Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Śląskie: Są dumni z munduru. A dziś jest szczególny dzień

10 maja zgodnie z decyzją gen. bryg. dr Krzysztofa Stańczyka oraz wiceprezesa Rady Ministrów, Władysława Kosiniaka-Kamysza jest Dniem Dumy z Munduru w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Stąd dziś na ulicach wielu miast można spotkać osoby w mundurze. Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej i nie tylko, będący w czynnej służbie, pełniący Terytorialną Służbę Wojskową, żołnierze Aktywnej Rezerwy, żołnierze zawodowi mogą udać się z miejsca zamieszkania do miejsc pracy lub służby w umundurowaniu polowym, bez konieczności powołania do służby.

Ustanowienie Dnia Dumy z Munduru jest spełnieniem postulatów żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, którzy są dumni z faktu, że służą w formacji WOT i chcą zaprezentować się w swoim miejscu pracy w umundurowaniu.

– W tym dniu chcemy zaakcentować obecność żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w środowisku cywilnym. Jesteśmy w tym środowisku na co dzień, chociaż tego nie manifestujemy, jesteśmy w przestrzeni publicznej, przemieszczamy się środkami komunikacji publicznej, a żołnierze pełniący TSW wykonują pracę w swoich zakładach pracy czy instytucjach. Tego dnia chcemy pokazać, że jesteśmy “Zawsze gotowi, zawsze blisko” dla społeczności lokalnych. Święto nie tylko promuje naszą służbę wojskową, ale także buduje więź społeczną i świadomość obronną – podkreśla por. Tomasz Dzierga, oficer prasowy 13 ŚBOT.

 

google_news