Wydarzenia Bielsko-Biała

Sprawa Szymika: Biskupi deklarują pomoc

Budynek kurii przy ulicy Żeromskiego w Bielsku-Białej. Fot. Wikipedia/DTG

Po wczorajszych doniesieniach o możliwych przesłuchaniach biskupów zamieszanych, poprzez domniemane tuszowanie afery, w sprawę molestowania seksualnego byłego ministranta z Międzybrodzia Bialskiego, Janusza Szymika, kuria bielsko-żywiecka wydała specjalne oświadczenie.

Oto jego treść w całości: „Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich. Zgodnie z nowelizacją prawa karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 roku oraz znowelizowanymi wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski z 6 czerwca 2017 roku, wszystkie zgłoszone przypadki są przekazywane państwowym organom ścigania. Podczas spotkania z przedstawicielem państwowych organów ścigania kanclerz kurii przekazał również wszystkie zgłoszone przypadki z okresu przed nowelizacją wyżej wspomnianego prawa, w tym także sprawę, która jest przedstawiana w doniesieniach medialnych. Pragniemy jeszcze raz przypomnieć, że sprawa przedstawiana w dzisiejszych (czwartek 11 marca – przyp. red.) doniesieniach medialnych została zbadana w 2014 roku, kiedy Biskup Roman Pindel, krótko po objęciu diecezji, otrzymał zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa:

06 stycznia 2014 – Bp Roman Pindel zostaje Biskupem Diecezji Bielsko-Żywieckiej

27 stycznia 2014 – przyjęcie zgłoszenia Pokrzywdzonego

14 lutego 2014 – rozpoczęcie dochodzenia wstępnego

24 czerwca 2014 – decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego

12 listopada 2014 – powołanie trybunału do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego

16 kwietnia 2015 – dekret karny kończący proces administracyjny

13 grudnia 2017 – prawomocny dekret Kolegium do Spraw Rekursów w Sprawach Zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary

Deklarujemy dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania, szczególnie w sprawach mających na celu ochronę dzieci i młodzieży i wyjaśnianie zgłaszanych przypadków nadużyć wobec osób małoletnich.”

Wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 240 par. 1 k.k. złożyła w Prokuraturze Generalnej tzw. komisja ds. pedofilii. Dotyczy on hierarchów kościelnych: Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera. Wspomniany artykuł kodeksu karnego mówi m.in. o tym, że kto posiadł wiedzę o wykorzystywaniu seksualnym osoby małoletniej i nie zawiadomił o tym bezzwłocznie organów ścigania, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. O takie właśnie zaniechania, wymienionych biskupów od dawna oskarża Janusz Szymik.

 

 

google_news
51 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lol
Lol
3 lat temu

A tu dalej walkowany temat Pana S… Drogi Januszu już nie pamiętasz jak się chwaliłeś swą pracą i kto Ci ją załatwił?

Aha
Aha
3 lat temu

Czegoś nie rozumiem. Jest wolność słowa chyba? O księdzu można tu powiedzieć wszystko i jechać po nim jak tylko się da i nic się nie dzieje a na dodatek są brawa. Napisać cokolwiek złego o “ofierze” to od razu komentarze są usuwane. Takie to wolne media?

retoryk
retoryk
3 lat temu

Antybohaterem ? Kto w świetle prawa popełniał przestępstwo ?Bohater ?Kto nie został za przestępstwa ukarany ?Może wymienisz innych niejakich,a nie tylko niejakiego Szymika.

Takietam
Takietam
3 lat temu
Reply to  retoryk

Tylko uwzględnij, że:
a) podaje różne daty początku molestowania.
b) był ” molestowany” niemal do 18nastki co już budzi pewne wątpliwości.
c) zbyt dobrej opinii ów bohater nie ma w miejscowości
d) ofiara z 2010r, o której była mowa w artykułach miała prawie 17 lat i co ciekawsze jest rodziną z J.S.

Każde kolejne postępowanie owej ofiary to coraz bardziej udowadnianie że to pic na wode. Co gorsze oskarżenie obecnego biskupa to jest jedno wielkie nieporozumienie. Zabrał się za tą sprawę zaraz na początku od podjęcia stanowiska.

Jurek
Jurek
3 lat temu

brednie wygłaszane przez biskupów są nie do obrony

Gall
Gall
3 lat temu

Niejaki Oko mówił coś o rurze wydechowej, u nich tych rur wydechowych też nie brakuje.

Pedagog
Pedagog
3 lat temu

***** *** i czarną sukienkę

Krystian
Krystian
3 lat temu

Deklarują, współczują, zajmą się sprawą, przeanalizują, z troską pochylą się nad, powołają komisję, zbadają, przedstawią wnioski, wypracują stanowisko… Słowa, słowa, słowa…

Bolesław.
Bolesław.
3 lat temu

Jak by biskupi i księża wierzyli w Boga to by nie bronili pedofilów i tych księży co maja nieślubne dzieci a znam ja takich sam z mojej parafii jeden z żonatą syn podobny jak 2 krople wody każdy o tym wie .

