Wydarzenia Sucha Beskidzka

Ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie suskim

Fot. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

W powiecie suskim w środę (15 września) rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa.

Oficjalnego rozpoczęcia dokonali starosta suski Józef Bałos, podpułkownik Marek Marcinek, wojskowy komendant uzupełnień w Nowym Targu i Anna Sala, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Suchej Beskidzkiej. To właśnie w tej szkole mieści się Powiatowa Komisja Lekarska.

Kwalifikacja wojskowa polega na ustaleniu zdolności do czynnej służby wojskowej . W tym roku dotyczy ona przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2002 roku. Kwalifikacji poddani zostaną także mężczyźni urodzeni w latach 1997 – 2001, którzy nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwane będą również kobiety urodzone w latach 1997 – 2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria o ile nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej – tłumaczą powiatowi urzędnicy.

Fot. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

Fot. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 lat temu

Dziś się robi oficjalne rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej z udziałem starosty, dyrektora szkoły? A i kobiety też kwalifikują?