Za sterowania ruchami narzędzi w maszynach sterowanych numerycznie odpowiadają specjalne systemy sterowania. Umożliwiają tym samym bardzo dokładną obróbkę elementów i pracę z wieloma rodzajami materiałów, takich jak drewno, metal czy beton. Dowiedzmy się więcej na temat tych systemów.
Czym są maszyny CNC i jak są sterowane?
Maszyny CNC to urządzenia przeznaczone do różnorodnych prac obróbczych. Między innymi do cięcia, wykrawania, frezowania lub wypalania. Mogą pracować z wieloma rodzajami materiałów, a ich największą zaletą jest niezwykle precyzyjna obróbka. Jest to możliwe, ponieważ maszynami CNC steruje komputer. Operator wprowadza do komputera program, w którym rozplanowane są ruchy narzędzia skrawającego czy frezarki. Dlatego de facto to komputer steruje maszynami CNC zapewniając doskonałe efekty i możliwość tworzenia unikalnych kształtów wytwarzanych elementów. Jeśli zaś chodzi o prawidłowe funkcjonowanie sprzętu, to najważniejszą rolę odgrywają system sterowania maszynami CNC.
Czym jest system sterowania maszynami CNC
Wspominany system to inaczej program komputerowy, który musi być odpowiednio zintegrowany z urządzeniem. Jego rolą jest stała kontrola i analiza ruchów maszyny. Każdy system sterowania maszynami CNC posiada inny poziom zaawansowania i odpowiada za to, jakie funkcje spełnia maszyna obróbcza.
Warto wiedzieć, że systemy sterowania CNC można podzielić ze względu na to, jak zaawanasowane są. Na przykład podstawowe systemy CNC obejmują wgranie pliku ścieżki narzędzia oraz rozpoczęcie pracy. Istnieją też bardziej rozwinięte wersję, które dodatkowo umożliwiają próbną obróbkę, wprowadzanie zmian ustawień i zmianę sposobu pracy obrabiarki w trakcie pracy. Z kolei systemy najbardziej skomplikowane wyposażone są też w specjalny edytor do samodzielnego rysowania i nanoszenia poprawek. Najbardziej nowoczesne systemy sterowania maszynami CNC posiadają też funkcja wizualizacji w czasie rzeczywistym. Funkcja ta pozwala uniknąć wielu pomyłek oraz sprawdzić, kiedy zostanie zakończona praca.
Funkcje systemach sterowania maszynami CNC
Jak wspomnieliśmy podstawową funkcją omawianych systemów jest wytyczanie ruchów urządzenia na podstawie wgranych plików. Obsługiwane rozszerzenia to m.in. PLT, DXF czy HPGL. Jednakże z pomocą odpowiednich funkcji można zwiększyć liczby obsługiwanych formatów. W ten sposób praca maszyny CNC nie będzie ograniczona położeniem elementu przeznaczonego do obróbki.
Sprawa kolejna to możliwość podzielenia pracy maszyny CNC na kilka etapów, co jest możliwe z
wykorzystaniem bardziej zaawansowanych systemów. Umożliwia to większą kontrolę procesów produkcyjnych. Ciekawą opcją jest również czujnik mierzący długość narzędzia oraz funkcja do przeprowadzania próby testowej.
Jak wybrać system do sterowania obrabiarką CNC?
Planujesz zakup systemu sterowania do maszyny CNC? Pamiętaj, że istnieje wiele kryteriów, które należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze trzeba dobrać rozwiązanie, które odpowiada potrzebom twojej branży. Po drugie wybór maszyny CNC i oprogramowania należy dobierać mają na uwadze właściwości, jakie ma posiadać gotowy produkt. Do tego dobiera się potem konkretny kształt, a także metodę obróbki. Istotny jest też oczywiście komfort pracy. Najlepszy będzie więc system sterowania CNC wyposażony w prosty, intuicyjny interfejs. Z kolei warto dodać, że zaawansowane systemy znacznie ułatwiają nam życie, ponieważ nie wymagają od użytkownika samodzielnego generowania kodów NC, lecz robią to za niego.
Artykuł dostarczył sklep z serwosilnikami do maszyn.