Wydarzenia Sucha Beskidzka

Sidzina: władze powiatu suskiego pod ścianą. Likwidacja albo schronisko

Fot. DWD Sidzina

Nowe przepisy potwornie namieszały i zmusiły władze powiatu suskiego do tego, by starać się o zlikwidowanie Domu Wczasów Dziecięcych nr 2 w Sidzinie! Ale w to miejsce powiatowi włodarze chcą od września utworzyć Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Niestety, przy tym wszystkim nie obejdzie się bez redukcji etatów…

Obiekt, w którym obecnie znajduje się DWD nr 2 w Sidzinie, został wzniesiony na przełomie lat 1941/1942 przez Niemców jako strażnica graniczna. Po drugiej wojnie światowej w budynku utworzono Państwowy Dom Dziecka – Kolonię Wypoczynkową. Potem zmieniono nazwę na Państwowy Dom Wczasów Dziecięcych. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku rozpoczęto tu organizowanie turnusów specjalistycznych: obozów językowych czy sportowych. W 1995 roku zmieniono nazwę na Dom Wczasów Dziecięcych nr 2, a kilka lat później organem prowadzącym stało się Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Przez lata obiekt cieszył się sporą popularnością i nie narzekał na brak gości. Słowem, interes się kręcił.

PANDEMICZNE ZAWIROWANIE

Problemy pojawiły się w 2020 roku, gdy w czasie pandemii wprowadzono obostrzenia i klienci przestali przyjeżdżać.

Wtedy placówka przeszła w stan takiego czuwania. Pracownicy otrzymywali tylko połowę wynagrodzenia, na co się zgodzili. Kadra nauczycieli zmniejszyła się o jeden etat. Po tym, jak poluzowano obostrzenia, pojawili się klienci i udało się wypracować 351 tysięcy złotych dochodu – mówił wicestarosta suski Zbigniew Hutniczak podczas niedawnej sesji Rady Powiatu Suskiego.

Niełatwo było również w 2021 roku, gdy praktycznie do czerwca trwały zawirowania związane z pandemią.

Mieliśmy zmniejszoną subwencję oświatową. Do kwietnia był duży deficyt. Kadra nauczycieli zmniejszyła się do 9 etatów, a administracji i obsługi do 10 etatów. Druga połowa roku była zdecydowanie lepsza, co zmniejszyło deficyt i na koniec roku wyszło dobrze – podkreślił wicestarosta.

WYMOGI MINISTERSTWA

Ale zdecydowanie poważniejszym problemem stały się nowe przepisy, które Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło w maju ubiegłego roku.

Zakładają one, że wychowanek przebywający w DWD nie może korzystać z wypoczynku w ramach turystyki, lecz musi uczęszczać do szkoły. W naszym przypadku nie ma na to szans, bo nie mamy tam szkoły, nie mamy specjalistów i nie wiemy, ile by tam dzieci miało przyjechać. Ponadto grupy musiałyby przyjeżdżać na co najmniej sześć dni, gdy teraz takie wyjazdy są krótsze. Dodatkowo z ich macierzystych szkół musiałaby być przesłana informacja, jakie są realizowane podstawy programowe i należałoby dalej je prowadzić. Po zakończeniu pobytu trzeba by wysłać do ich macierzystych szkół wykaz ocen, jakie uczniowie otrzymali u nas. To niewykonalne. Stanęliśmy pod ścianą – przyznał wicestarosta.

To, co ministerstwo sobie wymyśliło, to powrót do pierwotnej sytuacji, gdy dzieci były kierowane przez kuratorium oświaty. To propozycja rekrutacji indywidualnej, a nam zabrania się przyjmowania grup szkół z nauczycielami, co robiliśmy przez ostatnie 30 lat – powiedział z kolei Karol Krawczyk, szef DWD nr 2 w Sidzinie.

Pojawił się więc dylemat – co dalej? Władze powiatu suskiego uznały, że nie chcą likwidować działalności turystycznej w tym budynku.

