Kultura i rozrywka Wadowice

Andrychów, który tańczy i śpiewa

Fot. Edyta Łepkowska

Dopracowane w każdym szczególe stroje, harmonijne ruchy, dopieszczona choreografia, piękne głosy. Występy Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów należą do tych widowisk, które z jednakową przyjemnością ogląda się i słucha. Wprawdzie ostatnio grupę można było zobaczyć głównie w czasie koncertów kolęd, ale nawet wtedy stanowiła miły dla oka obraz.

Fot. Edyta Łepkowska

Zespół powstał w 1997 roku z inicjatywy Zofii Wanat, która nadal jest jego opiekunką. Tworzyli go wówczas uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie. Teraz grupa działa pod skrzydłami andrychowskiego Centrum Kultury i Wypoczynku, a rozpiętość wieku śpiewaków i tancerzy sięga kilkudziesięciu lat! Zespół ma w repertuarze autentyczne pieśni, tańce oraz zwyczaje ludowe, wśród których poczesne miejsce zajmuje folklor krakowiaków zachodnich. Grupa występowała między innymi w Niemczech, Czechach, na Słowacji, Łotwie i Ukrainie.

Fot. Edyta Łepkowska

Na przestrzeni lat zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Najważniejszym jej osiągnięciem jest zajęcie drugiego miejsca podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. W 2017 roku została uhonorowana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Zespół wydał pięć płyt – trzy z kolędami i pastorałkami, a dwie z pieśniami ludowymi oraz biesiadnymi. Ma na koncie udział w tak nietypowym przedsięwzięciu, jak bicie rekordu Guinnessa w zbiorowym tańcu, które miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie w 2012 roku. Jednocześnie prawie 600 osób przez 5 minut i 21 sekund wykonywało wszystkie figury krakowiaka, nie bacząc na żar lejący się z nieba (temperatura wynosiła wówczas 33°C).

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments