Porady i inspiracje

Sklep z nasionami – szeroka oferta dla amatorów i pasjonatów ogrodnictwa

W sklepie z nasionami Legutko dostępny jest szeroki asortyment produktów niezbędnych w ogrodzie. Znajdziemy tu nasiona rozmaitych roślin – kwiatów, warzyw, ziół i nie tylko, a także wiele przydatnych akcesoriów ogrodowych. W asortymencie sklepu znajdują się jedynie nasiona wysokogatunkowe dające gwarancję bujnych plonów i pełnowartościowych roślin. O czym powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się zrobić zakupy w profesjonalnym sklepie z nasionami?

Kupujemy nasiona – o czym należy pamiętać?

Kupując nasiona roślin musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Jeżeli zależy nam na możliwie jak najbardziej obfitych plonach – kupujmy tylko nasiona posiadające aktualny termin ważności. Tak. Nasiona również mogą się przeterminować. W przypadku niektórych roślin nasiona, których termin przydatności do użycia dawno minął, nie wydadzą obfitych plonów (a nawet stracą zdolność do kiełkowania). Z powyższego względu nie jest dobrym pomysłem kupowanie nasiona na zapas. Zamówmy tylko tyle, ile będziemy w stanie zużyć w najbliższym czasie.

Klienci sklepu Legutko bardzo chętnie sięgają po nasiona warzyw. Nie ma nic lepszego niż warzywa pochodzące z własnej hodowli – są zdrowie i smaczne. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby kupować nasiona warzyw, które rzeczywiście lubimy. Jeżeli nie przepadamy za papryką, nie sadźmy jej w swoim ogrodzie. Przy okazji zakupu warzyw pamiętajmy, żeby wybierać polskie odmiany. Jest to ważne ze względu na fakt, że takie rośliny będą bez problemu rosły w naszych warunkach klimatycznych. Unikajmy nasiona pochodzących z krajów o zupełnie innym klimacie (na przykład tropikalnym). W sytuacji, gdy interesuje nas dana roślina, jednak nie możemy znaleźć jej nasion z Polski, wybierzmy nasiona pochodzące z krajów o zbliżonym do naszego klimacie (na przykład Niemiec). Osoby będące początkującymi ogrodnikami powinny wybierać nasiona warzyw wykazujących zwiększoną odporność na szkodniki i choroby roślin. Sadzenie nasion trudnych w uprawie może sprawić, że szybko zniechęcimy się do ogrodnictwa. Dodatkowo rośliny odporne na choroby nie wymagają stosowania chemicznych środków ochrony.

Zastanówmy się gdzie będziemy uprawiać nasze rośliny. Jeśli nie posiadamy ogrodu i chcemy posadzić nasiona w donicach na balkonie, koniecznie sprawdźmy, czy wybrane rośliny nadają się do uprawy doniczkowej (nie zawsze jest to możliwe).

Powodzenie naszej uprawy zależy od tego, czy kupimy nasiona zdrowe. Gdy chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo nabycia nasion pełnowartościowych kupujmy takie, które zamknięte są w hermetycznych opakowaniach (unikajmy natomiast nasion na wagę).

Jak kupować nasiona kwiatów?

Osoby kupujące nasiona kwiatów muszą pamiętać o tym, że większość gatunków nie będzie kwitła przez całe lato. Jeżeli zależy nam, żeby przez cały sezon nasz ogród był pięknie ukwiecony – kupujmy różne gatunki kwiatów. Koniecznie sprawdźmy też ich terminy kwitnienia. Najlepiej wybierać je w taki sposób, żeby po przekwitnięciu jednych kwiatów natychmiast pojawiły się następne. Warto uwzględnić nasiona kwiatów, które posiadają nie tylko doskonałe walory ozdobne, ale i praktyczne – dobrym przykładem są kwiaty miododajne lub odstraszające insekty takie jak komary.

Zapoznajmy się z etykietami nasion kwiatów

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych nasion, koniecznie uważnie prześledźmy etykietę. Znajdują się na niej kluczowe dla nas informacje. Opakowanie nasion powinno zawierać zdjęcie konkretnej rośliny, jej nazwę, nazwę producenta, ewentualnie również firmy odpowiedzialnej za pakowanie nasion. Do niezbędnych informacji, które muszą znaleźć się na etykiecie zaliczamy termin przydatności do użycia, informacje o terminie kwitnienia, terminach wysiewu i zbiorów.

Nasiona przechowujemy możliwie jak najkrócej. Zapewnijmy im suche i chłodne pomieszczenie. Pamiętajmy, że przechowywanie nasion zbyt długo lub w zbyt wysokiej temperaturze może przyczynić się do obniżenia ich zdolności kiełkowania.

Artykuł powstał we współracy ze sklepem W.Legutko

KBszpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments