Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Międzybrodzie Bialskie: Wrzód został przecięty

Fot: Kuba Jarosz

Po kilkunastu latach milczenia parafianie z Międzybrodzia Bialskiego usłyszeli wreszcie dzisiaj publicznie z ust kościelnego hierarchy o sprawie byłego proboszcza, który dopuszczał się przed laty wykorzystywania seksualnego wobec osób małoletnich.

Sprawa związana jest oczywiście z wyznaniem byłego ministranta Janusza Szymika, który ujawnił szczegóły wykorzystywania go przez byłego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim, Jana W., do którego dochodziło w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a opisanym przez Kronikę Beskidzką w aktualnym wydaniu gazety.

„Wizytacja, która następuje według porządku, jest dobrą okazją, by poruszyć jeszcze jeden temat, który akurat w tym czasie wybrzmiewa w mediach. Sprawa dotyczy byłego proboszcza ks. Jana Wodniaka. Wobec różnych opinii wobec jego życia i postępowania bezspornym jest fakt, że został on skazany prawomocnym wyrokiem Kongregacji Nauki Wiary i odbywa przewidzianą wyrokiem kanonicznym karę w miejscu odosobnienia. Mówię o tym mając na uwadze, konieczną ochronę dobra osoby pokrzywdzonej i dobra społecznego, a zwłaszcza ofiar. Pozostaje jednak bolesna kwestia ogromnej krzywdy, tak naprawdę nie wiadomo ilu osób. Mogliśmy się o tym przekonać, wsłuchując się w słowa osoby pokrzywdzonej przekazywane przez media. Nie wszyscy uświadamiają sobie rozmiar zranień, które mogą  ujawnić się dopiero po wielu latach. Dotyczy to samych pokrzywdzonych, ale także i krewnych, bliskich i znajomych. Chodzi tu o takie zranienia, jak zgorszenie, kryzys wiary i ufności wobec Boga. Można powiedzieć, ze grzech ma skutek społeczny, a bolesne skutki jednego sprawcy ranią w różny sposób całą społeczność. Do naszej wspólnoty wiernych można odnieść śmiało słowa papieża Franciszka, który skierował je do całego Kościoła w liście sprzed dwóch lat: “przestępstwo to głęboko rani przede wszystkim ofiary, ale także ich rodziny i całą wspólnotę”. Zdaję sobie sprawę, że nie jestem w stanie wejść do końca w wasze bolesne doświadczenia. Żadne słowa nie wyrażą dostatecznie współczucia, żalu i prośby o przebaczenie. Kolejne spotkania z pokrzywdzonymi przekonują mnie o tym coraz bardziej. Żadna ludzka kara nie jest w stanie uzdrowić zranień pokrzywdzonych i ich bliskich oraz tych, którzy ulegli zgorszeni i poczuciu bezsilności. Ważnym krokiem, który można uczynić wobec takiego zła jest zgłoszenie tej krzywdy przez osoby, które jej doświadczyły lub doświadczają. Nie raz pomocne będzie odbycie terapii lub towarzyszeniu duchowemu. Jeśli któryś z was potrzebuje takiej pomocy, to zachęcam do kontaktu z ks. Piotrem Leśniakiem, który w naszej diecezji jest odpowiedzialny za pomoc pokrzywdzonym. Samych pokrzywdzonych jeszcze raz proszę o złożenie skargi do delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. W naszej diecezji jest nim ks. Dziki. Dane kontaktowe można znaleźć na stronach internetowych naszej diecezji. Siostry i bracia, Bóg nie opuścił parafii w Międzybrodziu Bialskim. On nigdy nie opuszcza człowieka. Nawet gdy człowiekowi tak się może wydawać. Ufam w to mocno i polecam was jego wiernej miłości

bp R. Pindel, 12.09.2020”

List do parafian, odczytany po mszy w ogłoszeniach parafialnych przedstawił wiernym biskup pomocniczy Piotr Greger, który wizytował parafię.

– Nareszcie – skwitował słowa biskupa Janusz Szymik. – Tyle, że o parę dobrych lat za późno, i pod naciskiem mediów. – Wreszcie trochę słów prawdy, które padły publicznie.

Również wierni, którzy uczestniczyli w porannej mszy wyrażali zadowolenie, że wreszcie „wrzód został przecięty”.

– To dla nas bolesna sprawa i wstyd na cały kraj, niestety – stwierdził jeden z mężczyzn. – Były proboszcz, to taki mały ksiądz Jankowski… Tak to widzę. Dobrze, że media wreszcie o tym napisały.

