Wydarzenia Żywiec

RZGW Kraków o zniesieniu “ciszy” na jeziorach

Radosław Radoń i Maria Wisińska-Kurz. Fot. Paweł Szczotka

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zajęło swoje stanowisko w sprawie zniesienia “ciszy” na jeziorach Żywieckim i Międzybrodzkim.

Przypomnijmy, że radni powiatu żywieckiego uchylając uchwałę z 2014 roku, która wprowadzała zakaz poruszania się motorówkami po jeziorach Żywieckim i Międzybrodzkim, tym samym zniósł tak zwaną “ciszę” na obu akwenach. Sprawa wywołała spore kontrowersje i protesty ze strony Polskiego Związku Wędkarskiego Zarządu Okręgu Bielsko-Biała. Przeciwko zniesieniu “ciszy” wypowiedzieli się również poseł Małgorzata Pępek i burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Jak się okazuje z decyzji radnych powiat żywieckiego nie jest zadowolone i PGW Wody Polskie – RZGW w Krakowie, które teraz zgodnie z prawem będzie wydawać lub odmawiać wydania zgody na poruszanie się motorówek po obu zbiornikach.

Źle się stało, że ta uchwała została uchylona. Będzie sporo pracy przy wydawaniu pozwoleń, a już nie mówiąc o kwestiach bezpieczeństwa na akwenach i ochronie środowiska – podkreśla Maria Wisińska-Kurz, dyrektor Zarządu Zlewni w Żywcu PGW Wody Polskie – RZGW w Krakowie.

Z kolei Radosław Radoń, zastępca dyrektora w PGW Wody Polskie – RZGW w Krakowie, dodaje, że jeziora od wielu lat mają między innymi charakter rekreacyjno-wypoczynkowy, gdzie turyści przyjeżdżają, aby wypocząć w ciszy i spokoju.

Gdy wpłynie do nas wniosek o pozwolenie na poruszanie się motorówkami po tych akwenach, to będziemy musieli zachować wszelkie przepisy z procedurami administracyjnymi. Jeśli wnioskodawca będzie je wszystkie spełniać, to musimy wydać takie pozwolenie – zaznacza wicedyrektor Radosław Radoń.

10
Skomentuj

avatar
10 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
10 Komentarzy
BożenkacyrkJanprawnikadorator z kolonii Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bożenka
Gość
Bożenka

Już szykuję swoją motorówkę z dwoma silnikami Mercury 150 KM każdy…. Ale się będzie działo 🙂

cyrk
Gość
cyrk

Proszę was zbojkotujmy PiS w wyborach na jesieni. Przecież oni nie są w niczym lepsi od PO i PSL-u. Patrz Matuszny. A mianowanie Wisińskiej na dyrektora to już szczyt. Tylko co w zamian ?

Jan
Gość
Jan

Dyrektorka zarządu zlewni w zywcu. Przykład kariery politycznej…. przecież to dyrektorka biura posła Matusznego z PIS. Myślałem, że na takich stanowskach są fachowcy od hydrologii a nie marketingu.

prawnik
Gość
prawnik

Uchylili, bo musieli. Ta uchwała została podjęta z naruszeniem prawa, tak samo, jak późniejsza z 2018 roku, którą unieważnił Wojewoda Śląski. Niezgodnosć uchwąły z prawem powierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 2018-12-17 sygn. akt. II SA/Gl 850/18. Szczegółowe uzasadnienie na stronie http://orzeczenia.nsa.gov.pl. Dla leniwych: po pierwsze i najważniejsze, ograniczenia i zakazy wprowadzono bez przeprowadzenia przed podjęciem uchwały dokonywane jakichkolwiek ustaleń (np. pomiarów hałasu), celem ustalenia, że zasadne jest ustanowienie zakazu używania na tym obszarze jednostek z napędem spalinowym. Po drugie, zakaz dotyczył w praktyce również jednostek pływających, których użycie jest konieczne do celów bezpieczeństwa publicznego lub do… Czytaj więcej »

adorator z kolonii
Gość
adorator z kolonii

Kariera Pani Wisinskiej- Kurz jest naprawdę oszałamiająca. Mam nadzieję, że zobaczę ją w sejmie następnej kadencji.

Turysta
Gość
Turysta

Super nareszcie to zadupie odżyje…

Mieszkaniec.
Gość
Mieszkaniec.

A tak było cicho i spokojnie. Komu to przeszkadzało. Najbardziej idiotyczna decyzja o jakiej słyszałem.

Jan
Gość
Jan

O jakiej ciszy mowa, od lat we wczesnych godz. rannych do nocy codziennie setki ciężarówek z klepiącymi burtami, które słychać z kilometra. Przychodzi pogodny weekend, od rana szaleńcy na motorach ze swoimi wyjącymi silnikami dają upust swojej głupocie, do tego jeszcze trąbiące stateczki. Dziękuję za taką ciszę.

Kati
Gość
Kati

Za 5 lat to 70% jeziora będzie pokrywać dżungla która się rozrasta w zastraszającym tempie i wątpię żeby tam kto przyjechał do takiego syfu

JAN
Gość
JAN

Tak w ciszy i spokoju jak całą ubiegłą niedziele wyja motokrosy na Żarze .