Cieszyn Kultura i rozrywka

Say Yass! Czyli muzyczna jesień w Cieszynie

Fot. Pixabay.com

Yass! to nowy miejski projekt muzyczny powstający w Cieszynie. Yass oznacza po prostu “tak”, z języka angielskiego “yes” lub “yay”. To słowo używane jest przy każdej okazji, w dowolnym czasie i miejscu… I taki właśnie ma być Yass! Festival.

Skojarzenia z nurtem muzycznym stworzonym przez Tymona Tymańskiego, Jerzego Mazzolla i Tomasza Gwincińskiego, będącym swoistym konglomeratem różnych stylów muzycznych, również są uzasadnione. Choć wytracił on swój pęd na początku 2001 roku, teraz odrodzi się w Cieszynie jako Yass! Festival 2021. Będzie to nowa, pełna ekspresji forma łącząca pokolenia, uświetniona występem Tymona Tymańskiego z zespołem. To właśnie oni otworzą nowy muzyczny festiwal w Polsce, jednak na to niestety musimy jeszcze trochę poczekać …

Yass! Festival miał odbyć się w Cieszynie jeszcze w tym roku. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa pokrzyżowała jednak te plany. Przedsmakiem pełnowymiarowego festiwalu, który przesunięty został na rok przyszły, są występy dziewięciu artystów, z różnych części świata w ramach before Yass! 11 września na Placu Teatralnym przy Tramwaj Cafe, wystąpił Lucas Laufen. Australijczyk zapoczątkował muzyczną jesień w Cieszynie. Co jeszcze się wydarzy?

18 września na dziedzińcu Browaru Zamkowego Cieszyn, przez cały weekend na scenie Yass! zagrają kolejno: SSKJEGG czyli Sabina Broda, absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. SONBIRD, czterech młodych chłopaków z Żywca grających współczesnego indie rocka, nominowanych do nagrody muzycznej Fryderyk 2020. Zagrali między innymi podczas OFF Festival, Open’er Festival, Kraków Live Festival, Męskie Granie, teraz przyjadą do Cieszyna. Piątkowy wieczór uświetni występ KAMP!, niezwykłego trio, którego brzmienie określane jest jako melodyjny synth pop z wpływami nowej fali lat 80., francuskiego house’u i chill-wave’u.

19 września, na dziedzińcu, wystąpi Tim Gallagher, songwriter pochodzący z Manchesteru, którego głosem zachwycali się uczestnicy brytyjskiego X-factor oraz prestiżowy The Quietus. Ten sam magazyn opisywał COALS, kolejnych artystów którzy pojawią się na scenie Yass!, jako „marzycielski, eteryczny pop czerpiący na równi z elektroniki i elementów folku”. Na zakończenie wieczoru usłyszymy bity, sample i słowa sklejone emocjami w wykonaniu zespołu Bitamina, który powstał z przyjaźni i miłości do muzyki – tak samo zresztą, jak projekt Yass!

Niedziela 20 września będzie należeć do fanów rapu, na scenie Yass! na dziedzińcu Browaru Zamkowego Cieszyn, wystąpi cieszyński raper RIZI, nabytek SONY MUSIC, z koncertem premierowym swojego debiutanckiego mixtapeu b4Crash. Obok niego zobaczycie COOKSa oraz przyjaciół, znanych z polskiej sceny rap. Koncerty są biletowane. Wejściówki do kupienia tutaj.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments