Wydarzenia Cieszyn Żywiec

Senator Andrzej Kalata nie zapomina o naszym regionie!

Senator Andrzej Kalata

Z byłym starostą żywieckim, a obecnie senatorem, Andrzejem Kalatą (PiS) rozmawiamy o nim samym, jego kandydowaniu do Senatu oraz jaki widzi potencjał przy współpracy powiatów żywieckiego cieszyńskiego.

Naszą rozmowę zacznijmyod przedstawienia Pana sylwetki.

Mieszkam w Milówce. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Dodatkowo ukończyłem studia podyplomowe z zarządzania MBA w Akademii WSB. Jesienią 2006 roku zostałem radnym powiatu żywieckiego. W latach 2010-2014 byłem wicestarostą żywieckim, a od 2014 do 2023 starostą żywieckim. Od ponad 20 lat należę do Prawa i Sprawiedliwości. Kilka lat temu zostałem prezesem zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Żywcu. Poza tym byłem wieloletnim wiceprezesem Stowarzyszenia Region Beskidy, w latach 2015-2018 członkiem Rady Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Żywiecki Raj. Zasiadałem jako członek w Radzie Regionalnych Inwestycji Terytorialnych, zarządzie Aglomeracji Beskidzkiej w Bielsku-Białej, w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST czy Radzie ds. Sprawiedliwej Transformacji. W ubiegłym roku zostałem odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Spora zmiana w moim życiu zaszła 15 października ubiegłego roku, gdy wolą licznych mieszkańców powiatów żywieckiego i cieszyńskiego zostałem wybrany na senatora. W Senacie reprezentuję okręg nr 79, który obejmuje powiaty żywiecki i cieszyński. Jako senator jestem członkiem Komisji Infrastruktury oraz Komisji Zdrowia. Poza tym zasiadam w Parlamentarnym Zespole ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia oraz Parlamentarnym Zespole ds. Kardiologii. Jestem także członkiem Senackiego Zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego oraz Senackiego Zespołu Strażaków.

Jeszcze w połowie ubiegłego roku nic nie wskazywało na to, że będzie Pan kandydował do Senatu. W kuluarach mówiono, że Andrzej Kalata będzie w wyborach samorządowych wiosną 2024 roku walczył ponownie o mandat radnego powiatu żywieckiego, a następnie kandydował na stanowisko starosty żywieckiego.

Tak, to prawda. W zasadzie nie myślałem o starcie do Sejmu i Senatu, pozostawiając taką rolę moim kolegom parlamentarzystom z tego okręgu. Ale na propozycję kandydowania do Senatu odpowiedziałem twierdząco. Potem już wszystko potoczyło się błyskawicznie. Wybory 15 października spowodowały, że z żalem musiałem się pożegnać z powiatem żywieckim i skupić na nowej roli senatora. W tym miejscu chciałbym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować mieszkańcom powiatów żywieckiego i cieszyńskiego za oddane głosy.

Jest Pan senatorem dwóch sąsiednich powiatów, ale innych kulturowo i praktycznie odciętych od siebie komunikacją publiczną. Powiat żywiecki i jego problemy zna Pan na wylot, a jak to wygląda z powiatem cieszyńskim?

To fakt, że oba powiaty są geograficznie bardzo blisko siebie, ale jeśli chodzi o pozostałe dziedziny, to sprawy mają się nieco inaczej. Jedyne drogowe połączenia Żywiecczyzny ze Śląskiem Cieszyńskim wiodą z Kamesznicy i Lalik do Koniakowa. Kontakty gospodarcze na pograniczu gmin Milówka, Rajcza i Istebna jakoś funkcjonują, chociaż mogłyby być zdecydowanie lepsze. Od lat dostrzegam potencjał, jaki mogłaby mieć współpraca żywiecko-cieszyńska. Stąd jeszcze jako radny powiatu żywieckiego w kadencji 2006-2010 wskazywałem na konieczność remontu drogi wojewódzkiej nr 943 Laliki – Koniaków czy drogi powiatowej Kamesznica – Koniaków. Potem już jako starosta zabiegałem o ten remont u poszczególnych marszałków województwa śląskiego. I wreszcie doczekaliśmy się tego remontu. Bardzo brakuje połączeń komunikacji autobusowej takich jak przed laty Żywiec – Wisła, Żywiec – Koniaków Ochodzita czy przynajmniej Zwardoń – Wisła. Tu powinny w końcu zadziałać obecne władze wojewódzkie z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele i uruchomić wojewódzką linię autobusową Żywiec – Wisła. Żywiecczyzna i Śląsk Cieszyński to regiony turystyczne i na pewno zyskałyby na wspólnej komunikacji. Jeśli zaś chodzi o sam powiat cieszyński, to staram się zaznajamiać z jego bieżącymi problemami, w czym pomaga mi między innymi były starosta cieszyński Janusz Król. Bardzo liczę na dobrą i przede wszystkim ścisłą współpracę ze starostą cieszyńskim Mieczysławem Szczurkiem i Zarządem Powiatu Cieszyńskiego oraz z burmistrzami i wójtami 12 gmin powiatu cieszyńskiego.

google_news