Alternatywne źródła energii oraz transformacja energetyczna – czyli proces modyfikacji gospodarki na mniej zależną od paliw kopalnych – były głównymi tematami Regionalnego Forum Energetycznego Województwa Śląskiego, które odbyło się w Wiśle.
Dwudniowe wydarzenie zorganizowano 28 i 29 listopada w wiślańskim Hotelu Stok. Najpierw o bezpieczeństwie energetycznym na poziomie samorządu regionalnego opowiedziała Joanna Bojczuk – członek Zarządu Województwa Śląskiego. – Transformacja jest dla województwa śląskiego aspektem szczególnie ważnym, nad którym pracujemy. Jest to temat trudny, ponieważ niekonieczne jest akceptowalny społecznie. Mimo to konieczne są natychmiastowe działania. Mamy nadzieję, że ta konferencja pozwoli na znalezienie nowych rozwiązań oraz na taki przekaz społeczny, który będzie akceptowalny – podkreśla Joanna Bojczuk.
O transformacji energetycznej na poziomie krajowym mówiła Joanna Pauly, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych Ministerstwa Przemysłu. – Jeżeli chodzi o kwestie finansowania konkretnych elementów związanych ze sprawiedliwą transformacją, to mamy trzy cele – zaznaczała. – Pierwszy to ochrona miejsc pracy i tworzenie nowych w sektorach przyszłościowych. Czyli w miejsce na przykład zamykanych kopalń naszym zadaniem jest tworzenie nowych miejsc pracy. Drugi cel to minimalizacja negatywnych skutków gospodarczej i społecznej transformacji energetycznej i ekologicznej. A trzeci element to wsparcie społeczności lokalnych, szczególnie w regionach górniczych i przemysłowych.
Z kolei na temat skali unijnej bezpieczeństwa energetycznego wypowiedział się dr Paweł Brusiło, adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.
Następnie przyszedł czas na wystąpienia ekspertów. Pierwszego dnia mówiono między innymi o dekarbonizacji, czyli stopniowym odchodzeniu od węgla w procesie ciepłowniczym. Były również prezentacje na temat wykorzystania energii z odpadów, biogazowni komunalnych, pomp ciepła i technologii wodorowych.
– Rejon Podbeskidzia jest dosyć ograniczony jeśli chodzi o niektóre rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii – komentuje Zbigniew Michniowski ze Związku Miast Polskich, specjalista ds. OZE, były prezydent i wiceprezydent Bielska-Białej. – Trudno mówić w naszym regionie na przykład o wiatrakach, ponieważ występują tu wiatry, ale zbyt silne, takie jak halny. Nie jest to teren, który byłby opłacalny dla inwestowania w wiatraki. Cała nadzieja zatem w tym, że rozwiną się biogazownie, bo jest tu sporo terenów rolniczych. Konieczne jest nawiązanie współpracy przez miasta z tak zwanymi funkcjonalnymi rejonami wokół miast. Na przykład gminy rolnicze mogą instalować u siebie biogazownie.
W czwartkowe popołudnie podczas Forum odbyło się otwarte posiedzenie Regionalnej Rady ds. Energii oraz Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej, działających przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów.
Drugiego dnia prelegenci Forum opowiadali natomiast między innymi o odzysku energii i zasobów z wód kopalnianych czy o zakładaniu spółdzielni energetycznych. Poruszono także tematykę wsparcia finansowego ekoinwestycji. – Obecnie dzięki różnorakim dofinansowaniom i programom, alternatywnych źródeł energii jest na Podbeskidziu coraz więcej, natomiast nie w zadowalającej skali – komentuje Joanna Bojczuk. – Urząd Marszałkowski ma w ofercie bardzo dużo źródeł dofinansowania na odnawialne źródła energii. Cieszą się one wśród mieszkańców niesłabnącym zainteresowaniem. Dofinansowujemy pompy ciepła, fotowoltaikę – z tych rozwiązań mieszkańcy korzystają najchętniej. Natomiast jeżeli chodzi o budynki użyteczności publicznej, oferujemy środki na termomodernizację, z których instytucje również korzystają.
Podczas Forum Energetycznego funkcjonowała również niewielka przestrzeń „targowa”, gdzie na stoiskach różnych firm można się było dowiedzieć o konkretnych rozwiązaniach w kwestii alternatywnych źródeł ciepła.