Wydarzenia Żywiec

Starosta żywiecki: Kłamstwo, kłamstwo, kłamstwo!

Od lewej: Przewodniczący Rady Powiatu Żywieckiego Wiesław Sypta i starosta żywiecki Andrzej Kalata. Fot. Paweł Szczotka

Suchej nitki nie pozostawia starosta żywiecki Andrzej Kalata na pomysłodawcach i inicjatorach planów budowy ciepłowni/spalarni w Żywcu i Wieprzu. Twierdzi, że przy tym padło bardzo wiele kłamstw, a on nie boi się tego powtórzyć przed sądem.

Specjalne oświadczenie w sprawie planów budowy ciepłowni/spalarni, która od wielu miesięcy przykuwa uwagę mieszkańców Żywca i okolicy, starosta Andrzej Kalata wygłosił podczas wczorajszej (6 listopada) konferencji prasowej.

Z dokumentów, które przygotowała spółka Beskid Żywiec, wynika wyraźnie, że to nie będzie żadna ciepłownia, ale spalarnia. I w tej kwestii nie dam się nikomu zastraszyć żadnymi metodami gangsterskimi czy esbeckimi. Nie boję się tego powiedzieć przed sądem. Niech wnioskodawcy najpierw przeczytają swoje własne dokumenty, a potem dyskutują. Z naszej strony nie ma zgody, aby do powiatu żywieckiego zwozić śmieci z innych części Polski czy nawet Europy. A takie przypuszczenia wynikają z faktu, że rocznie do spalarni będzie potrzebne ponad 30 tysięcy ton rdf. Tymczasem z informacji wójtów z powiatu żywieckiego, o które ich poprosiłem, wynika, że maksymalnie w ciągu roku ilość odpadów rdf z całej Żywiecczyzny to góra 6 tysięcy ton! Są snute opowieści, że te instalacje będą produkować prąd, ale o tym nie ma ani jednego słowa we wniosku przygotowanym przez spółkę Beskid Żywiec. W parafiach żywieckich odczytano informację od burmistrza Żywca Antoniego Szlagora, że nigdy nie było planów budowy spalarni. Pojawiły się nawet stwierdzenia, że spółka Beskid Żywiec zaniechała swoich planów budowy ciepłowni już pół roku temu. To czemu nie wycofano wniosków z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska? To co słyszymy to kłamstwo, kłamstwo, kłamstwo! – podkreślił starosta Andrzej Kalata.

Odniósł się on również do ankiety dotyczącej budowy ciepłowni/spalarni zamieszczonej na stronie internetowej żywieckiego Starostwa Powiatowego, która kilka tygodni temu wywołała ogromną burzę w Żywcu. W tej ankiecie jedno z pytań brzmiało: „Czy uważasz, że Burmistrz nie rezygnując z budowy spalarni powinien zostać odwołany?”. Na „tak” odpowiedziało aż 84 proc. ankietowanych. W odpowiedzi na to burmistrz Antoni Szlagor złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Żywcu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników żywieckiego Starostwa Powiatowego, bo jego zdaniem mogło dojść do wywierania wpływu na czynności urzędowe.

Pytanie w ankiecie o ewentualne odwołanie burmistrza jest zasadne. Bo spalarnię nie będzie prowadzić spółka Beskid Żywiec, ale całkowicie prywatna spółka, nad którą zupełnie nie będzie kontroli. Dlatego apeluję, aby spółka Beskid Żywiec i burmistrz Antoni Szlagor posłuchali głosu społecznego i niech lepiej zajmą się propagowaniem rozbudowy sieci gazowej – podkreślił starosta Andrzej Kalata.

Obecny na konferencji przewodniczący Rady Powiatu Żywieckiego Wiesław Sypta podkreślił, że powiat żywiecki to nie jest prywatny folwark burmistrza Antoniego Szlagora.

Radni powiatowi, jako przedstawiciele gmin, muszą interweniować. Gdyby takie spalarnie powstały, to skutki uboczne byłyby katastrofalne dla zdrowia powodując szereg chorób u mieszkańców Żywca i Żywiecczyzny – zaznaczył przewodniczący Wiesław Sypta.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
59 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sam
Sam
10 miesięcy temu

Tak trzymać panie starosto !!! W końcu ktoś utarł nosa temu co uważa Żywiec za prywatny folwark ! Czyste powietrze w Żywcu to zdrowa przyszłość naszych dzieci !

