Wydarzenia Cieszyn

Skoczów: Kamienica kole w oczy

Niedawno wyremontowane zostały chodniki znajdujące się przy dwóch pierzejach skoczowskiego rynku, północnej i wschodniej. W miejsce sypiącej się nawierzchni pojawiły się płyty granitowe poprzekładane kostką granitową. Miasto czyni starania, aby podobny lifting przeszły pozostałe dwa trotuary.

Nowa nawierzchnia cieszy oko, w przeciwieństwie do kamienicy przy Rynku 3, znajdującej się w niedalekim sąsiedztwie ratusza. Potężny trzykondygnacyjny gmach od kilku lat stoi pusty i coraz bardziej straszy, kontrastując mocno z nowym wyglądem siedziby władz miejskich, jak również z kilkoma innymi świeżo wyremontowanymi prywatnymi obiektami znajdującymi się przy rynku.

W przedwojennej kamienicy znajdowały się wcześniej mieszkania komunalne, co – jak się okazało w praktyce – nie było z wielu względów najlepszym pomysłem i miasto powoli się z niego wycofywało. W 2009 roku murami budynku wstrząsnęła eksplozja. W jednym z mieszkań wybuchła butla gazowa. Od tamtego czasu obiekt stoi zamknięty na cztery spusty. Nad chodnikiem z przodu budynku postawiono drewniane zadaszenie zabezpieczające przechodniów przed spadającym tynkiem. Kilkukrotne próby sprzedaży atrakcyjnie położonej nieruchomości nie powiodły się. Choć cena wywoławcza z 3 mln zł w pierwszym przetargu spadła do 1,8 mln zł w ostatnim, nie znalazł się żaden potencjalny nabywca.

– Faktem jest, że budynek jest w złym stanie technicznym i wymaga poniesienia dużych nakładów finansowych. Jednakże z uwagi na jego korzystną lokalizację w centrum miasta, dalsze obniżanie jego ceny wydaje się bezzasadne. Dlatego odstąpiliśmy od pomysłu sprzedaży i chcemy pozyskać zewnętrzne środki finansowe na remont. Przygotowujemy się do zlecenia opracowania dokumentacji technicznej, będącej podstawą wzięcia udziału w subregionalnym projekcie. W jego ramach będziemy starali się pozyskać środki z Unii Europejskiej na przebudowę i odnowienie kamienicy wraz z dostosowaniem jej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Celem moich działań jest modernizacja tego budynku, aby mógł służyć gminie i jej mieszkańcom – wyjaśnia Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.

Władze trytonowego grodu chcą zaadaptować kamienicę przy Rynku 3 na potrzeby Urzędu Miejskiego. W obiekcie miałyby znaleźć się wydziały i jednostki pracujące obecnie w różnych miejscach poza ratuszem.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments