Cieszyn Kultura i rozrywka

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego zaprasza na „Balladę dla bandyty”

Fot. mat. prasowe Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie

„Balladę dla bandyty” wystawi w piątek, 23 lutego, Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Reżyserem przedstawienia jest dyrektor teatru Petr Kracik.

Pisarz Ivan Olbracht (1882-1952) wydał w 1933 r. powieść „Nikoła Szuhaj zbójnik”. Inspiracją do napisania książki był pobyt na Rusi Zakarpackiej oraz informacje, jakie zebrał na temat Nikoły Szuhaja, autentycznej postaci ze wsi Koloczawa. Chociaż punktem wyjściowym powieści były realne wydarzenia, Olbracht nie napisał realistycznego czy naturalistycznego dramatu o zbrodni i karze, lecz epicką syntezę rzeczywistości i poezji sięgającą do ponadczasowości i symboliki mitu. Nie oznacza to jednak, że pomijał fakty.
Balladyczna historia o miłości, zdradzie i umiłowaniu wolności zainspirowała w latach siedemdziesiątych XX wieku twórców skupionych wokół Divadla Husa na provázku w Brnie. Tak powstała w 1975 r. słynna „Balada pro banditu”, spektakl muzyczny wystawiany przez wiele teatrów, popularny przede wszystkim dzięki niezapomnianym piosenkom.
W tym sezonie „Balladę dla bandyty” postanowiła wystawić także Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Spektakl miał premierę 7 października ubiegłego roku, natomiast teraz zostanie wystawiony 23 lutego o godz. 19. Scena Polska informuje przy tym, że w jego trakcie pojawią się dym i dźwięk strzałów broni palnej.

google_news