Samson
Samson
10 miesięcy temu

lepiej niech rozbudują sieć gazociągu i dadzą ludziom możliwość podłączenia się, a spalarnia czy tak zwane ciepłownie w kotlinie Żywieckiej to chory pomysł .

Mieszkaniec
Mieszkaniec
10 miesięcy temu

Brawo Kalata dosyć smogu w Żywcu

hierarcha
hierarcha
10 miesięcy temu

“…nie dam się nikomu zastraszyć żadnymi metodami gangsterskimi czy esbeckimi” – poziom typowego przedstawiciela obecnej ekipy rządzącej, na dodatek brak znajomości prawa. Jak mamy takie beznadziejne władze powiatowe to ni dziwnego że ten powiat wygląda jak wygląda. Niech Pan starosta przed pisaniem tego typu głupstw skonsultuje to z jakimś radcą prawnym.

Mieszkańcy Kabat
Mieszkańcy Kabat
10 miesięcy temu

Panie i panowie – radni miejscy. Już my wam podziękujemy w następnych wyborach….

Mieszkańcy Kabat
Mieszkańcy Kabat
10 miesięcy temu

Panie Starosto – Dziękujemy !!!

Kasia
Kasia
10 miesięcy temu

Te spalarnie są bardzo ekologiczne i nie ma się czego bać. Już w Polsce kilka takich jest. Może dobrze by było zapoznać się z tym co taki komin spalarni wypuści w powietrze a co wypuszczają kominy palenisk domowych. U nas w naszej miejscowości chcą do 5 lat przyłączyć wszystkich do gazu by nie było smogu. Jestem za.

Ręce opadają...
Ręce opadają...
10 miesięcy temu
Reply to  Kasia

Też jestem za podłączeniem do gazu, ewentualnie geotermia, fotowoltaika itd… A śmieci czy jak to zwał RDF palić należy w miejscach przewiewnych – nie kotlinach…

INFO
INFO
10 miesięcy temu

Ludzie dajcie spokój Antkowi. Odpuścił spalarnie. Już nowa grupa buduje wpływy, żeby podzielić WIELKĄ KASĘ jaka jest na oczyszczanie jeziora. Tam Atnoś zarobi, a spalarnie już ma w nosie.

Obserwator
Obserwator
10 miesięcy temu

Ciemnogród to ulubione słowo i burmistrza i jego trolli. Ale ma szacunek dla mieszkańców! Po co rządzić miastem gdzie cię nikt nie chce??? kasa i interesy a potem w świat, a wy ludzie w ciemnogrodzie zdychajcie… ha, ha,,,,ha!

SramNaTo
SramNaTo
10 miesięcy temu

Ilu pracowników UM w Żywcu dostało polecenie trolowania??? Poznałem prawdomówność A.Sz. kiedy po dwóch tygodniach wyparł się własnych słów a jego dwuosobowa świta potwierdzała jego kłamstwa. Dobrze że pozostałych 11 osób biorących udział w spotkaniu miało czyste uszy…

PIOTR
PIOTR
10 miesięcy temu

największe długi w samorządach powstaja ze względu na gospodarkę odpadami… narzekacie że ceny za śmieci rosną? a bedą jeszcze wyższe.. i po to ma być spalarnia żebyście nie musieli narzekać.. d****e nie rozumiecie w ogóle tematu..

Obiektywnie
Obiektywnie
10 miesięcy temu
Reply to  PIOTR

Wiesz ile kosztuje leczenie wszelkich alergii czy nowotworów? Bo ja wiem…

bob
bob
10 miesięcy temu

Panie Spyta.. a jakie skutki powoduje obecny smog? dlaczego o tym nikt nie mówi i nie edukuje… potraficie tylko zajmować się ciepłymi tematami dla własnej polityki

ToLU
ToLU
10 miesięcy temu

Nie wierzę! Po takim oświadczeniu mieszkańcy bronią idei spalarni ?!!! to chyba trolle trollują na zlecenie? Ile za wpis…?

edek
edek
10 miesięcy temu
Reply to  ToLU

zrobić referendum i skończyć dyskusje. Jak widać większość nie wie o czym mówi a wystarczy poczytać w necie o technologiach i zastanowić się

Luciana
Luciana
10 miesięcy temu
Reply to  edek

A po co jak pan burmistrz obiecał, że tak ustawi pytania, aby było ba jego. ? Chwalił się tym publicznie!

