Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Rzeźby nie tylko tradycyjne

Dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i kuratorka wystawy Eulalia Domanowska (z prawej) i dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz.

We wtorek, 15 stycznia, w Galerii Bielskiej BWA odbył się wernisaż wystawy „Kunszt IV. Kolekcja orońska”. Są na niej prezentowane wybrane prace z bogatej kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Jak podkreśla dyrektor tej placówki i zarazem kuratorka bielskiej wystawy Eulalia Domanowska, rzeźby to nie tylko prace wykute tradycyjnie – w kamieniu czy brązie, lecz także obiekty, instalacje czy neon. – W BWA prezentowane są prace zarówno cenionych na arenie międzynarodowej klasyków XX wieku (Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Władysława Hasiora, Jerzego Jarnuszkiewicza), jak i twórców młodych. Rzeźby te pochodzą z lat 1959-2018 – mówi.

Tytuł wystawy nawiązuje do jednej z prac – autorstwa młodej artystki Darii Malickiej z 2014 roku – „Kunszt”. Są to wycięte w drewnie litery tworzące właśnie to słowo. Rzymska cyfra IV w tytule wystawy wynika z faktu, że jest to czwarta prezentacja tej ekspozycji. Wcześniej wystawa gościła w Muzeum Narodowym w Rydze na Łotwie, w Galerii Zbrojownia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku.

W wystawie uczestniczą następujący artyści: Magdalena Abakanowicz, Sylwester Ambroziak, Michalina Bigaj, Włodzimierz Borowski, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Wojciech Fangor, Władysław Hasior, Thorsten Goldberg, Jacek Jagielski, Jerzy Jarnuszkiewicz, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska „Kocur”, Jarosław Kozakiewicz, Piotr Kurka, Natalia Lach-Lachowicz, Daria Malicka, Jarosław Perszko, Maria Pinińska-Bereś, Marta Pszonak, Martyna Szwinta oraz Sofie Żezmer.

Orońsko to niewielka miejscowość niedaleko Radomia. Centrum Rzeźby Polskiej mieści się w XIX-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym niegdyś do słynnego malarza Józefa Brandta. W parku eksponowane są rzeźby plenerowe. W kolekcji Centrum znajdują się blisko 2 tysiące dzieł sztuki.

Wystawa w Bielsku-Białej potrwa do 17 lutego.

 

Autorką fotoreportażu jest Magdalena Nycz

Dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i kuratorka wystawy Eulalia Domanowska (z prawej) i dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz.
navigate_before
navigate_next

google_news
kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments