Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Śląski przewoźnik kolejowy chwali się punktualnością

Fot. Paweł Szczotka

Legenda głosi, że kiedyś, w czasach mniej zaawansowanej techniki według przejazdu pociągów ustawiano zegarki. W ostatnich dziesięcioleciach z punktualnością bywało różnie, ale obecnie Koleje Śląskie chwalą się bardzo dobrymi wynikami i progresem w tym temacie.

Według informacji Kolei Śląskich, w grudniu 2023 roku wskaźnik pociągów spółki, wjeżdżających na stację o rozkładowej godzinie wynosił 83 proc., a w lutym 2024 roku już 94 proc. Tendencja wzrostowa trzyma się mocno, bo w okresie 1-13 marca 2024 roku punktualność pociągów Kolei Śląskich wynosiła niemal 95 proc.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że konkurencyjność kolei wobec innych środków transportu zależy nie tylko od dopasowania naszej oferty do potrzeb pasażera, ale także od tego, jak wiarygodnym będziemy partnerem. Stąd wielka dbałość o to, byśmy docierali do poszczególnych dworców, stacji i przystanków zgodnie z rozkładem – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Na szczycie najbardziej punktualnych ciągów komunikacyjnych od dwóch lat króluje linia S18 (punktualność na poziomie 99 proc. w lutym 2024 roku!). Jest stosunkowo krótka, łączy ze sobą Gliwice i Bytom, a po drodze nie ma żadnych postojów. – Poza Kolejami Śląskimi z torów korzystają tu tylko przewoźnicy towarowi. Dlatego to doskonały przykład, jak ruch dalekobieżny, który ma na kolei pierwszeństwo, wpływa na punktualność pociągów regionalnych – sygnalizuje Patryk Świrski.

Dlaczego pociągi czasami się spaźniają?

“Skoro jest tak dobrze, to dlaczego dotarłem, dotarłam do pracy z 1,5-godzinnym opóźnieniem?” – zapytają pasażerowie, którzy 22 lutego próbowali dojechać rano do Katowic.

– To przykład ekstremalny, bo w tym dniu mieliśmy do czynienia z fałszywym alarmem bombowym na dworcu w Katowicach i całkowitym wstrzymaniem ruchu pociągów. Poza ekstremami, na opóźnienia ogromny wpływ mają warunki atmosferyczne. Długotrwałe opady śniegu oraz utrzymujące się niskie temperatury powodują awarie elementów infrastruktury kolejowej, jak oblodzenia sieci trakcyjnej czy zamarzanie rozjazdów, ale także taboru zamarzanie składów czy trudności z wsunięciem oblodzonych stopni – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich

Istotny wpływ na punktualność mają też trwające prace modernizacyjne infrastruktury kolejowej, szczególnie na tych odcinkach linii kolejowych, na których ruch musi być prowadzony jednotorowo w obu kierunkach.

Pociągi pod specjalnym nadzorem

Punktualne i opóźnione, słowem: wszystkie – już od ponad pół roku pociągi Kolei Śląskich można śledzić w czasie rzeczywistym na mapach Google i, dzięki GPS oraz algorytmowi informatycznego giganta, znać realną godzinę przyjazdu każdego składu. Wystarczy wybrać opcję transportu zbiorowego, a potem trasę. Wówczas otrzymamy komplet informacji na temat swojego połączenia.

google_news