Wydarzenia Żywiec

Strefa zwrotnej butelki w Żywcu

Fot. Paweł Szczotka

Na Rynku w Żywcu pojawił się niecodzienny budynek typu kiosk. Jak się okazuje to specjalna Strefa Świątecznej Zwrotki Ż, którą przygotowała Grupa Żywiec. Można tam oddać butelki zwrotne łatwo i bez paragonu. Co więcej za jedną zwróconą butelkę można otrzymać 35 groszy. Akcja potrwa do 19 grudnia.

Butelki zwrotne to najbardziej przyjazne dla środowiska opakowania w jakim dostępne jest piwo. Jak informuje Grupa Żywiec butelka zwrotna może krążyć 25 razy w ciągu 5 lat i być ponownie wykorzystana bez żadnego dodatkowego przetworzenia.

Gdyby zabrakło butelek zwrotnych, mieszkańcy Żywca musieliby wyrzucić do śmieci ponad 500 ton pustych butelek rocznie. Dlatego zamiast wyrzucać, warto dawać jej drugie i kolejne życie – podkreślają przedstawiciele Grupy Żywiec.

Z tego powodu na żywieckim Rynku stanęła specjalna Strefa Świątecznej Zwrotki Ż. Każda oddana butelka Grupy Żywiec (Żywiec, Warka, Warka Radler, Tatra, Specjal, Królewskie, Brackie i EB) to 35 groszy dla oddającego, a także 1 zł, którą marka Żywiec przeznaczy na posadzenie drzew tlenowych na terenie miasta.

Drzewa tlenowe produkują nawet 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy powietrza. Dzięki ogromnym liściom takie drzewo pochłania duże ilości dwutlenku węgla, wytwarzając znaczne ilości tlenu. Żywiec od ponad 160 lat warzony jest w tym samym miejscu – Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu. Dlatego konsekwentnie staramy się zmniejszać nasz wpływ na środowisko, dzięki czemu Arcyksiążęcy Browar w Żywcu jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska browarów w naszej firmie. Wiemy, że nawet małe, codzienne czynności mogą mieć duży wpływa na środowisko, dlatego przygotowaliśmy Świąteczną Zwrotkę Ż z myślą o mieszkańcach miasta, w którym warzymy nasze piwo. W ten sposób zachęcamy mieszkańców do zwracania butelek oraz troski o środowisko naturalne – mówi Tomasz Klima, dyrektor Arcyksiążęcego Browary w Żywcu.

Świąteczna Zwrotka Ż to jedno z wielu działań o charakterze ekologicznym realizowanych przez Grupę Żywiec w mieście. W ubiegłych latach Browar przeznaczył 70 tys. zł na zakup sześciu urządzeń pomiaru jakości powietrza na terenie miasta, był sponsorem kampanii Eko-Edukatorzy na temat smogu realizowanej przez Żywiecką Fundacją Rozwoju, a także wspiera sprzątanie Jeziora Żywieckiego.

Dziś wracamy do dobrych praktyk ponownego wykorzystywania opakowań. Trudno jest zawsze pamiętać o paragonie, dlatego akcja umożliwiając oddawanie butelek zwrotnych bez paragonu promuje dobre nawyki konsumenckie wśród mieszkańców i pozwala na ponowne wykorzystanie materiałów zamiast wyrzucania ich do śmieci – mówi burmistrz miasta Żywca Antoni Szlagor.

Akcja rozpoczęła się w poniedziałek (9 grudnia) i potrwa do 19 grudnia.

Stanowi część szerszych działań Grupy Żywiec pod hasłem „Daj butelce drugie życie”, której celem jest umożliwienie konsumentom zwrotu butelek bez konieczności posiadania paragonu na terenie całej Polski. Obecnie w akcji bierze udział ponad 5 tysięcy sklepów, w tym sklep spożywczy przy osiedlu Młodych nr 1 w Żywcu oraz kilka sklepów w najbliższej okolicy Żywca. Szczegółowa mapa sklepów oraz specjalny formularz dla zainteresowanych sklepów dostępny jest na stronie zwrocbutelke.pl – podkreślają przedstawiciele Grupy Żywiec.

Fot. Grupa Żywiec
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Grupa Żywiec
Fot. Grupa Żywiec
Fot. Grupa Żywiec
Fot. Grupa Żywiec
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
navigate_before
navigate_next

google_news
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lomax
Lomax
4 lat temu

Znowu wielkie halo z byle czego !!! Ludzie – czy wy jesteście naćpani ??? Jak myślicie – ile butelek oddano do tego przybytku reklamowanego przez burmistrza ??? A rudera z cegieł przy ul. Browarnej dalej stoi i zagraża życiu ! Wciskają wam zastępcze tematy a wy to ludziska kupujecie !

WHY???
WHY???
4 lat temu

Admin usunął wpis, że Grupa Żywiec ma zapłacić zaległy podatek i że Antoni dostanie do budżetu miast kolejne miliony. Dlaczego cenzurka???

Matys
Matys
4 lat temu

Kaucja za butelke to 50 gr juz 15 maja zarobku a niezwrotne butelki do fosy nikt butelek w sklepach nie odbiera bez paragonu moze nad tym niech sie zastanowia jak chca tak by byl latwiejszy skup a nie ze pięć butelek i pięć paragonów bo nie przyjmuja zaniedlugo segregator oprócz portfela trzeba nosic bedzie hehe

Ania
Ania
4 lat temu

Szkoda ze tak krótko to potrwa bo będę w Żywcu w styczniu i chciałam obejrzeć ten fajny czerwony budynek i zrobić sobie zdjęcie z napisem Żywiec ?

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Ania

Jeśli butelki oddaje burmistrz na zdjęciach – zdjęcie na pewno warto sobie zrobić. Ale w środku na czerwono.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

W Żywcu robi się wielką akcję, która dotyczy butelek zwrotnych szklanych określonych marek. Co zrobić z butelkami niezwrotnymi? Żywiec też produkuje napoje w butelkach plastikowych, które są większą plagą odpadową. Wszelkie butelki plastikowe. Problem nie dla Grupy Żywiec?

Żywczok
Żywczok
4 lat temu

Boję się otworzyć lodówkę, bo a nuż mieszka w niej Antoni ?

ze_wsi
ze_wsi
4 lat temu

W cywilizowanych krajach przed wejściem do sklepu jest dziura w ścianie, która bez pytania o markę – przyjmuje każdą flaszkę, wydaje paragon do odbioru kaucji/kompensaty przy kasie. Bez wielkiego halo, bez konieczności stawiennictwa sołtysa tzw. miasta.

czytelnik.
czytelnik.
4 lat temu
Reply to  ze_wsi

No tak , ale to jest na zachodzie . My dla zachodu jesteśmy nadal wschodem . .Ale dobrze że chociaż ktoś tu ZACZYNA myśleć i daje dobry choć krtkotrwały przykład.