Sport Cieszyn

Sława himalaizmu pod Halą Jaworową. Krzysztof Wielicki odwiedzi Brenną

Fot. Polski Alpinizm i himalaizm

Na spotkanie ze światowej sławy legendą w dziedzinie zdobywania najwyższych szczytów na Ziemi, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej.

Spotkanie odbędzie się we piątek 17 listopada 2023 roku o godz. 17.00 w Beskidzkim Domu Zielin “Przytulia” . Wstęp jest wolny.
Krzysztof Wielicki to wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Urodził się w 1950 r. w Szklarce Przygodzickiej (woj. wielkopolskie). Pierwsze wspinaczkowe doświadczenia zdobywał mając 20 lat, jako student Politechniki Wrocławskiej.
Brał udział w wielu wyprawach w najwyższe góry świata, zdobywając je w pionierskim stylu. Jako pierwszy człowiek na świecie zdobył zimą trzy szczyty: Mount Everest (wspólnie z Leszkiem Cichym w 1980 r.), Kangczendzongę (wspólnie z Jerzym Kukuczką w 1986 r.) i Lhotse (1988 r.) oraz samotnie w ciągu doby pokonał drogę baza-szczyt-baza na Broad Peak (1984 r.). Na Dhaulagiri i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi.
Koronę Himalajów i Karakorum zakończył samotną wspinaczką na Nanga Parbat w 1996 roku.
W następnych latach kierował zimowymi wyprawami m. in. na K2 (2002/2003 r. i 2018 r.), Nangę Parbat (2006/2007 r.) oraz na Broad Peak (2013 r.).
Jest członkiem blisko stuletniego stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. W roku 2018 otrzymał Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sportu, a rok później Złoty Czekan (Piolet d’Or Carrière) za całokształt osiągnięć górskich.
Jest autorem i współautorem książek: „Korona Himalajów 14 x 8000”, „Solo. Moje samotne wspinaczki”, „Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1-2”, „Jeden dzień z życia” „Rozmowy o Evereście” (wraz z L. Cichym i J. Żakowskim), „Solo. Moje samotne wspinaczki” oraz bohaterem książki „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało” D. Kortko i M. Pietraszewskiego. Niektóre z książek będzie można nabyć podczas spotkania.
google_news