skargi powodowej, która następnie zostanie rozpatrzona przez Sąd Biskupi. Kiedy sprawa trafia na wokandę? W przypadku gdy powód, sam lub po konsultacji z adwokatem kościelnym, precyzyjnie określi podstawy prawne wskazujące na to, że jego małżeństwo było nieważne od samego początku. Tytuły te dzielimy na przeszkody zrywające (np. przeszkoda wieku, pokrewieństwa, powinowactwa czy uprowadzenia), braki dotyczące zgody małżeńskiej (np. niedojrzałość lub choroba psychiczna jednej ze stron, uzależnienie od alkoholu itp.) oraz braki dotyczące formy kanonicznej (np. brak uprawnień kapłana udzielającego ślubu). Kluczowe znaczenie ma także dopełnienie wszelkich wymagań formalnych właściwych dla danego sądu.

Jakie są etapy procesu dotyczącego tzw. rozwodu kościelnego?

Jeśli sąd uzna, że istnieją wystarczające powody do rozpoczęcia procesu dotyczącego stwierdzenia nieważności małżeństwa (czytaj więcej na https://adwokatkościelny.pl/stwierdzenie-niewaznosci-malzenstwa/), następuje zawiązanie sporu sądowego i postępowanie dowodowe (jego ważnym elementem jest przesłuchanie świadków). Do dalszych etapów procesu zaliczamy publikację akt sądowych, wystąpienie obrońcy strony (bądź stron) oraz obrońcy węzła małżeńskiego i oczywiście – ogłoszenie wyroku.

W czym może pomóc Ci adwokat kościelny w trakcie procesu małżeńskiego?

Adwokat kościelny to prawnik, który poświęcił lata studiowaniu kanonów prawa kanonicznego. Dowodem jego wiedzy i kompetencji, a także niezbędnych przymiotów ducha, jest nominacja biskupia do pełnienia tej niezwykle odpowiedzialnej funkcji. Jako bezstronny biegły już w trakcie wstępnej konsultacji z klientem będzie w stanie ocenić, czy istnieją wystarczające tytuły prawne do skierowania do Sądu Biskupiego skargi powodowej dotyczącej wszczęcia procesu. Jeśli tak – pomoże w odpowiedni sposób sporządzić pismo, zwiększając tym samym szansę wprawienia w ruch procedury sądowej. Jego pomoc może dotyczyć również m.in. powołania odpowiednich świadków, zgromadzenia kluczowych dowodów, przedstawienia argumentów strony czy repliki na uwagi obrońcy węzła małżeńskiego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, adwokat kościelny może skierować sprawę do sądu dalszej instancji.

Warto również zaznaczyć, że mimo wprowadzenia przez papieża Franciszka procedury procesu skróconego (zwanego „45-dniowym”) znaczna część procesów odbywa się w trybie zwykłym, co oznacza, że mogą one trwać nawet od 2 do 5 lat. Przez cały ten czas adwokat kościelny jest w stanie zagwarantować klientowi kompleksowe wsparcie formalno-prawne, pomagając mu uporać się z każdą problematyczną kwestią związaną z toczącym się postępowaniem.

Poszukując profesjonalnego doradztwa związanego z każdym aspektem prawnym procesu dotyczącego tzw. rozwodu kościelnego, warto nawiązać kontakt z wiarygodną kancelarią kanoniczną, taką jak adwokatkościelny.pl. Reprezentujący ją adwokaci specjalizują się zarówno w obsłudze prawnej osób indywidualnych (w tym także przedstawicieli Kościoła), jak i innych podmiotów prawa kanonicznego, m.in. parafii, diecezji i zakonów (np. w sprawach dotyczących zarządzania nieruchomościami kościelnymi czy sporach z władzą państwową). Osobom poszukującym pomocy prawnej z zakresu różnych dziedzin prawa świeckiego (m.in. cywilnego, karnego, gospodarczego czy prawa pracy) ci sami prawnicy oferują swoją pomoc w ramach kancelarii prawnej lexform.pl.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arletta Bolesta
Arletta Bolesta
3 lat temu

Nie tyle rozwód, co uznanie nieważności
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Rydz
Rydz
3 lat temu

To dobry zwyczaj, który powinni przejąć też kanoniczni

Henio
Henio
3 lat temu

Przychodzi facet do proboszcza z zapytaniem: “Proszę księdza nie żyjemy już z żoną razem, czy w naszym przypadku mozemy sie starać o unieważnienie naszego małżeństwa?”. Ksiądz po przeanalizowaniu sprawy odpowiada “Owszem, po pierwsze należy się wam unieważnienie, a po drugie dach w kościele przecieka…”

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Henio

Chyba w odwrotnej kolejności po pierwsze i po drugie.

marek
marek
3 lat temu
Reply to  Henio

Wydaje mi się, że to już ocenia adwokat kościelny i sąd biskupi. Dużo zależy od tego, jak pomoże specjalista; proboszcz tutaj nie ma nic do gadania 😉 ja korzystałem z takiej pomocy i wyszedłem obronną ręką 😉

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Jakże to taki artykuł sponsorowany w obliczu podejmowanych tu i tam uchwał przez samorządy w sprawie kart rodzin. Nie w tym kierunku działania aby się rozwodzić. Można bić babę (najczęściej) ale trzeba tworzyć rodzinę.