Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Stryszawa: Powiatowe święto plonów (wideo)

Fot. Wojciech Ciomborowski

Po sierpniowych dożynkach gminnych przyszła pora na dożynki powiatowe. Gospodarzem święta plonów w powiecie suskim była w tym roku gmina Stryszawa, która wraz ze starostwem ugościła rolników na obiektach stryszawskiego Centrum Sportu i Rekreacji.

Wielogodzinna niedzielna impreza nie mogła zacząć się inaczej niż mszą świętą, odprawioną w kościele św. Stanisława w Stryszawie Dolnej. Po niej spod świątyni wyruszył barwny korowód dożynkowy, który poprowadziła Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa, a za nią ustawiły się koła gospodyń wiejskich niosące okazałe wieńce dożynkowe. Musiały je potem jeszcze ośpiewać, ale wcześniej starostowie dożynek Anna Iciek i Wiesław Pieróg przekazali staroście suskiemu Józefowi Bałosowi i wójtowi Stryszawy Rafałowi Laskowi symboliczne bochny chleba i wino, będące owocem wydanym przez stryszawską ziemię.

W ocenie jurorów najpiękniejszy wieniec tradycyjny wykonały i zarazem najlepiej zaprezentowały się na scenie gospodynie z Białki, drugie miejsce zajęło KGW „Zawojanki” z Zawoi Dolnej,  trzecie KGW w Stryszawie Dolnej. W kategorie wieniec współczesny zwyciężyło Stowarzyszanie „Nasza Skawica”, druga nagroda przypadła KGW w Żarnówce, a trzecia KGW „Bystrzanki” z Bystrej Podhalańskiej.

Jak co roku podczas dożynek wręczono również nagrody laureatom konkursów powiatowych na najpiękniejszy ogród przydomowy i najpiękniejszy ogród w obejściu gospodarskim. W pierwszym zwyciężyła Barbara Bara z Zawoi przed  Barbarą Adamek Budzowa i Barbarą Kowalcze z Łętowni. W drugim triumfowała Janina Knapczyk z Bieńkówki, a na podium znalazły się jeszcze Krystyna Korbel z Osielca i Kazimiera Maj z Sidziny. Natomiast Maria Pająk z Krzeszowa otrzymała wyróżnienie.

Późnym popołudniem koncert dali Zbójnicy ze Szczyrku, Śwarni z Zakopanego, kapela młodzieżowa spod Jałowca, a wieczorem Śwarni porwali przybyłych do zabawy tanecznej. Dożynkom towarzyszył szereg dodatkowych atrakcji. W ramach warsztatów kulinarnych „Stryszawskie smaki” koła gospodyń wiejskich przygotowały i częstowały kromkami ze smalcem i ogórkiem, wybornym żurkiem, moskalikami z serem oraz zapomnianą przez wielu kulasą ze skwarkami lub na słodko. Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze” przygotowała konkurs dla dzieci, a obok swoim kunsztem chwalili się miejscowi twórcy ludowi. Swoje stoisko mieli także pszczelarze.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
8 miesięcy temu

[…] Stryszawa: Powiatowe święto plonów (wideo) – Beskidzka24.pl […]