Maria.
Maria.
3 lat temu

Nie ma się co denerwować z nimi oni już dawno odjechali od Boga a pokochali kasę na nich jest jedna rada modlitwa w rodzinie i nie dawać na tacę to zaczną szanować ludzi a nie za godzinę posługi co łaska 600-1000 zł

Ola
Ola
3 lat temu

Banda czarnych ludzi już nie Boga pazernych na kasę siostra w szpitalu zapycha za 2400 a nierób czarny dostaje w szpitalu 4000zł i to nie w jednym po co nam kapelanów aby brali kasę a nie głosili słowa Boga w kościołach banda banda banda żaden szacunek dla nich.

Ewa
Ewa
3 lat temu
Reply to  Ola

To jest mowa nienawiści i przestępstwo… Gdzie cenzura Beskidzkiej.. Czyżby sami to napisali…

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Ewa

Nie mas odpowiedzi?, dziwne przecież na Twoim poziomie

Wiktor
Wiktor
3 lat temu
Reply to  Ewa

Widać kto broni nierobów niech płacą składki na ZUS maja kasy fiskalne jak każdy Polak wszystko im można nawet bezkarnie mieszać w rosporkach młodych chłopaków. nigdy bym synowi nie pozwolił służyć z nimi.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Ewa

Złodziej krzyczy łapać złodzieja.

Anonim
Anonim
3 lat temu

eurokomuchy w PEzajmują się w okresie pandemii i upadku gospodarek tzw.prawami lgbhomo nie wiadomo co a bielscy neokomuchy biskupami i kościołem jakby nic ważniejszego w tym regionie nie było.

Ciekawski
Ciekawski
3 lat temu

Nie wiem czy wiecie ale druga “ofiara” owego księdza to krewny pierwszej “ofiary”. Reszta co była zgłoszona zeznała na korzyść księdza. Nieźle uknute. Pewnie nie chodzi o samego x. W a o wyższe hierarchię. Proboszcz z racji na bliskie kontakty z wyższymi władzami miał być pewnie “lontem”.

Obywatel
Obywatel
3 lat temu

Po pierwsze widze przejawy rasizmu ze strony tej Pani pojecie; czarny”.Po drugie wine trzeba komus udowodnic. Niech sie Pani zapozna z Polskim prawem.

Karolina 43 lata.
Karolina 43 lata.
3 lat temu

Niestety ale biskupi i 70% czarnych robi wszystko by szybko KK upadł w Polsce zostanie tylko pare starych dziadów u szatana rydzole ale też niedługo ,niestety ich wielkie kościoły zostaną zamienione na chale sportowe jak robi już cała masa w Świecie i Europie.

Irek
Irek
3 lat temu

Nie puszczaj się wywłoko bo od tego rozum odbiera…

Karolina 43 lata.
Karolina 43 lata.
3 lat temu
Reply to  Irek

Nie puszczaj się z czarnymi ciemnoto

Obywatel
Obywatel
3 lat temu

Moim zdaniem w pierwszej kolejnosci ten Pan powinien byc przebadany na wykrywaczu klamstw, oraz poddany obserwacji psychiatrycznej.Poniewaz ewidentnie chodzi w tym wszystkim o kase.

Ania
Ania
3 lat temu
Reply to  Obywatel

Czarny nie gadaj głupot pedofilia została wam wpojona na teologicznych przez oko.

Tetryk
Tetryk
3 lat temu

Zapewne, znając lewicę to pedofilia byłaby dziś uznaną i normalną „opcją seksualną”, gdyby już ze trzydzieści lat temu nie uznano, że można jej użyć do zgrilowania katolicyzmu w ogóle. Tak zrobiono w USA, w Irlandii, Hiszpanii, a dziś kolej na Polskę. Trzeba przyznać, że niestety, ale Kościół, a dokładnie hierarchowie mają w tym swój udział. Zamiast pedofilie i homoseksualizm wśród duchownych pogonić z Kościoła to liczą na zapomnienie i wyciszenie tematu. Za ich zaniechania zapłacą wierni. Polski kościół tak naprawdę obecnie cierpi na brak przywództwa na miarę prymasa Wyszyńskiego.

Gall
Gall
3 lat temu
Reply to  Tetryk

Mają rację ci co mówią,że na starość mózg się w g@wno obraca.Widać to po wpisie Tetryka.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Tetryk

Po co tutaj lewicę wtrącać, jaki wpływ miała lewica na sprawę pana Szymika?

Anonim
Anonim
3 lat temu

Przemilczałem sprawę na początku ale teraz już nie mogę. Znałem oskarżonego księdza od wielu lat jeszcze za dzieciaka. Na Śląsku bywałem czesto u rodziny, która go znała. W wieku 10 lat zostałem pierwszy raz wykorzystany przez księdza z mojej parafia, która leżała praktycznie na drugim końcu Polski. Dziś z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że moje życie i to że nadal tu jestem zawdzięczam właśnie oskarżonemu z Międzybrodzia. Nigdy ale to nigdy nie odczułem z jego strony chęci wykorzystania mnie pomimo, że byłem wtedy jeszcze dzieckiem. Wiedział o mojej historii, wiedział że mam ochotę z sobą skończyć. Dzięki niemu dostałem pomoc… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Anonim

Ujawnij się jak pan Szymik, takie głosy w procesie też się liczą ale trzeba trochę więcej powiedzieć. A co życzysz księdzu ze swojej parafii. który jak zrozumiałam wykorzystywał Cię wielokrotnie?

Anonim
Anonim
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Spokoju i łaski Pana Boga. Zmarł w wypadku. Niech mu ziemia lekką będzie.
Przebaczyć też trzeba umieć 🙂

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Anonim

Wielkoduszne

Anonim
Anonim
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Bardzo. Ciekawy jestem co zrobisz jakby wyszło, że ofiara ściemnia. 😉

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Anonim

Po swoim przypadku (jeśli jesteś szczery) sam widzisz, że nie było ściemniania. To wielka odwaga ujawnić się a nie nazywać się “Anonim”. Może tutaj jest ściemnianie, co mi w tę stronę się przegina.

prawo ?
prawo ?
3 lat temu

Ale czy to nie powinno być tak, że skoro udowodniono przestępstwo to ci którzy zatajali też z mety powinni iść siedzieć ? Nie wiem bo nie znam się na tym “polskim prawie”.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  prawo ?

Żaden biskup nie pójdzie siedzieć, chodzi o to aby jednak skazać np. w zawieszeniu, określić zadośćuczynienie itp. a i to będzie bardzo trudne. Wyrok sądowy (cywilny) będzie dowodem bo dotychczas jest przytaczany wyrok kościelny. Dla przestrogi na przyszłość dla innych.

Jurek
Jurek
3 lat temu

mi to śmierdzi z daleka, niestety Kościół upada albo już padł

Retro
Retro
3 lat temu
Reply to  Jurek

Niestety “Zabawa w chowanego ” trwa nadal i będzie trwać.,…..mać.

Jo.
Jo.
3 lat temu

To jak w końcu nazywa się ten pedofilski ksiądz ?
W Niemczech też mają taki sam problem w kościele katolickim .

Ania
Ania
3 lat temu

Po co im taki pałac Jezus żył skromnie nie jak ta banda nierobów całe szczęście że juz bliski ich koniec a kościół i wiara pozostanie w Rodzinach.

44 letni katolik.
44 letni katolik.
3 lat temu

Zlikwidować zamki luksusowe niepotrzebne kurie tam jest całe zło i całkowity brak Boga Bóg jest w rodzinach sercach uczynkach i w niektórych małych parafiach.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Kuria powołuje się na zgodność z przepisami z 2017 r. a czy wcześniej bez tych przepisów nie można było działać według prawa boskiego chociażby, które nie pozwala na tolerowanie przestępstw seksualnych w kościele. Nie można było przypadki przekazywać organom ścigania? Wymienione są po kolei działania kościelne ale przecież nie były one wystarczające, dlaczegoś Janusz Szymik nie jest usatysfakcjonowany? Bo chce pieniądze od kościoła? – nie wydaje mi się. Ja nie widzę aby biskupi deklarowali pomoc poszkodowanym a deklarują współpracę z organami państwowymi.

Anonim
Anonim
3 lat temu

eurokomuchy w okresie pandemi zajmują się tzw.prawami LGBTi coś tam,jakby nie było ważniejszych spraw.Bielskie komuchy zajmują się kościołem i zakapturzonymi psychopatkami.To lewactwo to jednak stan umysłu.Dziadostwo

Retro
Retro
3 lat temu
Reply to  Anonim

Neobolszewia przebiła wszystko co byłym tzw.komunistom się kiedyś śniło.Tu jedna uwaga,za nimi stała w Polsce Armia Czerwona ,która w szczytowym okresie miała w Polsce 66 tysięcy żołnierzy.Dziś neobolszewie wprowadza reżim Kaczyńskiego na własne życzenie.
Za co ludki tak kochają pisiorów,za to,bo są tacy sami,czyli skretyniali.

Magdalena 33 lata
Magdalena 33 lata
3 lat temu

Niech się zwijają największe zakały i niszczyciele kościoła to biskupi juz nikt ich nie poważa 70 % tacy z parafii idzie na luksusy darmozjadów ,dlaczego JP II zniszczony przez dziwisza po otwarciu tajemnic Fatimskich miał łzy w oczach i nie zdradził jej bo tam pisze upadek KK i to musi nastąpić i powstać nowy Boga nie luksusowych biskupów i 75 % czarnych nierobów

chory kraj
chory kraj
3 lat temu

Jakby to nie chodziło o księdza to by gościa ukrzyżowali. A im wolno wszystko w tym kraju ?

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

W sprawie pana Szymika jest potrzebne indywidualne podejście np. obiecane spotkanie kard. Dziwisza, do którego nie doszło. Zbiorowa deklaracja? Nazwisko Janusza Szymika jest jawne od dłuższego czasu, tutaj nie padło z kurii ani razu.