Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Silny mróz odciął prąd. Najgorzej jest w Chybiu

Silny mróz storpedował przesyłanie energii elektrycznej w wielu miejscowościach województwa śląskiego. Nastąpiły liczne awarie. Brak prądu dotknął około 2000 odbiorców.

Z porannego poniedziałkowego raportu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wynika, że o 6.00 łączna szacunkowa liczba odbiorców pozbawionych prądu, wynosiła 2033. Łączna liczba pozbawionych dostaw energii stacji – 28. Najwięcej, 16 stacji, nie działało na terenie gminy Chybie, co przełożyło się na brak dostaw prądu do ponad 1,6 tys. odbiorców.

7 stacji nie działało w gminie Pawłowice – ok. 230 odbiorców, 4 stacje w Jastrzębiu-Zdroju – ok. 210 odbiorców i w Rydułtowach – ok. 120 odbiorców.

Przypomnijmy, że obowiązywały ostrzeżenia służb meteorologicznych o silnym mrozie. W południowej części województwa śląskiego termometry pokazały nad ranem blisko minus 20 st. C, a temperatura odczuwalna sięgała minus 25 st. C.

Energylandia - praca 2021
Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaro
jaro
2 miesięcy temu

najgorsze ze bez pradu praktycznie kotłownie są uziemione

Wojtek
Wojtek
2 miesięcy temu
Reply to  jaro

No co, Ty – przetwornica napięcia i akumulator 100Ah zasilał mi awaryjnie przez prawie 9 godzin i wskaźnik rozładowania akumulatora się nie zmniejszył nawet.
Koszt takiego zasilania awaryjnego to ok. 1000 zł.

E_mil
E_mil
2 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

To chyba lepiej kupić porządny agregat prądotwórczy i będzie służył dłużej niż aku.

Wojtek
Wojtek
2 miesięcy temu
Reply to  E_mil

Taaa, bo agregat sam się przełączy gdy nikogo w domu nie będzie lub gdy będzie się spało, będzie cichy i w ogóle. Podpięty do UPSa aku 100 Ah wystarczy na 40 godzin pracy do zasilania kotła gazowego (25W).

klik klak
klik klak
2 miesięcy temu

W Pakistanie tydzień temu awaria sieci energetycznej zdarzyła się w całym kraju,220 milionów ludzi bez prądu,a kraj z bronią atomową.To był Armagedon.Choć w dzisiejszych czasach każdy brak prądu do kogokolwiek to już koniec świata.Takie czasy.

Damian
Damian
2 miesięcy temu
Reply to  klik klak

Koniec świata czy nie, ale niemal wszystkie źródła ciepła C.O. zainstalowane w kotłowniach tych domów potrzebują energii elektrycznej do działania. A to niezbyt przyjemne nie mieć ogrzewania przy takich mrozach 😉

klik klak
klik klak
2 miesięcy temu
Reply to  Damian

Niestety,w dzisiejszych czasach uzależnienia się od prądu, bez posiadania agregatu prądotwórczego chyba się nie obejdziemy.Nawet nowoczesne węglowe kotły sterowane prądem,o pompkach obiegowych już nie wspominając.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Najwidoczniej prąd nie przejął się ostrzeżeniami. Trzeba było mrozowi odebrać nożyce.

Oset
Oset
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Najwidoczniej mróz tym razem nie Chybił 😀

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Oset

Działał na chybił trafił

Wojtek
Wojtek
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

I chyba chybił trafił w Chybie.