Wydarzenia Cieszyn

Samorządowcy powiatu cieszyńskiego apelują do premiera

Samorządowcy z terenu powiatu cieszyńskiego, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Samorządowym Ziemi Cieszyńskiej, wystosowali pismo do premiera, Mateusza Morawieckiego. Proszą o ponowną analizę wprowadzenia 14-dniowej kwarantanny dla pracowników, którzy przekraczają granice. Na Śląsku Cieszyńskim ten obowiązek mocno komplikuje życie mieszkańców pracujących w pasie przygranicznym.

Przypomnijmy, że od 27 marca osoby, które przekraczają granice Polski w ramach wykonywania czynności zawodowych, muszą również poddać się kwarantannie. „Rozwiązanie to bardzo dotknie wszystkie te osoby, które na strefie przygranicznej mają pracę, wypełniają swoje obowiązki zawodowe lub prowadzą działalność gospodarczą, np. w Republice Czeskiej. Wzbudza ono nasze ogromne wątpliwości co do zasadności i wzmaga niepotrzebny niepokój społeczny wśród mieszkańców strefy przygranicznej, ponieważ nowe regulacje wpłyną na życie zawodowe i rodzinne tysięcy osób” – czytamy w piśmie, podpisanym przez Mieczysława Szczurka, starostę cieszyńskiego, a jednocześnie prezesa zarządu Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej, oraz jego wiceprezes Gabrielę Staszkiewicz, burmistrza Cieszyna.

Samorządowcy podkreślają, że obowiązek 14-dniowej kwarantanny po każdorazowym powrocie do Polski jest decyzją uniemożliwiającą funkcjonowanie pracowników w strefie przygranicznej. Dodają, że Cieszyn i Czeski Cieszyn, mimo rozdzielenia granicą, stanowią w istocie jedno miasto.

Do czasu wejścia w życie ograniczeń swobodne poruszanie się między tymi miastami i tak zostało już wstrzymane, poza ruchem pracowników. Codziennie przekraczając granicę z Republiką czeską w drodze do pracy nie spotykamy się z żadnymi kolejkami zagrażającymi bezpieczeństwu ludzi według ustalonych przez polski, jak i czeski rząd zasad – komunikacja nie różni się od komunikacji do pracy wewnątrz granic Polski. Co więcej można by powiedzieć, że jest bezpieczniejsza – codzienny pomiar temperatury, obowiązek noszenia maseczek ochronnych na terenie Czeskiej Republiki, ścisły monitoring ilości wejść i wyjść z terenu Czech i Polski prowadzony przez czeskie służby, sprawiają, iż pracownicy są w gruncie rzeczy bardziej zabezpieczeni niż pracownicy poruszający się jedynie po stronie polskiej” – argumentują samorządowcy.

Nowe wytyczne dotykają tysiące Polaków pracujących w pasie przygranicznym. Tylko nieliczni mają możliwość przeprowadzenia się na ten czas, by móc nadal pozostać aktywnymi zawodowo. „Dla wielu decyzja ta docelowo wiąże się z utratą pracy, bądź zawieszenia własnej działalności gospodarczej. Potrzebna jest więc głębsza analiza tej sytuacji i uwzględnienie tej grupy naszych mieszkańców w ustawie tzw. tarczy antykryzysowej” – zaznaczają samorządowcy, prosząc premiera o rozpatrzenie ich wniosku.

google_news
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
M. Luter
M. Luter
4 lat temu

Nie wierz we wszystko, co usłyszysz. Nie kochaj wszystkiego, co widzisz. Nie mów wszystkiego co wiesz. Nie czyń wszystkiego, co chcesz. Glaube nicht alles, was du horest. Liebe nicht alles, was du sihest. Sage nicht alles, was du weisst. Thue nicht alles, was du wilt.

wkurzony wieśniak
wkurzony wieśniak
4 lat temu

Wstyd mi za tych samorządowców!!! Nie rozumiem tej dyskusji. Zakaz to zakaz i nie może być takiego wyjątku, podważanie tej decyzji jest debilizmem. Austriacy też wprowadzili taki zakaz i mnóstwo Czechów nie może dojechać do pacy za granicą i jakoś to przyjęli bo sami też narzucili ogromne restrykcje.

inżynier
inżynier
4 lat temu

Mówię to jako wyborca pisu (chociaż to już chyba nieaktualne) TO JEST DEBILIADA!!! Taka “walka” z epidemią jest nieskuteczna – TESTY TESTY I JESZCZE RAZ TESTY – nie bezprawne represje wobec ludności. Robi sie to tak jak w Korei Płd. – testy na masową skalę i izolowanie ognisk. W taki sposób, przy obecnie rozbuchanym socjalu, władujemy sie w taką RECESJĘ że się drugą Grecją skończy a tak naprawdę niewiele zmienimy poza odłożeniem w czasie… Nie trzeba być geniuszem żeby użyć głowy: 80 % ludzi nie ma objawów i przechodzi tak łagodnie że nie wie że to miało! Na jakiej zasadzie… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  inżynier

Goń do urny i wycofaj głos. Powiedz, że się pomyliłeś. Przez takich nieodpowiedzialnych obywateli słabo związanych z Polską mamy “dyktaturę kobiet”. A wiadomo, że kobieta nie potrafi no i narobiły różnych kast. Pora wyjechać do normalnych państw, najbliżej Czechy gdzie płacisz podatki, mogą być Chiny a ostatnio Korea.

inżynier
inżynier
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Powiedz mi gamoniu o czym ty znowu bredzisz? Po co mam “wycofywać” (a jak to wiesz chyba tylko ty) hermenusiu von kupsko skoro zaraz są następne i moge nie dać kolejnego…

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  inżynier

Myśl na przykład po czesku. Tam jak się odda nieodpowiedzialnie głos do urny – wyskoczą rządy gorsze niż “dyktatura kobiet”. A jest dlaczegoś lepsze państwo, to według Bielszczanina JOHNY. Podobnie według inżyniera – Chiny, Korea ta lepsza. Skąd to się bierze? Tam jeśli nie odda się głosu do urny i mieliby się wzorować na inżynierze – nie ma wyborów.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  inżynier

Nie ja wrzucałam nieodpowiedzialnie głos do urny.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  inżynier

Chyba czytałam komentarz jeszcze Bielszczanina JOHNY, teraz inżynier – wyśmiewający wyborców, że jak wybrali tak mają. Kto bredzi(ł)?

inżynier
inżynier
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

PiłEŚ coś wczoraj? Weź to przeczytaj dziś :D:D:D Mnie się wydaje że jesteś alkoholikiem hermenuś – niezłe wypociny, dobrze że jeszcze szyk zdania w miare poprawnie składasz.

inżynier
inżynier
4 lat temu
Reply to  inżynier

I mówię ci ostatni raz PRZESTAŃ PODSZYWAĆ SIE POD KOBIETĘ!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  inżynier

Czy inżynier nie podszywa się pod Bielszczanina JOHNY?

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  inżynier

Szyk zdania w miarę poprawnie składa się nie po alkoholu lecz po ziołach. Zielarką jestem.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  inżynier

Proszę jeszcze pochwałę za ortografię.

inżynier
inżynier
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

AAAAAAAAAAA już rozumiem twoją pokręconą logikę :D:D:D hermenusiu von kupsko otóż epidemię mamy bodajże pierwszy raz w Polsce w nowożytnej historii. Trudno było wyczuć, że nastąpi oraz jak zachowają się w jej obliczu poszczególni ludzie (w tym politycy) – pis niestety tego sprawdzianu NIE ZDAŁ. Do tego momentu dla mnie było ok – teraz nie jest i grubo sie zastanowię czy na nich zagłosuję! Tymczasem zdrajcy parszywi, złodzieje islamscy, toleraści z peo są jacy są od prawie 10 lat a ludzie dalej na nich głosują…. Potem kwik że transportu nie ma, szpitale polikwidowane (w Bielsku oddział zakaźny na 179 łóżek… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  inżynier

Toż to wypowiedź jak po alkoholu. Bełkotu nie słyszę więc nie to.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  inżynier

Naprawdę zrozumiałeś? Koronawirus pierwszy raz tylko w Polsce? Zastanowić się trzeba może głębiej a nie strzelać. Wreszcie pójdziesz do wyborów (o ile się odbędą) czy w ogóle nie będziesz głosował÷ Takie niezdecydowane są z “dyktatury kobiet”.

Sprawiedliwość
Sprawiedliwość
4 lat temu

Jak to są pracownicy czeskich firm i tam płacą składki i podatki to niech im czeski rząd pomoże. Tam płacą i zarabiają, a my mamy jeszcze ich sponsorować? Czechy wiecznie wychwalane tutaj jak to jest tam wspaniale właśnie im pokazały czym dla nich jest polski robol. Tam sobie piszcie petycję o ochronę finansową.

Bartek
Bartek
4 lat temu

to dlaczego rząd na nasz koszt zorganizował “lot do domu” jak ludzie pojechali sobie na wakacje wiedząc jaka sytuacja, bo taniej kupili wczasy. Sporo ludzi jest zatrudnionych przez agencję. Tak samo Czesi pracują w PL i też mają kłopot. Ta sytuacja jest ciężka dla wszystkich.

NN
NN
4 lat temu
Reply to  Bartek

Lot do domu też miał bilety sprzedawane za pieniądze, a nie za dziękuję, więc tak całkiem za darmo to nie było.

Adam.
Adam.
4 lat temu

j****j się w łeb! To Polska zamknęła granicę a nie Czesi. Gdyby Czesi zamknęli to wtedy nam pomagają bez mrugnięcia okiem. Są od tego odpowiednie ustawy. Czesi są o milion lat przed nami jeśli chcesz wiedzieć to nasi powinni się od ” knedli” uczyć! Polski robol powiadasz? Musisz być bardzo niezadowolony/a ze swojej pracy. Tam Polak jest szanowany jeśli pracuje i chce pracować i jest doceniany. A u nas? Odpowiedz sobie sam/a. Mimo tego że teoretycznie nie muszą nam wcale pomagać teraz to wiem że podejmują takie kroki żeby jakoś pomóc przez ten czas. A to Polski rząd powinien zapłacić… Czytaj więcej »

MAT
MAT
4 lat temu
Reply to  Adam.

Gościu nie pisz bzdur jak tam pięknie się Polakom pracuje! Nie pisz o czymś o czym nie masz bladego pojęcia

Adam
Adam
4 lat temu
Reply to  MAT

Masz rację, nie mam pojęcia. Kilka lat już tam pracuję. Ty też się w takim razie ogarnij! Komuś się tam nie podoba to wypad. Proste. Ty jesteś chyba z tych co ” im się należy “. Bez odbioru przyjacielu!

Szacunek?
Szacunek?
4 lat temu
Reply to  Adam.

Znawco czeskich ustaw powiem Ci, że kilka lat temu poszedłem do pracy do Czech. Na szczęście trwało to krótko. Przyszła nowa babka z Polski i jakaś Czeszka miała ją wyszkolić. Babka pracowała jeden dzień i to jej wystarczyło gdy usłyszała od Czeszki rób szybciej polska Q…. Ona więcej nie przyszła i ja też dałem wypowiedzenie. Od tego czasu nie wydałem tam ani jednej korony i tego będę się już zawsze trzymał.

Patrycja
Patrycja
4 lat temu

Czesi nie zamknęli granicy dla Polaków tylko Polska

Tomasz
Tomasz
4 lat temu

d****u skończony to nie czesi zamkneli granice

Tylko tyle
Tylko tyle
4 lat temu
Reply to  Tomasz

Kogo obchodzą czeskie zakłady pracy? Większość ludzi ma ich gdzieś i ważniejsze jest bezpieczeństwo nasze niż garstki wyrobników. Weź sobie L4 jak Czesi, a nie bądź nadgorliwy za kilka koron więcej.