Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Sprowadzenie zwłok z Niemiec – co warto wiedzieć?

Śmierć bliskiej osoby to zawsze duża trauma, ale i spora odpowiedzialność dla rodziny. Bliscy stają przed faktem śmierci, a następnie muszą zająć się wieloma kwestiami formalnymi składającymi się na pożegnanie zmarłego. Przygotowanie wszystkich formalności niezbędnych do przeprowadzenia ceremonii pogrzebu, a także sprowadzenie zwłok z Niemiec nie zawsze jest łatwe i nie każdy wie, jak się za to zabrać.

Sprowadzenie zwłok z Niemiec

Trudności formalne, ale także kwestia obchodzenia czasem bardzo traumatycznej żałoby uniemożliwia szybkie podjęcie działań i podejmowanie racjonalnych decyzji. To właśnie dlatego lepiej jest powołać się na doświadczenie i wieloletnie zaangażowanie przygotowanej do tego firmy, zajmującej się sprowadzaniem zwłok z Niemiec.

Załatwią oni wszystkie formalności, skontaktują się ze stroną niemiecką, a następnie załatwią wszystkie niezbędne dokumenty i pozwolenia niezbędne do zorganizowania ceremonii pogrzebowej. Sprowadzenie zwłok z Niemiec nie musi być kolejnym, trudnym wyzwaniem dla osób pozostających w żałobie. Warto tę trudną kwestię i sporą odpowiedzialność pozostawić osobom, dla których nie będzie to wyjątkowo stresujące zadanie.

Aby sprowadzenie zwłok z Niemiec odbyło się zgodnie z prawem należy:
  • uzyskać kartę zgonu na której zawarta jest informacja, że przyczyną zgonu nie była choroba zakaźna (Todesbescheinigung)
  • wyrobić akt zgonu i międzynarodowy akt zgonu (Sterbeurkunde, Internationale Sterbeurkunde )
  • uzyskać tłumaczenie powyższych dokumentów przez tłumacza przysięgłego
  • uzyskać dokument od lokalnych władz zezwalający na przetransportowanie ciała z Niemiec do Polski wskazując dokładny plan trasy (Leisen Pass)
  • uzyskać pozwolenie konsula RP na przewóz zwłok
  • wystąpić do urzędu miasta/starostwa powiatowego o pozwolenie na transport zwłok i pochówek na wskazanym cmentarzu

Warto mieć na uwadze aby firma organizująca sprowadzenie zwłok z Niemiec zorganizowała wszystkie powyższe zgody i dokumenty tak aby nie zaistniał problem przy organizacji pochówku czy uzyskania zasiłku pogrzebowego w Polsce.

KB_lody
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Majka
Majka
5 dni temu

Załatwić kartę zgonu spalić zwłoki i urnę do samochodu i do Polski.

Hermenegilda
Hermenegilda
6 dni temu

A gdyby tak zaszła konieczność sprowadzenia z Czech to już nie? Jak długo trwa, ile kosztuje? – to powinno być na froncie reklamy.