Budynek DWD należy do starostwa i jest ciekawy architektonicznie. Nie warto byłoby tego likwidować. Chcemy podejść do tematu inaczej. Ostatnie większe remonty przeprowadzono w 2019 roku, a kosztowały 51 tysięcy i dotyczyły łazienek, korytarzy i ścian. Teraz mamy promesę na 2,4 miliona złotych na termomodernizację i instalację fotowoltaiczną. Prace zaplanowaliśmy od czerwca tego roku do czerwca przyszłego roku. Chcemy przekształcić DWD od września tego roku w Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Samo przekształcenie wymaga pozytywnej opinii kuratora oświaty. Jak nie będzie zgody, trzeba będzie zmniejszyć zatrudnienie, bo nie będzie nas stać na utrzymanie. Trzeba się też liczyć z zerową subwencją. W naszych planach na 2022 rok liczymy się ze stratą finansową na około 700 tysięcy złotych. W styczniu i lutym tego roku były grupy i na razie interes się kręci. Gdyby udało się wypracować dochody w wysokości ponad 500 tysięcy, to deficyt w 2023 roku wynosiłby 500 tysięcy złotych, czyli byłby już niższy. W przypadku zgody kuratora stworzymy schronisko i zostawimy trzy etaty nauczycielskie oraz cztery obsługowe. Może udałoby się wygenerować dochody. W 2024 roku, przy tym, iż uzyskamy zgodę kuratora na schronisko oraz po wcześniejszym zmniejszeniu do łącznie pięciu etatów, po remoncie i zmniejszeniu kosztów energii, to wydatki oszacowaliśmy na 500 tysięcy złotych. Moglibyśmy liczyć na subwencję za 65 miejsc w schronisku. Może udałoby się wygenerować dodatkowe około 20 miejsc. Wtedy szacunkowy dochód wynosiłby 450 tysięcy, a deficyt 64 tysiące złotych, co w takim przypadku nie byłoby dużym obciążeniem dla powiatu. W schronisku będą potrzebni dyrektor, recepcjonista i obsługa, która posprząta oraz wypierze – powiedział wicestarosta.

Tu warto dodać, że obecnie w ramach etatu nauczyciel w DWD musi przepracować 26 godzin tygodniowo, a w schronisku będzie to 30.

BĘDĄ ZWOLNIENIA

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tomasz Spannbauer zastanawia się, czy pracownicy zwolnieni z DWD nr 2 w Sidzinie znaleźliby zatrudnienie w innych placówkach.

Część osób nabyło pewne uprawnienia emerytalne. Część osób, po przepracowaniu kolejnego roku, mogłaby decydować, czy chce przejść na świadczenia emerytalne. Ale nie unikniemy sytuacji, gdy kilka osób będzie musiało odejść z odprawami. Już w poprzednim roku proponowaliśmy niektórym przejście do innych szkół, gdzie to możliwe – zaznaczył wicestarosta.

Z kolei Karol Krawczyk przyznaje, że nauczyciele z tej placówki mają ograniczony zakres przejścia do szkół prowadzonych przez powiat, a łatwiej byłoby im znaleźć pracę w szkołach podstawowych. Zdaniem wicestarosty, na ten temat można porozmawiać z władzami gminy Bystra-Sidzina.

Ostatecznie radni powiatu suskiego zagłosowali i zdecydowali, by doszło do przekształcenia DWD w schronisko. Wszystko zależy teraz od opinii, jaką wyda kuratorium oświaty, a powinna być ona znana w ciągu najbliższych tygodni.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Primum non bobere
Primum non bobere
7 miesięcy temu

Wydzierżawić na schronisko prywatnemu przedsiębiorcy, wtedy nie będzie potrzeba tyłu etatów, szkołe zlikwidować podobnie jak zlikwidowali gminną bibliotekę w Bystrej ,nauczycieli zatrudnić w szkole w Bystrej , tylko problem jeśli są z poza rodziny , a wtedy można będzie zaoszczędzić 20 zł, rocznie na programie komputerowym, no i nie będzie trzeba prosić tylko ,,,,

więź
więź
7 miesięcy temu

Nie można prywatnemu, co urzędowe to urzędowe, więzi nie można rozrywać. Kto by planował deficyt?

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  więź

🙉

?
?
7 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

słów Ci zabrakło, podszywacz, w gębie?

rola nie czarnoziem
rola nie czarnoziem
7 miesięcy temu

I tu jest wiadomo po co jest radny powiatu, zastanawia się jak związkowiec w trosce o zwolnionych. Wicestarosta cały czas opowiada jak analizuje się w urzędzie problem, jest wtajemniczony w przepisy a radny zagłosował z kolegami i zdecydował.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu

To smutna wiadomość. 😥

prymitywne
prymitywne
7 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

smutny, podszywacz, to jesteś cały, nie rozjaśnia żółta buźka.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  prymitywne

A ty poszywacz kim jesteś? Facetem co używał damskiego nicka 😂😂. Popłacz się może teraz na forum tłustym drukiem 😂😂😂.

bezcelowe
bezcelowe
7 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Krokodyle łzy wylewasz powołując się na tłusty druk, podszywacz, w zamieszczanych namiętnie emotikonach i nie potrafisz utrzymać wątku rozmowy (nie ma powyżej o używaniu damskiego nicka). Zasadniczą różnicę w używaniu damskiego nicka, a bardziej o podszywaniu się, mógłbym wyjaśnić po raz kolejny ale po co. Doskonale wiesz, że jesteś podszywaczem a ściemniasz.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  bezcelowe

Mam ochotę używać buźki i Tobie nic do tego, tak samo jak mam prawo używać SWOJEGO imienia.

amen
amen
7 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Jeśli nie chcesz rozumieć, będziesz ścigany przeze mnie jako podszywacz, tak jak mnie ścigałeś z kolegami. To zapowiadałem i będę się trzymał: podszywaczem jesteś, mój nick był używany przeze mnie przez wiele miesięcy wcześniej póki “mądrzy” nie wpadli na pomysł (jeden wyraźnie się chwalił o co mu chodzi) aby mnie sekować a Ty napisałeś w komentarzu niedawno: “zrobiłem porządek z Hermenegildą” czyli chwaliłeś się, że doprowadziłeś do rezygnacji używania przeze mnie nicka Hermenegilda.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  amen

Facet daj już spokój chyba że nawiedzony jesteś.

amen
amen
7 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Konsekwentny, już mówiłem, że nie umiesz nazywać no ale gdybyś wstawił buźkę, byłoby lepiej. Czemu nie ma jak lubisz?

amen
amen
7 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Tak, mądrzejszy ustąpił głupszemu, ale nie obejdzie się to bez konsekwencji dla głupszego. Mądrzejszy nadal komentuje i nie zrobiłeś porządek ze mną, nie Ty decydujesz w tym miejscu, bo właścicielem portalu jest B24 i tylko właściciel może mnie wykluczyć. A buźki używaj ile chcesz, najlepiej po 6, przy każdym wpisie, pokażesz wyjątkową moc swoich wpisów.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  amen

Udawałeś kobietę przez długi czas i miałeś z tego dobry ubaw i ja dopiero Cię obnażyłam. Facet nie widzisz że to co robiłeś jest chore?

amen
amen
7 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

George Sand była kobietą a używała w pseudonimie imienia męskiego.
Nie umiesz nazywać, ile razy mam powtarzać, latasz chaotycznie po argumenty nie w tym miejscu i nie takie jak trzeba. Za dużo sobie dodajesz zasług, odkrył, że nick jest kobiecy – piszący tutaj dużo dłużej, kilka lat temu – osobnik co lubi pisać dużymi literami o pretensjach m.in. o mieszkania komunalne w B.B. Ile razy będziesz zmieniał wątek? – już mi się nie chce odpowiadać na brak Twojej wiedzy. Z chorego już wielu mnie leczyło tutaj, najprościej nazywać, że muszę do psychiatry, i tutaj nie jesteś pierwszy.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  amen

Zacznij raczej od dobrego seksuologa, bo to co robiłeś to dewiacja, udawać na fodach kobietę.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Forach. Już robię literówki jak Ty😂😂😂

klapki
klapki
7 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

nie musisz mnie przywoływać, to się zdarza i chory nie jesteś.

klapki
klapki
7 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

No i doczekałem się idiotyzmu.
Gdybyś był bardziej bystry to byś się zorientował, że na forum jest kilka innych nicków z imionami kobiecymi, pod które są podłożeni faceci.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  klapki

To tych zboczuszków tu więcej?

wyprostuj się ze zboczenia
wyprostuj się ze zboczenia
7 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Nicka się nie traktuje dosłownie, jest pseudonimem kto co sobie wymyśli, np. osiołek też jest dobry – żadni zboczeńcy. A wielu skacze po nickach różnych, są i tacy co się podszywają, o tym najlepiej wiesz, system umożliwia.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu

😁