Fot: Kuba Jarosz, n/z: bp Piotr Greger

 

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
55 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Imię*
Imię*
2 lat temu
Reply to  Parafianin

Brawo Panie Januszu tak trzymać jest Pan bohaterem i będzie ! a ci co piszą bzdury pewnie gościli w swoich domach księdza J.W.

Kot
Kot
2 lat temu
Reply to  Imię*

Pan Janusz też gościł go w domu a teraz nie wiadomo co chcę osiągnąć. W wypowiedzi mówi, że nie chodzi do kościoła a prawda jest inna bo wielokrotnie tam był lata po incydencie. Czemu biedok nie powie, że szantażował księdza. Czemu się do tego nie przyzna? Koleś ma nierówno pod sufitem co pokazuje niejednokrotnie. Powinien się zastanowić nad tym co robi. Mam nadzieję, że spotka go sprawiedliwość.

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu

a JA MAM PYTANIE DO WIELCE SIANOWNEGO REDAKTORA?
Panie pon redaktor jak chłop np z Kozij Wólki zgwołci babe albo kilka przelecie to za jego gwałt ma odpowiadać cała Kozia Wólka.Malo tego wieldze sianowny redaktorze to cało Kozio Wolka ma się wstydzić i jeszcze wójt Kozij Wólki mo zgwołconej wypłacić odszkodowanie a nie tyn co zgwołcił. Czy naprawde komuś tu wali na mózg?

chłop z Koziej Wólki
chłop z Koziej Wólki
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Artykuł 430 Kodeksu Cywilnego mówi, że “Kto na własny rachunek powierza wykonanie czynności osobie, która przy wykonywaniu tej czynności podlega jego kierownictwu i ma obowiązek stosować się do jego wskazówek, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną z winy tej osoby przy wykonywaniu powierzonej jej czynności”.

to chore
to chore
2 lat temu

Najgorsze są stare baby broniące księdza jak niepodległości. Nie widzą krzywdy, seks to dla nich zapomniany temat więc co tam : ” Niech d…… kogo chce byle ładnie msze odprawiał i do nieba doprowadził “

True
True
2 lat temu

https://vod.pl/programy-onetu/onet-rano-janusz-szymik-szymon-piegza-1109/9p2gjn5

słuchaj od 4min 20sek u kogo gościł i kogo popierał ?????? POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

Jan
Jan
2 lat temu

Wśród zwolenników księdza są tylko wierni parafianie czyli miedzybrodzianie…brawo…wasza moralność woła o pomstę do Boga…zastanowicie się w kogo wy wierzycie…Bóg by dziecku krzywdy nie pozwolił zrobić…a wy bronicie pedof….

Do jan
Do jan
2 lat temu
Reply to  Jan

Tak ale warto wiedzieć do kogo jeździł i to też powinniśmy wiedzieć aby mieć tę osobę na oku nigdy nic niewiadomo!

True
True
2 lat temu

Ksiądz po tym jak został odsunięty z parafii i kościoła wszyscy wiedzą kiedy to było😁 potem podobno przyjeżdżał do Międzybrodzia i tutaj jest pytanie u kogo przebywał i po co???? Zresztą poszkodowany też o tym mówił.

Borys
Borys
2 lat temu

Niech się w końcu zajmie tym księdzem prokuratura A nie kolesie księżulka,niech trafi do aresztu tak jak zwykli ludzie tam jest jego miejsce

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Poszkodowany obnażył się publicznie. Kto lubi takie intymne, wstydliwe sprawy wyjawiać? Chyba tylko ekshibicjonista. Zamiast oszczerca, lepsze określenie: ekshibicjonista. A jest? – niech sobie niektórzy odpowiedzą.

kioto
kioto
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

tak właśn

kioto
kioto
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

właśnie na to liczą pedofile, dziecko-ofiara będzie milczeć ze wstydu, a jeżeli powie, to cały gniew zostanie skierowany przeciwko niemu…

Peter
Peter
2 lat temu

Pedofil dalej jest księdzem, a powinien być wydalony ze stanu kapłańskiego.

Babcia
Babcia
1 rok temu
Reply to  Peter

Do lipca, czy sierpnia ub. roku był w klasztorze franciszkanów w WIELUNIU, nawet byłam u niego u spowiedzi. Dopiero teraz doczytałam się, co to za artysta był. Do naszej parafii przyjeżdżał mszę odprawiać, jak nasz Panicz (ks. Paweł) wyjeżdżał na wczasy. Może z naszym Księciuniem też się przespał.Obrzydliwość!!!

Wielka ściema
Wielka ściema
2 lat temu

Powinien iść siedzieć. Kościół powinien zapłacić odszkodowanie np ze 100 000 zeta panu Januszowi i wszystkim, którzy zostali skrzywdzeni. Może by się nauczyli tak jak w USA. To co się teraz dzieje to ściema dla tłumu.

Lup
Lup
2 lat temu
Reply to  Wielka ściema

I chyba tylko o te pieniądze dla pokrzywdzonego chodzi. Dostał pewnie za gadanie głupot i pieprzy.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Lup

Nie wiadomo o co chodzi więc chodzi chyba tylko o pieniądze? O co chodzi w problemie, czy “chodzi o takie zranienia jak zgorszenie, kryzys wiary i ufności wobec Boga”? Wiem, wyrwane z kontekstu. Na pewno od strony hierarchów o to chodzi a od strony pokrzywdzonych tak głębiej niż pieniądze?

Lup
Lup
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Uwierz znam pokrzywdzonego bo jestem z okolic… Kto sieje wiatr zbiera burze. Mam nadzieję że sprawiedliwość dotknie i jego za oczernianie.

Leo
Leo
2 lat temu
Reply to  Lup

Tak jest, zgadzam się z Tobą!

Piotr Jankowski
Piotr Jankowski
2 lat temu
Reply to  Leo

Zgadzasz się, tzn. pan Janusz oczernia, czyli ksiądz jest niewinny?
Tak jest, nie jest tak, czy nie to chciałeś napisać. Ściśle pisać proszę.

Luis
Luis
2 lat temu
Reply to  Leo

Parafianie bardzo wierni!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Lup

Jakże oczernianie? Nie jest sam. To co mówił w kościele bp Greger to nie jest prawda?. Znam też niektórych sąsiadów, którzy nie przypadli mi do gustu, coś tam od innych o nich słyszałam niedobrego i o sąsiedzie i mam twierdzić że ktoś mówił więc jest źle z nim? Jeśli dziś jest taka postawa niektórych co się tutaj wypowiadają wobec nieszczęścia dziecka, jak mogło dziecko uzyskać zrozumienie, pomoc w latach 80-tych?

odp
odp
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

dokładnie dla mnie Pan Janusz jest bohaterem walczył od początku i się nie poddał! Ciekaw jestem tylko jak ksiądz mając zakaz pojawiał sie w Międzybrodziu i u kogo bywał no i po co ???????

Ona
Ona
2 lat temu
Reply to  Lup

A byłeś tam razem z nim na plebanii??? Wiesz wielu ludzi znam a nie wiem co robili?? Byłeś tam??Głupoty piszesz!!!

kioto
kioto
2 lat temu
Reply to  Lup

wyrok watykańskiej Kongregacji to oczernianie?

Leo
Leo
2 lat temu
Reply to  Lup

Dokładnie, zresztą w którymś artykule było info, że już wcześniej chciał kasę za milczenie. Niezłe ziółko z tego pokrzywdzonego.

Piotr Jankowski
Piotr Jankowski
2 lat temu
Reply to  Leo

Podaj proszę link do tego artukułu. Człowiekowi działa i dzieje się krzywda a Ty go atakujesz, czyli pośrednio bronisz księdza. Dlatego proszę o konkret, czyli link a nie “w którymś artykule”

Alex
Alex
2 lat temu
Reply to  Leo

Ale ty głupoty człowieku piszesz…szkoda to czytać…kasa się mu należy i to bardzo dużą…i tak żadne pieniądze mu tego nie wynagrodzą…zadne

Lup
Lup
2 lat temu
Reply to  Alex

Za co kasę? Za gadanie głupot już na pewno dostał.

Piotr Jankowski
Piotr Jankowski
2 lat temu
Reply to  Lup

Czy ja dobrze rozumiem? Pan Janusz kłamie a ksiądz jest niewinny? Napisz “Pan Janusz kłamie a ksiądz jest niewinny” i podpisz się imieniem, nazwiskiem i adresem

Ona
Ona
2 lat temu

Wątpię czy się ujawni.. to jakiś były wielbiciel ksiedza…były albo i aktualny

Marysia
Marysia
2 lat temu

Ksiądz powinien być normalnie skazany wcześniej w sądzie sprawa powinna się odbywać. Co to za kara, że siedzi gdzieś w zakonie albo domu seniora. Kucharka .u ugotuje, szerokopasmowy dostęp do Internetu ma. Gdzie cela i firana w kratę ????

Leo
Leo
2 lat temu
Reply to  Marysia

To ty sobie kup firanki do domu, bo twój dom wygląda jak kloszardownia. Syf, kiła i mogiła

Piotr Jankowski
Piotr Jankowski
2 lat temu
Reply to  Leo

Jest krzywda, winowajca i poszkodowany i dyskusja na bolesny dla wielu temat a Ty wyjeżdżasz z obrażaniem. To forum (a na pewno ten wątek) chyba nie jest dla Ciebie.

tu to
tu to
2 lat temu

Co to znaczy przebywa w odosobnieniu ?. Gdzie proces karny i kara ?Tak;…. nie ma ,bo u nas pedofilia po 20 latach ulega przedawnieniu.

telewidz
telewidz
2 lat temu

jest nowy art w Onecie i wypowiedz pokrzywdzonego – drugi film poniżej: po odsunięciu z kościoła w Międzybrodziu pojawiał się tam cytuje”chciał wpływać na obraz wyborów samorządowych” czyli kgo wspierał lub próbował ?

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/pedofilia-w-kosciele-ks-jan-wodniak-pedofilem-biskup-roman-pindel-reaguje/h2q8prb,79cfc278

telewidz
telewidz
2 lat temu
Reply to  telewidz
Last edited 2 lat temu by telewidz
Gość
Gość
2 lat temu

cała ta historia to jeszcze jeden dowód na to , że wszelkiej maści odmieńców i zboczeńców należy przepuścić przez gabinety psychiatrów a nie udzielać przywilejów

Alina
Alina
2 lat temu

Jak nie przeproś, a to zke, jak przeproś, a też zle. Greger zle stoi, Pindel zle mowi. Ludzie opamietajcie się! To są wreszcie biskupi, którzy coś robią. Gdzie kara dla szefa Pana Szymika za zadyeaszsnie, gdzie kara dla s koły, rodzice gdzie byli?

Ja
Ja
2 lat temu
Reply to  Alina

Alinko mniej alkoholu bo Ci literki się mylą:)

Tom
Tom
2 lat temu

Główna przyczyna tuszowania pedofilii w kościele jest obawa przed zadaszeniem wysokich odszkodowań dla ofiar . Czego jak czego ale majątku to nasza kościelna organizacja chroni jak może, nie bacząc na skutki…

Tom
Tom
2 lat temu
Reply to  Tom

Zasądzeniem rzecz jasna

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Tom

Wyrok kanoniczny nie wskaże odszkodowania. Nie tylko przed Kongregacją Nauki i Wiary powinien odpowiadać wykorzystujący seksualnie dzieci w kościele.
P. S. Bp Greger na zdjęciu pokazany powinien być raczej w nieco innej pozie z okazji wygłaszania kazania na wizytacji. To nie jest poza żalu.

Gość
Gość
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

stary chwyt ,wystarczy sobie przypomnieć niemieckie karykatury żydów,bolszewickie obrazy tzw.polskich panów,teraz lewackie przekazy duchownych,wroga trzeba zochydzić Lewacka 24 pl.robi swoje

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Gość

Znaj Waść umiar. Metody Hitlera, Stalina są ogólnie znane ale jak można porównywać do “lewactwa” i artykułu B24. Kościół katolicki dziś nie jest dyskryminowany.
P.S. Ohyda przez “h”.

Gość
Gość
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

można porównywać,naziści pisali,że żydzi to robactwo,lewactwo pisze po Szczecinie,że księża są jak stonka i trzeba ich fizycznie wytępić.PS.Te komentarze to nie kartkówka z ortografii

Leo
Leo
2 lat temu
Reply to  Gość

🙂

Ciekawski
Ciekawski
2 lat temu
Reply to  Gość

Dokładnie, udające spontaniczne zdjęcia, a negatywny przekaz podprogowy pozostaje. Proszę przyjrzeć się temu zdjęciu i osobom https://beskidzka24.pl/wybory-2020-euforia-w-bielskim-sztabie-pis/
Jak wyglądają ci ludzie ?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Jeśli wrzód został przecięty, jeszcze powinien się zagoić. Tak sam od siebie nie da radę. Brak aseptyki.

abc
abc
2 lat temu

ale przepraszam to tak wyraźnie nie padło

henkel
henkel
2 lat temu

“bezspornym jest fakt, że został on skazany prawomocnym wyrokiem Kongregacji Nauki Wiary i odbywa przewidzianą wyrokiem kanonicznym karę w miejscu odosobnienia” a od kiedy jest to dla hierarchów bezsporne , czy aby nie od czasu nagłośnienia problemu w mediach? Jakoś przez lata ksiądz W., bo nazwisko sprawcy zostało upublicznione, robił co chciał i nikt mu w tym nie przeszkadzał. Sprawiedliwości sądowej, czyli pobytu w więzieniu, też zdołał uniknąć, więc teraz siedzi sobie w miejscu odosobnionym, pewnie w jakimś klasztorze i rzekomo medytuje…

...
...
2 lat temu
Reply to  henkel