Cieszyn Kultura i rozrywka

Śladami moderny. Spacer po Wiśle

Fot. Biblioteka Miejska w Wiśle

W pierwszą sobotę sierpnia, odbył się spacer śladami wiślańskiej architektury modernistycznej okresu dwudziestolecia międzywojennego. W rolę przewodnika wcielił się historyk sztuki Przemysław Czernek z Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.

W centrum miasta spacerowicze odwiedzili Dom Zdrojowy, Dom Zborowy, szkołę, hotel „Piast”, Dom Towarowy Wojnarów i dom prywatny Magnusków. Dalej trasa wiodła ulicą Olimpijską i ulicą Górnośląską, gdzie przystankami były pomnik „Źródeł Wisły” z 1937 roku, budynki prywatne oraz pensjonaty „Almira” (niestety przebudowana) i „Księżówka” projektu Teodora Bursche. Następnie wycieczka udała się do „Światłocienia” Czesława Kuryatto, obejrzała wille drewniane: „Dąbrówkę” z 1927 i „Zacisze” z 1903 roku (jedyny zachowany dom drewniany projektu Bogdana Hoffa) i wróciła do centrum.

W drodze powrotnej podziwiano willę „Montana” ks. Jerzego Mrowca, pałacyk myśliwski Habsburgów (przeniesiony z polany Przysłop) oraz budynek mieszkalny dla pracowników kolei i pięknie odrestaurowany dworzec. Nie pominięto willi „Beskid” (obecnie szkoła muzyczna) i gmachu poczty na placu Hoffa. Na finał spacerowicze obejrzeli wystawę pt. „Wisła na dawnej pocztówce”, mogąc porównać wygląd pierwotny i stan obecny budynków odwiedzanych w czasie spaceru.

google_news