Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Spacery z historią i koncerty. Cithara Sanctorum Silesia zaprasza!

Rafał Monita i Michael Morys-Twarowski. Fot. Cithara Sanctorum Silesia Facebook / Anna Kropek

Spotkaniem wokół książki „Dzieje Księstwa Cieszyńskiego” Michaela Morysa-Twarowskiego w Willi Sixta w Bielsku-Białej zainaugurowana została kolejna, trzecia już, edycja festiwalu Cithara Sanctorum Silesia 2023.

Cithara Sanctorum Silesia to nowy pomysł prezentowania arcydzieł muzyki we wnętrzach sakralnych w kontekście historycznym ziemi cieszyńskiej, bielskiej i pszczyńskiej, a przede wszystkim w odwołaniu do tradycji zbioru śpiewów nabożnych i kościelnych „Cithara Sanctorum”, autorstwa urodzonego w Cieszynie Jerzego Trzanowskiego. Festiwal przeznaczony jest dla szerokiej grupy odbiorców. Dzięki prelekcjom przed koncertami o historii Księstwa Cieszyńskiego i jego okolic, spuściźnie muzycznej, duchowej i literackiej regionu, zabytkach w których odbędą się koncerty czy kolejach losu śląskich ewangelików, a także dzięki specjalnemu wydarzeniu, jakim będzie wykład o Jerzym Trzanowskim i spotkanie z tłumaczem zbioru Cithara Sanctorum, festiwal zyskuje walor edukacyjny, będąc wsparciem edukacji kulturowej, nie tylko szkolnej.

Fot. Cithara Sanctorum Silesia Facebook / Anna Kropek

Cithara Sanctorum Silesia to koncerty i różne inne wydarzenia. 15 października o 15.00 będzie można pospacerować po Nowym Cmentarzu Ewangelickim przy Listopadowej 92 w Bielsku Białej, a śladami bielskich i bialskich ewangelików poprowadzi i o nich opowie Katarzyna Sylwestrzak. Tego samego dnia o 18.00 odbędzie się też koncert w kościele ewangelicko-augsburskim Marcina Lutra w Bielsku-Białej, zatytułowany „Stwórca i jego stworzenie”. Przed publicznością wystąpią sopranistka Katarzyna Wiwer i zespołu Gusto NON Barbaro w składzie Wiesław Suruło – flet, Paweł Solecki -fagot, Joanna Solecka – klawesyn. W programie utwory takich kompozytorów jak J.J. Quantz, G.Ph. Telemann, G.F. Händel.

21 października o 12.00 w Cieszynie zaplanowano spotkanie przy domu Jerzego Trzanowskiego, na rogu Głębokiej i Starego Targu, skąd będzie można wyruszyć śladami duchownego po nadolziańskim grodzie z historykiem Janem Pawłem Borowskim z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ostatnie dwa festiwalowe wydarzenia będą miały miejsce 22 października w Skoczowie w kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy. O 10.00 będzie to nabożeństwo z udziałem Wyższobramskiego Chóru Kameralnego z Cieszyna pod kierownictwem Piotra Sikory, a o 18.00 koncert „Pieśni Reformacji z Wysp” w wykonaniu Celtic Triangle w składzie Katarzyny Wiwer – sopran, Irena Czubek-Davidson – harfa, Lindsay Davidson – dudy szkockie. Usłyszeć będzie można pieśni tradycji anglosaskiej. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

– Koncerty mogą być odwiedzane przez bardzo zróżnicowaną wiekowo publiczność – przede wszystkich przez samych mieszkańców Cieszyna, Bielska-Białej i powiatów, od młodzieży szkolnej, poprzez turystów odwiedzających Cieszyn, Bielsko-Białą i okolice, reprezentujących głównie młodzież i osoby dorosłe, aż po okolicznych mieszkańców i osoby przyjeżdżające specjalnie na koncerty festiwalowe, wśród których znajdziemy pełny przekrój wiekowy. Staramy się, aby wydarzenia festiwalowe były skonstruowane i poprowadzone tak, aby dotrzeć z nimi do jak najszerszej rzeszy osób i otworzyć ich na obcowanie ze sztuką – mówi Rafał Monita, wiceprezes Fundacji Kulturalny Szlak, która jest organizatorem festiwalu Cithara Sanctorum Silesia.

google_news