Sport Wadowice

Stawką Puchar Tymbarku

Fot. Bogdan Szpila

Ponad tysiąc dziewcząt i chłopców walczy na stadionie wadowickiej Skawy w turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”.

Wadowice są jedną z szesnastu miejscowości w Polsce, w których prowadzone są eliminacje półfinałowe. Do dwudniowej rywalizacji (11-12 maja) stanęło 8895 drużyn z niemal wszystkich powiatów między Bugiem a Odrą. Na murawy Skawy (naturalną i sztuczną) wybiegło blisko 1200 piłkarzy i piłkarek reprezentujących 115 małopolskich zespołów w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12.

Stawką jest nie tylko finał na Stadionie Narodowym, ale również spotkanie z reprezentacją Polski (rozgrywki U-8 kończą się na etapie regionalnym).

Wśród oficjeli obserwujących w Wadowicach zmagania futbolowych adeptów, są między innymi byli piłkarze Wisły Kraków: Marcin Wasilewski, Paweł Brożek i Arkadiusz Głowacki oraz prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Kołtun.

– Do gry przystąpiła co czwarta szkoła w Polsce, w Pucharze bierze udział o 50% więcej drużyn szkolnych, niż w poprzednim roku – informuje Adam Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. piłkarstwa amatorskiego.

Turniej „Z podwórka na stadion” okazał się być dla niejednej futbolistki i niejednego futbolisty pierwszym krokiem w zawodowej karierze. To m.in. Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Paulina Dudek (PSG), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), Jakub Kiwior (Arsenal) oraz Arkadiusz Milik (Juventus).

Fot. Bogdan Szpila

Fot. Bogdan Szpila
navigate_before
navigate_next

google_news