Lada chwila czekają nas wydarzenia związane z obchodami 100-lecia istnienia schroniska górskiego na Stożku. O obu warto wiedzieć, a wręcz w obu wziąć udział.
Pierwszym punktem będzie otwarcie wystawy poświęconej temu obiektowi. W piątek 8 lipca o godz. 17:00 w Galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury odbędzie się jej wernisaż. Będzie to okazja do podziwiania starych fotografii oraz pamiątek związanych ze schroniskiem.
Kulminacyjnym punktem rocznicy będzie sobota 9 lipca. Obchody odbędą się wtedy właśnie przy schronisku na Stożku a organizują je: PTTS „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej, oddział PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie i Oddział PTTK Wisła.
Obchody jubileuszowe odbędą się dokładnie w rocznicę otwarcia schroniska (nastąpiło ono 9 lipca 1922 roku), a punktem kulminacyjnym będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Impreza będzie miała charakter otwartego międzynarodowego złazu turystycznego połączonego z wspólnym biesiadowaniem.
Zaplanowano następujący program:
11:00 – otwarcie mety złazu gwiaździstego
12:00 – Koncert Kapeli „Wisła”
13:00 – Rozpoczęcie uroczystości i odsłonięcie pamiątkowej tablicy
13:30 – Wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników
14:00 – Spotkanie Komitetu Honorowego obchodów
Budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka (978 m. npm.), tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego jednocześnie granicę Polsko – Czeską. Wspomniane pasmo jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią polskiego Beskidu Śląskiego, a jego zakończeniem jest masyw Tułu. Jest to najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim, o którego budowie zadecydował Zarząd Oddziału PTT w Cieszynie w 1919 roku. Budowę rozpoczęto w maju 1920 r. wg projektu Stanisława Chorubskiego, który wykorzystał elementy architektoniczne zarówno miejscowe, jak i podhalańskie. Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 9 lipca 1922 r.
Wielokrotnie modernizowane, doczekało się gruntownego remontu w latach 60-tych i od tego czasu jego kształt i wygląd praktycznie nie uległy zmianie. Nie zmieniły się też wspaniałe widoki roztaczające się ze schroniska w kierunku wschodnim.
Wiele ciekawostek, dotyczących schroniska na Stożku i jego historii będzie można znaleźć w jutrzejszym numerze “Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.
Dobra wiadomość. Cieszymy się.
Kto się cieszymy, podszywacz? A nie jest bardzo dobra ta wiadomość czy może raczej informacja?