Antoś
Antoś
10 miesięcy temu

A to burmistrz kłamczuch. Nos dłuższy niż u PINOKIA

Mira
Mira
10 miesięcy temu

Jestem przerażona stanowiskiem starosty. Trudno w naszym mieście i powiecie żyć, skoro tacy ludzie nami rządzą. Jeśli nie spalarnia to jaką alternatywę mamy? Podusić się. Czeka nas świetlana przyszłość. Najgorsze jest to, że nikt nie słucha argumentów, tylko powiela stereotypowe myślenie.

Monika dziewczyna ratownika
Monika dziewczyna ratownika
10 miesięcy temu
Reply to  Mira

Mira ty się nie przerażaj. Ty się wyprowadź . Modny kierunek w Żywcu to Hiszpania. Niektórzy już tam sobie domy kupili, a widoki z okna były na FB.

Krzysztof
Krzysztof
10 miesięcy temu

“Spalarnie” powinny powstać i to jak najszybciej, osobiście wolę 10 “spalarni” jak setki dymiących najgorszym świństwem kominów prywatnych posesji poza wszelką kontrolą. Starosto do roboty i kontrolować te kominy a nie opowiadać pierdoły, że spółka i Burmistrz zawzięli się aby wytruć mieszkańców Żywiecczyzny.

Tomasz Tomek
Tomasz Tomek
10 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

To może ze dwie koło twojego domu. Podaj adres i nie ma sprawy. Postawimy ci jak wolisz.

Krzysztof
Krzysztof
10 miesięcy temu
Reply to  Tomasz Tomek

niedaleko baru “Pod Dębami”, którego już dawno nie ma. Wiesz gdzie to jest? Postawisz?

emigrant
emigrant
10 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

Na Browarnej też jest planowana taka instalacja, nie podskakuj…

Krzysztof
Krzysztof
10 miesięcy temu
Reply to  emigrant

a ty podskakuj …

gut
gut
10 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

Burmistrz popierał w wyborah Pis to teraz mu są dozgonnie wdzięczni jak widać!! brawo panie Szlagor!! masz pan za swoje

Adam
Adam
10 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

Setki kominów nadal będzie dymiło ludzie muszą w naszym klimacie ogrzewać domy spalarnie będą tylko spalać dziesięć to i sąsiedzi za granicy zaczną dowozić by było co palić co innego gdyby te spalarnie ogrzewały domy a nie tylko spalały cwaniacy robią złote interesy na śmieciach nie masz pojęcia jaka kasa na to idzie

NOREK
NOREK
10 miesięcy temu

Spalarnie proszę wybudować obok burmistrza skoro nie będzie szkodliwa to nie musi się przejmować o życie swojej rodziny. Nie życzymy sobie takiego syfu w Beskidzie. Już nie ma czym oddychać a oni jeszcze chcą tu kominy stawiać.

PIOTR
PIOTR
10 miesięcy temu
Reply to  NOREK

dokłądnie na habdasówce miejsca dość

Marcin
Marcin
10 miesięcy temu
Reply to  PIOTR

Mieszkam na Habdasówce i nie chcę tam spalarni😱..jeśli już to centralnie u burmistrza

Turysta
Turysta
10 miesięcy temu

Ludzie w Wiedniu w centrum miasta jest spalarnia i jest to najlepsze miasto do życia w Europie według wilu rankinjow. Turystow z tego powodu tez im nie ubywa. Wszystko mozna zrobić tylko w sposób odpowiedzjalny

Luciana
Luciana
10 miesięcy temu
Reply to  Turysta

A przecież ww Wiedniu zamykają. Unia nie chce dopłacać…

Mon
Mon
10 miesięcy temu
Reply to  Turysta

W Wiedniu… Tylko zapoznaj się z technologią i nie wciskaj nam że w Żywcu wybudują taką samą bo nie uwierzę

Jan
Jan
10 miesięcy temu

Kto planuje budowę spalarni w kotlinie ???? Tylko jakiś bezmózg !!!! Jeśli już budować to gdzie.ś na terenie łatwoprzewietrzalnym, zresztą lokalizacje dla woj. śląskiego są od dawna znane. Co w spólce Beskid robi jeszcze emeryt prezes?? Czy on jak i burmistrz są nieodrywalni od koryta ???? Woda i ścieki w górę, odpady w górę, ogrzewanie w górę….. a popatrzcie na stronie BIP UM Żywiec na oświadczenia majątkowe prezesów spółek miejskich. Ich wynagrodzenie to olbrzymie kominy płacowe… a za co? Najłatwiej w budżecie uchwalać nowe podwyżki aby było dla swoich przy korycie !!!!!

Luciana
Luciana
10 miesięcy temu
Reply to  Jan

Emeryt? gra…

oko
oko
10 miesięcy temu

Wszyscy są siebie warci. W powiecie MUSI być spalarnia bo będziemy coraz więcej płacić za odpady. Kto tego nie rozumie jest IDIOTĄ. Ale niech to będzie spalarnia, która nie będzie zanieczyszczała atmosfery i na ilość śmieci adekwatną do ilości śmieci produkowanych w powiecie. NIC z poza powiatu. Zarządzać tym powinna jakaś instytucja publiczna, nad która jest nadzór społeczny.

Antoś
Antoś
10 miesięcy temu
Reply to  oko

Idiotą to jest ten kto łączy opłatę za śmieci ze spalarnią. Tylko idiota woli raka i astmę od wyższej opłaty.

Margaret
Margaret
10 miesięcy temu
Reply to  oko

Co to znaczy musi. Spalarnia duża w przewiewnym terenie jest budowana w Jastrzębiu -Zdroju dla południowego śląska. Musi? chyba ze ten mus określa chęć zysków.

noname
noname
10 miesięcy temu
Reply to  oko

W Polsce są spalarnie które nie mają co LEGALNIE palić, bo LEGALNY odpad jest nieopłacalny. Wystarczy dostarczyć im śmieci w sposób LEGALNY i koniec – po co budować kolejną spalarnię??? Taniej jest transportować LEGALNIE odpady i dostarczać je do spalarni w innym mieście, niż budować coś czego ludzkość jeszcze nie widziała – bo nikt nie ma takiego “kwiatka”

Kasia
Kasia
10 miesięcy temu

Brawo Panie Starosto – jesteśmy po Pana stronie .

lol
lol
10 miesięcy temu

“Pytanie w ankiecie o ewentualne odwołanie burmistrza jest zasadne. Bo spalarnię nie będzie prowadzić spółka Beskid Żywiec, ale całkowicie prywatna spółka, nad którą zupełnie nie będzie kontroli” – nic z tego nie rozumiem…

Patrzący na rece
Patrzący na rece
10 miesięcy temu

Skoro burmistrz miał nawet ZAMIAR nas truć w tej kotlinie ????

Tomasz Tomek
Tomasz Tomek
10 miesięcy temu

Podobno burmistrz teraz w Bielsku mieszka? Prawda to…?

Magda
Magda
10 miesięcy temu

Ludzie ale spójrzcie prawdzie w oczy idzie zima to czym ci ludzie mają ogrzewać te domy węgiel to podstawowa rzecz na zimę aby ogrzać mieszkanie. Z tego co widać to kogo stać na wymianę pieca chociażby na gazowy no w dużej mierze praktycznie w takiej małej mieścinie jak żywiec to może jest garstka ludzi. Chyba najwięcej do pierdo…a mają ci co mieszkają w blokach. Gdzie wszytko jest za nich zrobione wchodzą i wychodzą z ciepłego mieszkania. A idzie k***a mieszkać do domu i siedzicie w zimnym mieszkaniu jak tak zajaxujecie palenia w piecu centralnym.

Fidelus Castro
Fidelus Castro
10 miesięcy temu
Reply to  Magda

Jeżeli myślisz że to ogrzewanie mamy za friko to czego jeszcze siedzisz w starej chałupie opalanej tym co do lasu już nie wywieziesz??? Sprzedaj ruinę,kup mieszkanie i wszystko będziesz miała za darmo….

petent
petent
10 miesięcy temu

Biedni, zestresowani panowie ze starostwa…

Ewa
Ewa
10 miesięcy temu

A czy chociaż jeden z tych przy korycie mówi prawdę?Myślą tylko o własnych korzyściach i nawzajem się oskarżają żeby jak najdłużej żreć z tego koryta. A nas zwykłych obywateli mają za nic, jesteśmy im potrzebni jedynie po to by oddać na nich glos i dawać kasę na ich nierobstwo. W końcu to my dajemy żarcie do tego koryta. Zajmijcie się radni-bezradni spalarniami w domach bo te robią najwięcej szkód dla środowiska!

Przekonany
Przekonany
10 miesięcy temu

Jestem głęboko przekonany, że Pan starosta i Pan przewodniczący mają dowody na poparcie tezy, że zamierzano truć mieszkańców. Nie sądzę, aby nie mając na to dowodów twierdzili w ten sposób.

Hermenegilda
Hermenegilda
10 miesięcy temu
Reply to  Przekonany

No to do sądu jeśli są dowody.

Xz
Xz
10 miesięcy temu

No jak będzie spalarnia to już tu turystów nie będzie zresztą i bez spalarni jest jeden smog nad powiatem przecież to jest kotlina ludzie gdzie rozum czy kasa przycmila mózgi wlodarzom a zdrowie u mnie w ulicy co trzeci człowiek zmarł na raka płuc wstydzę się ze ludzie wybierają nieodpowiedzialnych ludzi na urzędnicze stanowiska i widzą tylko pieniądze i swoje interesy

mały
mały
10 miesięcy temu

Po co kolejne spalarnie w powiecie. Przecież w co drugim domu funkcjonują od lat spalarnie smieci. Ciemnogrodu nie zmienisz

Hermenegilda
Hermenegilda
10 miesięcy temu

Burmistrz może powiedzieć 4 razy kłamstwo a starosta 5. Kto lepszy, co z tego wynika?

Rodzic
Rodzic
10 miesięcy temu

Moje dzieci chorują na astmę, jestem przerażona. Starosto Żywiecki – dziękujemy!!!

Marta
Marta
10 miesięcy temu
Reply to  Rodzic

Ja też

Krzysiek
Krzysiek
10 miesięcy temu
Reply to  Rodzic

Ja naprawdę nie rozumiem ludzi. Niby wszyscy wiedzą że w domach notorycznie palone są najróżniejsze odpady które nas truja i zamiast zrobić jedną spalanie gdzie odpady beda odpowiednio przetwarzane (wysoka temperatura) a dym filtrowany to jednak dalej dają zielone światło kopciucha.
Rozumiem że zdaniem większości, każde gospodarstwo domowe przewyższa technologicznie niedoszły spalarnie. Idą tym tropem, dziwię się jeszcze ze nikt nie przyczepić się że EKOTERM też ma swoją spalania która ogrzewa spora część Żywca.

Ręce opadają...
Ręce opadają...
10 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

Jedną spalarnię zamiast czego? Zamiast tych kominów rozproszonych po całej kotlinie? Ok. nawet jeżeli Żywiec miałby tak niesamowitą technologię, że potrafiłby na tak rozproszonym terenie tanio pociągnąć ciepłociągi… to pytanie jest jedno – jaka pewność, że ludzie, których obecnie nie stać na dobrej jakości opał, nagle podłączą się do ciepłowni i będą płacili za ogrzewanie? Dlaczego do tej pory nie podłączyli się chociażby do Ekotermu?

Adam
Adam
10 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

I myślisz że spalarnia wyeliminuje opalanie domu ona tylko będzie spalać śmieci a co ja dam do worka to zabiorą co wrzucisz do pieca to spalisz a spalarnia musi mieć odpowiednią ilość paliwa i to paliwo trzeba będzie dowozić z innych powiatów czyli jeszcze więcej śmieci będzie palone w Żywcu ludzie muszą ogrzewać mieszkania mieszkamy w takim klimacie chyba że na okres zimowy wyniesiemy się do Afryki jak bociany

Józek
Józek
10 miesięcy temu
Reply to  Adam

Burmistrz Jerzy Widzyk wykonał cztery strategiczne projekty dla Miasta Żywca i Żywiecczyzny,
most na Sole, droga ekspresowa S94, kanalizacja całego Powiatu Żywieckiego, oraz gazyfikacja. Burmistrz Antoni Szlagor ………………