Porady i inspiracje Cieszyn

Sposób na jesienny ogród

Jesień to bardzo pracowity czas dla każdego ogrodnika. To najlepsza pora na sadzenie i rozmnażanie roślin oraz czas zbiorów warzyw i owoców. Już we wrześniu mogą pojawić się także pierwsze przymrozki, warto więc zabezpieczyć rośliny przed chłodem. Wrzesień to miesiąc, który koronuje całoroczną pracę w ogrodzie – zbieramy warzywa korzeniowe, kapustę, zioła, gruszki czy jabłka. Z części warzyw i owoców możemy zrobić przetwory lub mrożonki, które idealnie sprawdzą się zimą.

Jesień to także doskonały czas na sadzenie drzew i krzewów. Jeszcze we wrześniu warto przesadzić iglaki, a w październiku drzewa i krzewy liściaste. Od połowy września do połowy października warto sadzić krzewy róż, które mają odkryte korzenie. To również dobry czas na sadzenie roślin cebulowych (np. hiacyntów, tulipanów, szafirków), które wysadzane do gleby powinny być duże i zdrowe. Dzięki temu będziemy wiosną cieszyć się widokiem pięknych kwiatów. Miejsce zasadzenia cebulek warto na zimę przykryć korą czy słomianymi matami. Wrzesień to również dobry czas na posadzenie roślin dwuletnich, na przykład bratków, fiołków, malw, stokrotek. Jeśli posadzimy je w połowie września, zdążą odpowiednio ukorzenić się przed zimą. Od pierwszych dni października warto zacząć sadzenie drzewek owocowych. Co ważne, gatunki delikatne, np. brzoskwinie czy morele, są bardzo wrażliwe na mrozy i trzeba sadzić je dopiero wiosną.
W ostatnich dniach września powinniśmy zająć się wykopaniem roślin cebulowych, które nie zimują w gruncie. To dotyczy na przykład begonii, dalii, ismen czy mieczyków. Wykopane bulwy, cebule i kłącza należy przechowywać w przewiewnym, ciepłym miejscu, a po przeschnięciu trzymać w suchym pomieszczeniu, w temperaturze około 10 stopni.
Jak natomiast najlepiej zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz i chłód? Przede wszystkim musimy to zrobić zanim ziemia zamarznie, tuż po pierwszych przymrozkach. Byliny można zabezpieczyć ściółkowaniem gleby korą lub liśćmi, można je również okryć gałązkami sosnowymi czy świerkowymi. Krzewy, które nie są odporne na mróz możemy osłonić agrowłokniną, matami słomianymi czy wiklinowymi, a nawet tekturą falistą. Krzewy takie jak hortensje, róże, budleje czy klony palmowe warto ochronić przed mrozem przez obsypywanie nasady rośliny ziemią, liśćmi, korą lub trocinami do nawet 40 cm wysokości. Nawet jeśli pędy będą przemrożone, to wiosną gałęzie z pewnością odbiją.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments