Modernizacja dróg powiatowych. Drogowy rozmach na Żywiecczyźnie
Władze powiatu żywieckiego nie zwalniają tempa, prowadząc i planując kolejne inwestycje drogowe. Podobnie jak miało to miejsce w minionych latach, kierowcy już w tym roku mogą się cieszyć z kolejnych zmodernizowanych odcinków dróg powiatowych.
Starosta żywiecki Andrzej Kalata przyznaje, że jednym z głównych tematów, który przewija się na spotkaniach z radnymi i mieszkańcami Żywiecczyzny, są drogi powiatowe i budowa chodników.
– Jak łatwo się domyślić, oczekiwania są o wiele większe niż możliwości finansowe powiatu. Ale mocno staramy się, by w jakiejś części sprostać tym postulatom. Stąd też składamy wiele wniosków o dotacje z różnych źródeł zewnętrznych, aby pozyskać jak najwięcej środków finansowych i tym samym wykonać jak najwięcej inwestycji drogowych. A tych dróg powiatowych mamy co niemiara, bo ich łączna długość na Żywiecczyźnie wynosi aż około 340 km! Aby zobrazować, jaka to jest ogromna skala, przypomnijmy, że odległość z Żywca do Warszawy wynosi około 380 km! Obecny 2022 rok jest kolejnym, w którym prowadzimy wiele modernizacji dróg powiatowych. To, co na pewno ucieszy wielu mieszkańców i kierowców, to fakt, że w ostatnim czasie zakończono kilka z inwestycji – mówi starosta Andrzej Kalata.
Wśród nich jest między innymi położenie nowej nawierzchni na ponad 300-metrowym odcinku ul. Piłsudskiego w ciągu drogi powiatowej w Łodygowicach (koszt – 526 871,08 zł), przebudowa blisko 200-metrowego uszkodzonego odcinka ul. Nad Jeziorem w ciągu drogi powiatowej w Tresnej koło zapory (354 496,87 zł), remont uszkodzonego ok. 770-metrowego odcinka drogi powiatowej w Bystrej (511 767,47 zł) czy wykonanie projektu stałej organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Widokowej i Kryształowej obok Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Twardorzeczce (30 969,19 zł).
– W tym ostatnim przypadku powstały specjalnie oznakowane przejścia dla pieszych, usypano część poboczy, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży idącej do szkoły. Dodatkowo pojawiły się znaki pionowe i poziome oraz ustawiono drogowskazy. Zmieniono również pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu dróg z kierunków Ostre i Radziechowy – wylicza starosta.
Jak podkreśla, to jeszcze nie koniec inwestycji, które będą jeszcze w tym roku służyć mieszkańcom i kierowcom. – Trwają prace przy przebudowie kilku odcinków dróg powiatowych i budowie chodników, między innymi na ul. Wspólnej i Krakowskiej w Łękawicy, na dwóch odcinkach w Gilowicach. Do lipca tego roku powinny zakończyć się dwie duże inwestycje związane przebudową drogi i budową chodnika na ul. Leśnianka w Żywcu oraz na ul. Żywieckiej w Wieprzu, a także jedna mniejsza związana z budową chodnika przy ul. Kasztanowej w Łodygowicach do granicy z Kalną – dodaje starosta Andrzej Kalata, zaznaczając, że trwają przygotowania do kolejnych inwestycji z Polskiego Ładu. – W tym przypadku planujemy, że w każdej z 15 gmin Żywiecczyzny wyremontujemy niespełna kilometrowy odcinek. Będzie to skala prac drogowych, jakiej jeszcze nie było w historii powiatu żywieckiego!
Ruszył nabór do szkół średnich
Od 16 maja trwa nabór kandydatów do szkół średnich, w tym prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Żywcu. Powiatowe placówki w Żywcu, Milówce i Węgierskiej Górce mają do zaoferowania spory wachlarz bardzo ciekawych kierunków.
Wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk mówi, że wnioski wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły średniej absolwenci klas ósmych szkół podstawowych powinni złożyć w formie elektronicznej poprzez stronę internetową /slaskie.edu.com.pl/.
– Aby ułatwić ósmoklasistom analizę ofert edukacyjnych naszych poszczególnych szkół średnich, a w konsekwencji wybór przyszłej placówki, przygotowaliśmy w formie elektronicznej specjalny „Informator Edukacyjny 2022/2023”, który dostępny jest na stronie intenetowej Starostwa Powiatowego w Żywcu pod adresem: /zywiec.powiat.pl/ – podkreśla wicestarosta Stanisław Kucharczyk.
Ważne daty przy naborze
16-30 maja
Składanie wniosków wraz z dokumentami o przyjęcie do oddziału przygotowania wojskowego w szkole średniej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach średnich.
16 maja – 20 czerwca
Składanie wniosków wraz z dokumentami o przyjęcie do szkół średnich.
31 maja – 13 czerwca
W wybranych szkołach średnich przeprowadzenie sprawdzianu kompetencji językowych oraz przeprowadzenie prób sprawności fizycznej.
24 czerwca – 13 lipca
Należy złożyć uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły średniej o świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
29 lipca
Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół średnich.
Orkiestry dęte „zaczarują”!
Co prawda do 19 czerwca jeszcze jest trochę czasu, ale już teraz warto sobie ten dzień zarezerwować na wyjątkową imprezę, jaką będzie Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Żywcu!
Wydarzenie rozpocznie się 19 czerwca o 13.30 w amfiteatrze Pod Grojcem w Żywcu. Będzie to już 23. edycja niezwykle lubianego przez mieszkańców i turystów przeglądu. W trakcie imprezy zaprezentuje się 15 orkiestr dętych z całej Żywiecczyzny.
– W ubiegłym roku w przeglądzie zagrało aż czternaście orkiestr, dając prawdziwą ucztę dla ducha i pokaz kunsztu muzycznego – podkreśla Mirosław Dziergas, dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu, które jest organizatorem przeglądu przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.