Cieszyn Kultura i rozrywka

Skoczów: Weź udział w wyprawie!

Rekonstrukcja bitwy. Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Wciąż są wolne miejsce na udział w niezwykłej wyprawie “Śladem bohaterów bitwy skoczowskiej”. Ten historyczny rajd pieszy mający upamiętnić uczestników wojny czechosłowacko-polskiej o Śląsk Cieszyński rozpocznie się jutro (15.08) tuż po 8.00 rano.

W 1919 roku na wzgórzach okalających Skoczów oraz na linii rzeki Wisły wojskom czechosłowackim stawić czoła musiała garstka polskich wojskowych, wspartych ochotnikami z grona młodzieży i milicji śląskiej, wznoszących prowizoryczne umocnienia i niecierpliwie czekający na upragnione posiłki wojskowe z kraju, które miały zniwelować kilkukrotną czeską przewagę liczebną. Pomiędzy 28 a 30 stycznia wokół miasta zacisnął się pierścień okrążenia… Rozpoczęła się trzydniowa bitwa pod Skoczowem.

Czy dużo słabsze siły polskie Frontu Śląskiego zdołają zatrzymać pochód wojsk czechosłowackich na Bielsko? Czy męstwo i determinacja polskich żołnierzy i ochotników może zrównoważyć przewagę wojsk wroga? Ilu obrońcom miasta przyjdzie zginąć w obronie Ojczyzny oraz czy ich ofiara nie pójdzie na marne? Oto niektóre pytania, jakie stawiali sobie polscy mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego przed wiekiem.

Jak wyglądała wojna z ówczesnej perspektywy? Jak postrzegali ją cywile, a jak wojskowi? Kto zapisał się chlubnymi kartami w tej historii? Co nowego wiemy dziś o przebiegu wydarzeń ze stycznia 1919 roku? Kwestie te postarają się rozstrzygnąć uczestnicy rajdu.

Jutrzejsza wyprawa to doskonała okazja, by zobaczyć miejsca które stanowiły kluczowe elementy polskiej obrony w czasie bitwy pod Skoczowem 1919 roku, poznać zachowane ślady wydarzeń sprzed wieku oraz różnorakie formy upamiętnienia ich uczestników. W trakcie wyprawy przypomniane zostaną m.in. postacie oficerów, którzy zatrzymali czeską ofensywę na przedpolach Skoczowa. Wielu z nich za swoją ofiarną służbę Ojczyźnie zapłaciło najwyższą cenę.

Rajd pieszy rozpocznie się jutro w godz. 8.15-13.00. Zbiórka odbędzie się na ul. Mickiewicza 11, przed wejściem do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie. Na rajd obowiązują zapisy, gdyż ilość miejsc jest ściśle ograniczona. Wciąż jednak zostało kilka wolnych miejsc!

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem cieszyn.pth@gmail.com i telefonem 798 590 639 oraz w dniu wydarzenia w punkcie startowym (jeśli nie będzie przekroczona jeszcze liczba zarejestrowanych osób). W rajdzie mogą wziąć udział osoby dorosłe oraz niepełnoletnie (jedynie pod opieką opiekunów). Zapisując się do udziału warto wziąć pod uwagę, że trasa wycieczki wyniesie ponad 10 kilometrów i przebiegać będzie m.in. w warunkach terenowych. Warto zadbać więc o wygodną odzież i dobre buty.

 

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments