Wydarzenia Cieszyn

Skoczów: Dodatkowe środki na Rynek 3

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Trwa remont miejskiej kamienicy pod adresem Rynek 3 w Skoczowie, w której powstaje nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej. Gminie udało się pozyskać dodatkowe środki na tę inwestycję.

Przebudowa potężnego obiektu jest częścią projektu o nazwie „Ochrona obszarów nadwodnych poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów przyrodniczych”. Na jego realizację Skoczów zdobył 4 mln zł dofinansowania, a w ostatnim czasie otrzymał jeszcze około 850 tys. zł. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Łączny koszt całego przedsięwzięcia wynosi 10 mln zł.

Na dwóch kondygnacjach kamienicy ulokowana zostanie nowoczesna, multimedialna przestrzeń wystawiennicza. Tematyka ekspozycji przyrodniczych będzie obejmowała głównie faunę i florę okolic Górnego Boru. Co ważne, będzie skierowana do szerokiego grona odbiorców – mieszkańców regionu i turystów, gości indywidualnych, rodzin z dziećmi, jak i zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych. Budynek i jego pomieszczenia zostaną również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na rozbudowanym poddaszu powstanie nowoczesna sala na 80 osób. Ponadto, w budynku znajdą się biura wydziałów urzędu miejskiego, które obecnie rozrzucone są po różnych częściach miasta.

W ramach projektu na Górnym Borze rozbudowany zostanie park – pojawi się ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, a nad rzeką Bładnicą wybudowany będzie nowy most. Elementem projektu jest też kampania edukacyjna.

google_news