Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice

SGB wydało kalendarz o wodzie, ale wody w nim nie leje

„Babiogórskie wody”, taki tytuł nosi dwudziesty, a zatem jubileuszowy kalendarz książkowy wydany przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym, a wydrukowany przez Wydawnictwo “Prasa Beskidzka”.

Kalendarze książkowe są jednymi z tych publikacji SGB, które od lat cieszą się uznaniem wśród czytelników i zbierają nagrody na konkursach wydawniczych. Redaktorem tego na 2020 rok był Maciej Mażul pracujący na co dzień w Babiogórskim Parku Narodowym i zajmujący się w nim edukacją. Nie bez racji we wstępie zaznaczył, że woda jest  niezbędna człowiekowi do życia, a przez to bardzo mu bliska, choć często dla niego groźna i niebezpieczna. Woda na równi z powietrzem i glebą stanowi istotny składnik środowiska. Jest jednym z podstawowych elementów decydującym o istnieniu życia na ziemi, stąd też jest niezastąpiona w życiu i w gospodarce człowieka. Podkreślił, że woda to temat bardzo obszerny i wielowątkowy.

W kalendarzu zostały ujęte tylko najważniejsze zagadnienia dotyczące babiogórskich wód, przedstawiono zachodzące zjawiska hydrologiczne, żyjące w nich organizmy, niepowtarzalne piękno, a także jej  siłę, która niejednokrotnie, o czym przekonali się nie jeden raz mieszkańcy gmin zrzeszonych w SGB stanowić może wielkie zagrożenie. Za graficzną część odpowiadał –jak co roku- Maciej Hojda, ciekawy tekst zamieścił Marek Kot, specjalista ds. edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego, a zdjęcia przekazali profesjonalni i amatorscy fotografowie zakochani w babiogórskiej przyrodzie.

Wydawca zachował tradycyjny układ, więc pierwsza część, tak jak dotąd, to kalendarium, które tym razem urozmaicają 53 zdjęcia oraz wzmianki aż o 377 ważnych wydarzeniach jakie na przestrzeni wieków miału miejsce wokół Babiej Góry. Pod każdą datą znajdują się informacje dotyczące wschodu i zachodu słońca, imiona solenizantów, znaki zodiaku oraz nazwy świąt kościelnych, państwowych i międzynarodowych. Druga część to opracowanie o charakterze popularno – naukowym, napisane przystępnym językiem,  trzecią tworzy zaktualizowany teleinformator.

Chcący posiadać kalendarz w swoich zbiorach mogą go zdobyć w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej, mieszczącej się w budynku suskiego magistratu przy ul. Mickiewicza 19 (II piętro, pokój 47).

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments