Wydarzenia Bielsko-Biała

Seniorzy mają wielki potencjał

O tym, dlaczego seniorzy są tak ważni i w jaki sposób uwolnić ich energię – co byłoby korzystne dla całego społeczeństwa – rozmawiamy z posłanką Mirosławą Nykiel, kandydatką w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

– Jednym z priorytetów pani programu jest zdrowie seniorów. Dlaczego? I czy ma pani pomysł, jak zadbać o osoby starsze?

– Faktycznie, osoby starsze są dla mnie szczególnie ważne. Dlaczego? Przecież to oczywiste. To oni walczyli i pracowali na rzecz naszego kraju. To, jak dzisiaj on wygląda, jest między innymi ich zasługą. Poza tym, to nasi ukochani bliscy, babcie i dziadkowie. Liczba osób starszych ciągle rośnie i to się raczej nie zmieni. Jest to oczywiście spowodowane wydłużeniem okresu życia oraz spadającym wskaźnikiem urodzeń w Europie. Proces starzenia się społeczeństwa dotyczy większości państw członkowskich, dlatego działania na rzecz seniorów są konieczne.

A co do pomysłu – współtworzyłam program „Polska Seniora”, wielki program senioralny Platformy Obywatelskiej. Wskazaliśmy w nim dziesięć najważniejszych filarów programowych. Znalazły się wśród nich między innymi geriatria w każdym województwie, darmowe szczepienia dla seniorów, biuro seniora zapewniające doraźną pomoc w funkcjonowaniu seniorów w życiu społecznym czy karnet aktywizacyjny, czyli specjalny bon dla seniorów na uczestnictwo w życiu kulturalnym. W radzie konsultacyjnej programu pracowałyśmy nad trzema zagadnieniami: godne życie seniora, aktywne życie seniora oraz zdrowe życie seniora.

Następnie odbywały się spotkania w całej Polsce. Wraz z innymi posłankami PO, a także znanymi i lubianymi seniorami, odwiedziliśmy wszystkie województwa, wiele powiatów i gmin, aby wymieniać pomysły i doświadczenia, a przede wszystkim posłuchać uwag i spostrzeżeń seniorów. W maju ubiegłego roku takie spotkanie odbyło się w Bielsku-Białej. Tłumnie przybyli seniorzy i fantastycznie nam się rozmawiało, zgłosili mnóstwo pomysłów i inicjatyw. Dlatego wiem, czego im potrzeba i będę o to zabiegać, jeżeli tylko uda mi się dostać do Parlamentu Europejskiego.

– Ale dzisiaj wiele osób starszych czuje się z różnych powodów wykluczonymi z życia społeczeństwa. Chyba niełatwo będzie to zmienić.

– Nikt nie mówi, że to łatwe zadanie, ale jestem przekonana, że możliwe. Seniorzy mają wielki potencjał, proszę mi wierzyć, sama niejednokrotnie się o tym przekonałam. I jeżeli przekonamy ich do aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym, społecznym, kulturalnym, to naprawdę nie tylko ich życie stanie się lepsze, ale również życie nas wszystkich. Dlatego staram się zapobiegać wszelkim formom wykluczenia osób starszych. Zachęcać do ustawicznego kształcenia się, by nadążali za współczesnymi technologiami, szczególnie cyfrowymi. Można się tu wzorować na metodach pracy i rozwiązaniach sprawdzonych na zachodzie Europy. Komisja Europejska od dawna stara się zwiększyć świadomość rządów państw członkowskich Unii Europejskiej w kwestii włączania seniorów w aktywne życie społeczeństwa. Bo wiek nie może być tutaj żadną barierą.

Nasi seniorzy są energiczni, pomysłowi i mają doświadczenie, które można i należy wykorzystać. Trzeba tylko dać im szansę. Wielką wartością starszych osób jest właśnie doświadczenie. To jest bezcenne, tego nie można się nauczyć. Natomiast należy pomóc starszym w dostosowaniu się do współczesnego świata i zdobywaniu nowych umiejętności.

– Oprócz doświadczenia bezcenne jest też „szlachetne zdrowie”. Niestety to największy problem wielu seniorów.

– Dlatego będę chciała położyć jeszcze większy nacisk na profilaktykę i naukę lepszego dbania o zdrowie. Należy także wykorzystać możliwości, jakie stwarzają nowe technologie do usprawnienia opieki medycznej. Trzeba stworzyć system, który pozwoli nam monitorować stan zdrowia i przebieg leczenia osób starszych. W programie „Polska Seniora” znalazł się punkt pod nazwą „bilans 60-latka”. Chodzi w nim o badania profilaktyczne i coroczne monitorowanie stanu zdrowia osób starszych. Uwzględniliśmy też usługi asystenckie dla osób z niepełnosprawnością i usługi „wytchnieniowe” dla ich rodzin – dające możliwość uzyskania opieki asystenta na określony czas, aby stali opiekunowie – członkowie rodziny – mogli na przykład wyjechać na urlop. Trzeba zadbać o to, by w placówkach dziennego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych oferowano nie tylko fachową opiekę, której zresztą dzisiaj niejednokrotnie brakuje, ale także korzystanie z multimediów czy internetu.

– Wspominała pani także o teleopiece. Na czym to polega?

– Chodzi o nowoczesną formę sprawowania opieki nad osobami starszymi i chorymi, po przebytych zabiegach medycznych czy niepełnosprawnymi, którzy wymagają codziennej kontroli stanu zdrowia. Teleopieka jest idealnym rozwiązaniem szczególnie dla tych osób, które pomimo złego stanu zdrowia, z różnych przyczyn pozostają godzinami w samotności. A przecież takich przypadków jest mnóstwo. Stwarza to ogromne ryzyko, że nie otrzymają pomocy na czas, w nagłych wypadkach, kiedy ich stan zdrowia nagle się pogorszy. Rozwiązaniem tej sytuacji jest nowoczesny sprzęt telemedyczny w postaci elektronicznej opaski, za pomocą której można monitorować stan zdrowia podopiecznego. Słyszałam wiele smutnych historii, kiedy na przykład starsza osoba upadła i leżała dwa dni w domu, bo nikt o tym nie wiedział. Takie historie nie mają prawa się zdarzać. Gdyby starsze osoby posiadały opaski, mogłyby wezwać pomoc o każdej porze dnia i nocy. Dlatego będę zabiegała o to, by takie rozwiązanie stało się powszechne.

google_news
Finanse partner - normalne
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
polak
polak
2 lat temu

zdrajcom Polski już dziękujemy.

jan
jan
2 lat temu

Nykiel nie ośmieszaj się szybko sobie przypomniałaś że senior jest wazny.Każdy widzi że ta Pani robi wszystko żeby się dorwać do żlobu w Brukseli.Myslę ze seniorzy nie dadzą się omamić obietnicą Nykiel i przy wyborach pokażą jej środkowy palec.Tyle lat miała okazję coś zrobić dla naszego miasta i co zrobił nic.A teraz jaka troska o Bielsko. Kobieto nie osmieszaj się.

Też będziemy emerytami.
Też będziemy emerytami.
2 lat temu

Tak w maju poczują potencjał od PiSu. 13emerytura zamiast zabierz babci dowód. Jest różnica…

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Bardziej chwytliwy byłby artykuł sponsorowany gdyby pani poseł dostrzegając seniorów w swoim programie wyraźnie podkreśliła, że jest sama jedną z nich. Senior walczy o seniorów, jest bratnią duszą choć nie co do pensji w wielu przypadkach ledwo do przeżycia.