Cieszyn Kultura i rozrywka

Strumień: Jubileusz bez pompy. Nagrody przyznane

Jubileusz Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej miał być niezwykły, ale nie o takiej niezwykłości myśleli organizatorzy – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu. Pandemia pomieszała szyki. Mimo to konkurs się odbył, a wzięło w nim udział aż 74 artystów.

Celem organizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu konkursów im. Emilii Michalskiej jest przypominanie tej niezwykłej, urodzonej w 1906 roku w Pruchnej, artystki-poetki, która wprowadziła wartości kultury ludowej w kręgi kultury ogólnopolskiej. Udział w nich biorą artyści nie związani zawodowo z prezentowaną dziedziną twórczości. W jubileuszowym konkursie mottem przewodnim był fragment wiersza Emilii Michalskiej zatytułowany “Walc” i mimo problemów jakie wywołała pandemia, do organizatorów dotarło aż 127 prac w czterech kategoriach tematycznych. Wyniki ogłoszono online.

I tak w kategorii malarstwo i grafika jury w składzie dr hab. prof. UŚ Urszula Szuścik z Zakładu Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej w Cieszynie, Martyna Szymik – Kasza, artystka, plastyk oraz Fryderyk Parwicki – artysta, plastyk, fotograf, wielokrotny laureat Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej ocenili 41 nadesłanych prac przez 31 twórców. Pierwszą nagrode przyznano Marii Plech z Zebrzydowic za “Śnię o…”. Drugie miejsce zajął Leszek Henryk Dryja z Bielska-Białej za ” Szepty górskiego potoku”, a trzeci była Janina Goździewicz z Góry za “Tańczyłam taniec”. Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Maria Markowiak ze Strumienia za “Ulotność chwili”, Dorota Jacyniak z Tychów – ” Wniebowlilienie” i Alicja Mecner z Mikołowa -“Każda kropla na wagę życia”.

Regina Gosieniecka – Giertuga i Krystyna Wacławik – hafciarki i znawczynie wielu technik rękodzielniczych oraz Martyna Szymik – Kasza to zespół, który wybierał najlepszą z 14 prac dziewięciu autorów w kategorii rękodzieło artystyczne. Pierwsze miejsce jury przyznało Władysławie Wali z Wisły Małej za macramy “Lala tańczy sama” i “Bez nazwy “. Drugie miejsce zajęła Maria Bohucka ze Strumienia za “Wplątana w sieć snu” , a trzeci był Fryderyk Cul z Żywca za “W zagrodzie – metaloplastyka”. W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Anna Baron z Wisły Wielkiej za pracę zrobioną na szydełku – “Łapacz snów” i Kazimierz Pyclik z Choczni za rzeźbę “Kapliczka przedstawiająca Chrystusa Frasobliwego”.

W konkursowej kategorii fotografia siedmiu autorów dostarczyło 12 prac , które oceniali: Fryderyk Parwicki – fotograf, artysta, plastyk, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, Michał Piekarski – fotograf, przyrodnik oraz Bartłomiej Witkowski – grafik, dyrektor artystyczny czasopisma Design Alive. Jury najbardziej spodobała się praca “Sen” Aleksandry Stawickiej z Pawłowic. Drugie i trzecie miejsce przyznano Barbarze Karnas- Greń z Dębowca za fotografie “Carpe diem” i “Tańczę mój czas”. Jury postanowiło także wyróżnić fotografie Marty Dziedzic z Zaborza “Ostatni taniec” i Haliny Krawczyk ze Strumienia “Sen”.

W kategorii poezji zgłoszonych zostało 51 prac od 21 autorów. Prace oceniali: dr hab. Tomasz Nowak, językoznawca, pracownik Instytutu Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej UŚ w Katowicach, Anna Mazur, pedagog, poetka z Drogomyśla, animatorka życia kulturalnego i Beata Sabath – nauczycielka, pedagog, autorka tomików wierszy, laureatka wielu nagród literackich. Jury najwyżej oceniło zestaw poezji Piotra Zemanka z Bielska – Białej – “Grande valse brillante”, “Fortepian Chopina – vitae annorum opus 39” “Fortepian Chopina Impromtu – Introdukcja”. Drugie miejsce zajęła praca Anny Kobylińskiej z Warszawy “Taniec”, a trzecia była Aleksandra Gliniecka z Jaworzna za wiersz “Tango jesienne”. Wyróżniono także: Krzysztofa Kokota z Nowego Targu za “Jesienną miłość” i Jolantę Przystał z Pszczyny za “Walc na bis”.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments