Wydarzenia Oświęcim

Stacjonarna stacja powietrza zastąpi w Oświęcimiu mobilną

Fot. UM w Oświęcimiu

Od przyszłego roku jakość powietrza w Oświęcimiu będzie monitorowana nie przez mobilną, lecz stacjonarną, nowoczesną i w pełni zautomatyzowaną stację pomiaru zanieczyszczeń. Pokaźnych rozmiarów „skrzynia” dotarła już do grodu nad Sołą.

O zainstalowanie w Oświęcimiu stacjonarnej stacji monitorującej jakość powietrza zabiegały nie tylko władze miasta, ale i powiatu oraz gminy oświęcimskiej. Ich działania wspierała posłanka Dorota Niedziela, była wiceminister środowiska i przewodnicząca zespołu roboczego ds. likwidacji uciążliwości zapachowych na terenie dzielnic Monowice, Dwory-Kruki i sołectwa Włosienica. No i wreszcie udało się. Kontener mający 3 metry długości, 2,5 m szerokości i tyle samo wysokości, ważący przy tym niemal tonę dojechał dziś do Oświęcimia. Ustawiono go terenie Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Bema. – Lokalizacja stacji została skonsultowana z lokalnymi organizacjami ekologicznymi i samorządami – mówi Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia.

Do końca roku, w porozumieniu z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska, wyposażone zostanie w automatyczne mierniki rakotwórczego pyłu zawieszonego PM10 oraz do pomiaru BTX, czyli równie szkodliwych co pył benzenu, toluenu i ksylenu. Do zamontowania kontenera konieczne było przygotowanie utwardzonego podłoża oraz doprowadzenie trójfazowego zasilania. Przedsięwzięcie kosztowało 34 tys. zł, które w dużej mierze wyłożyło miasto, ale wsparło je w starostwo i oświęcimski Urząd Gminy.

Gdy stacja zacznie działać będzie podłączona do Internetu. Dzięki temu aktualizowane co godzinę dane będą na bieżąco przesyłane na portal. Jednocześnie będą wyświetlane na miejscu, więc mieszkańcy będą mogli je odczytywać.

Mobilna stacja, która już od ponad 2 lat rejestruje poziom zanieczyszczeń powietrza, po montażu stacjonarnej, zostanie przeniesiona w inny rejon Małopolski.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

PM10 rakotwórczy a PM2,5 jeszcze gorszy i nie mierzony? Przykład dla Żywca jak można współpracować między włodarzami miasta.

Koko
Koko
4 lat temu

Stacja powinna mierzyć powietrze w rejonie ulicy Unii Europejskiej tam jest największy smród Syntosu i i zakładu który znajduje się na początku tej ulicy i smród ten istnieje w odpowiednich godzinach nie zawsze jak będzie emitowany na okrągło to się okaże ile i o której!!! Pozdrawiam