Bielsko-Biała Sport Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Skoki narciarskie: W Klingenthal bez Aleksandra Zniszczoła

Fot. PZN

W pierwszych czterech zawodach PŚ w składzie polskiej Kadry A dominowali zawodnicy z Beskidów. W najbliższy weekend to się zmieni.

Trener Thomas Thurnbichler ogłosił pięcioosobowy skład naszej reprezentacji skoczków narciarskich na nadchodzące zawody z cyklu Pucharu Świata. Zawody w Klingenthal odbędą się w najbliższy weekend (8-10 grudnia).

– W drużynie na Puchar Świata w Klingenthal znaleźli się Dawid Kubacki, Paweł Wąsek, Piotr Żyła, Maciej Kot i Andrzej Stękała – poinformował Thomas Thurnbichler, główny szkoleniowiec Kadry Narodowej A.

Taki wybór austriackiego trenera oznacza, iż w Saksonii zabraknie między innymi Kamila Stocha.

– Kamil Stoch pojedzie w najbliższym czasie na dwudniowy obóz treningowy do Eisenerz, gdzie panują bardzo dobre warunki. W trakcie weekendu będzie miał przerwę, z kolei na początku przyszłego tygodnia odbędzie dwie sesje treningowe na skoczni w Zakopanem. Kamil potrzebuje w tej chwili większej liczby prób w spokojnych warunkach. Podczas rywalizacji dochodzi stres, a do tego w Klingenthal może oddać maksymalnie dziewięć skoków. W trybie treningowym może skoczyć nawet 20 razy, bez nerwów. Zakładamy, że pojedzie do Engelbergu, jeżeli do tego czasu złapie dobrą formę – wyjaśnia Thurnbichler.

W Klingenthal nie pojawi się także Aleksander Zniszczoł, który w Pucharze Kontynentalnym spróbuje wywalczyć dla naszej reprezentacji dodatkowe miejsce startowe na Turniej Czterech Skoczni. Jego miejsce, a także Stocha, zajmą skoczkowie, którzy w przeszłości wskakiwali na pucharowe podium – Maciej Kot i Andrzej Stękała.

– Maciej Kot dołącza do zespołu, ponieważ przez całe lato skakał na wysokim poziomie, także jesienią. W minionym tygodniu trenował na śniegu na skoczni w Ramsau. Prezentował się tam dobrze i powtarzalnie. Postanowiliśmy zatem dać mu szansę. Andrzej Stękała pojedzie z nami do Klingenthal, ponieważ na ostatnim zgrupowaniu w Kranju skakał najlepiej i najrówniej spośród członków Kadry Narodowej B. Jest zmotywowany, prezentuje dobry poziom –uzasadnia Thurnbichler.

W Klingenthal – na 140-metrowym obiekcie – odbędą się dwa konkursy indywidualne mężczyzn. W nadchodzący piątek odbędzie się oficjalny trening, a także kwalifikacje do pierwszych zawodów.

Program zawodów PŚ w Klingenthal
8.12.2023, piątek
13:30 – Oficjalny trening
15:40 – Kwalifikacje

9.12.2023, sobota
14:45 – Seria próbna
16:00 – Pierwsza seria konkursowa

10.12.2023, niedziela
14:00 – Kwalifikacje
16:00 – Pierwsza seria konkursowa

google_news