Wydarzenia Żywiec

Sól drugim Kuwejtem?

Fot. PGNiG

Od kilku tygodni spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przygotowuje w Soli, na pograniczu z Rycerką Dolną, teren do rozpoczęcia prac wiertniczych w celu poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego.

Jak poinformował Urząd Gminy Rajcza, spółka PGNiG posiada koncesję na obszar o łącznej powierzchni ponad 570 metrów kwadratowych, który obejmuje część terenów nie tylko gminy Rajcza, ale również gmin Jeleśnia, Lipowa, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Świnna, Węgierska Górka i Żywiec oraz gminy Istebna ze Śląska Cieszyńskiego. Do końca grudnia PGNiG zamierza przygotować teren wraz z drogami dojazdowymi i wieżą wiertniczą w Soli. Prace wiertnicze w otworze badawczym, który nazwany został jako Rycerka Dolna – 1, miałyby ruszyć najwcześniej w drugiej połowie 2021 roku i potrwać około 9 miesięcy.

Miejsce prac zostało zaprojektowane w oparciu o badania sejsmiczne w 2014 roku. Planowana głębokość odwiertów badawczych ma wynieść do 5 tysięcy metrów. Po zakończeniu wierceń rozpoczną się testy eksploatacyjne. Po ich zakończeniu urządzenia wiertnicze zostaną zdemontowane. W dalszej kolejności, co będzie zależeć od wyniku prac, zostanie przeprowadzona rekultywacja miejsca prac.

Prace mogą powodować pewne tymczasowe niedogodności, takie jak zwiększony ruch samochodowy czy nocne oświetlenie placu wiertniczego. Przepisy i specyfika prowadzonych operacji wymaga prowadzenia prac w systemie całodobowym (…) Mieszkańcy gminy mogą czuć się bezpiecznie, dotyczy to zarówno ich samych, jak i środowiska naturalnego – informuje w komunikacie spółka PGNiG, która z góry przeprasza mieszkańców za niedogodności związane z pracami i prosi ich o wyrozumiałość.

Nie są to pierwsze prace wiertnicze w Soli w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu. Pierwsze przeprowadzono pod koniec lat 40. XX wieku. Natomiast ostatnie prowadzono w połowie lat 90.

KB_Szpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Otis
Otis
2 miesięcy temu

Wy się w pgnige zatrudnijcie matoły! Zawsze wszystko lepiej wiedzą bo mają za dużo czasu i albo seriale albo net. Roboty się chwycic konkretnej a nie nażekac że źle i patrzeć na sąsiada że ma. Może on zap….. I ma łep na karku a nie dynie do patrzenia w monitor i oglądania seriali

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Otis

Jeśli sąsiad ma łeb na karku o.k. ale jeśli łep – nie bardzo. Neżakać niedobrze chyba, że niektórzy narzekają bo im niedobrze. Co zrobić, niektórym niedobrze.

Oset
Oset
2 miesięcy temu

I może być w tym logika, wiercąc w głąb, głęboko i głębiej , kiedyś może uda się przewiercić przez złoża soli kamiennej do antypodów ,może uda się trafić w dno zbiornika z ropą na stacji benzynowej w Kuwejcie , to wtedy ropa poleje obfitym strumieniem , (he?)

powiedział co wiedział
powiedział co wiedział
2 miesięcy temu
Reply to  Oset

nigdzie się nie dowiercą, ziemia jest płaska, przebiją się na drugą stronę i pochłonie nas czarna dziura, trzeba ich stąd przegonić bo narobią dużo złego

Oset
Oset
2 miesięcy temu

Jak ziemia jest płaska to niech lepiej nie wiercą bo się nam ropa wyleje tą dziurą 🙁

KS
KS
2 miesięcy temu

Sól do Kuwejtu mocne porównanie.

Obojętny.
Obojętny.
2 miesięcy temu

Nawet gdyby dobili się do gazu i ropy , to i tak kasować będzie Warszawa a bałagan i smród pozostanie na Żywiecczyźnie.

henryk
henryk
2 miesięcy temu
Reply to  Obojętny.

Karlino? mial być raj-ropa na długie lata i co z tego wyszło? Nic. tak samo jak z gazem łupkowym gdy prazesem był Jasiński z Pis policzyli ile jest gazu w łupkach tylko pomylili się z przecinkami i zamiast biliona były miliony

Obojętny.
Obojętny.
2 miesięcy temu
Reply to  henryk

No i ukryty pod ziemią złoty pociąg , którego trzeba wykopać . Dobre baśnie na dobranoc.

Bicer
Bicer
2 miesięcy temu
Reply to  henryk

To przypomnę że koncesje na poszukiwania wydawano w latach 2011-2017 zapomniał wół jak cielęciem był.

pepe
pepe
2 miesięcy temu

540m ho ho ho grubo idą

Odwiert
Odwiert
2 miesięcy temu
Reply to  pepe

Następny inny.Odwiert idzie w pionie nie w poziomie.

Hera
Hera
2 miesięcy temu

W 70 latach też były badania i wiercenia i co nic więc lepiej niech będzie tak jak jest i nie popadajmy w ułudę bo ani ropy ani gazu na tych terenach nie było i nie będzie. Więcej wiedzy na temat geologicznego powstania tego terenu i tyle.

Odwiert
Odwiert
2 miesięcy temu
Reply to  Hera

Jest jeszcze coś takiego jak postęp technologiczny i możliwości głębszych wierceń to też jest wiedzą.

Oset
Oset
2 miesięcy temu

Cóż można wywiercić na powierzchni 570 m kwadratowych ,to zaledwie niecałe 6 arów , tyle łąki to na pastwisko dla 1 krowy na pół roku

Odwiert
Odwiert
2 miesięcy temu
Reply to  Oset

Ma tam jakaś komórka dyżur??

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Oset

Ale te 570 m2 brzmi dużo lepiej jeśli teren obejmuje aż 9 gmin też nie sąsiadujących ze sobą. Jak to możliwe – tylko redaktor wie.

Bicer
Bicer
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Pan redaktor pomieszał teren samego odwiertu 570m²z obszarem koncesji która obejmuje tyle gmin.