Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Świadomy inwestor – co musisz wziąć pod uwagę decydując się na budowę domu.

Decyzja o budowie domu to jedna z najpoważniejszych decyzji w naszym życiu. Pierwszy krok to krok najtrudniejszy, ale gdy już go podejmiemy warto przygotować się solidnie do tego, co nas czeka. O czym warto pamiętać już na początku naszej przygody z budową domu? Co warto przeanalizować, a na co zwrócić szczególną uwagę? Świadomość inwestora to jego atut, który przydaje się na każdym etapie inwestycji.

Dom przy Przyjemnej 28 bisDom przy Przyjemnej 28 bis – www.galeriadomow.pl

Po pierwsze – działka

Kwestia wyboru działki nie zawsze jest częścią składową procesu inwestycyjnego. Czasem jest tak, że działkę mamy przepisaną przez rodziców, czy w spadku. Wtedy omijają nas kwestie wyboru, bo przyjmujemy ją z całym dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli jesteśmy zmuszeni zakupić parcelę powinniśmy dobrze przemyśleć, zarówno jej lokalizację, jak i kształt i wymiary. Nie możemy zapomnieć również o cenie, która powinna być dopasowana do budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na inwestycję.

Warto wybierać działki o regularnym kształcie. Przeglądając projekty domów będziemy mieli większe pole wyboru. Jeśli w interesującej nas lokalizacji oraz zakresie cenowym nie ma odpowiednio dużej działki, nie powinniśmy załamywać rąk. Nie od dziś wiadomo, że działki wąskie są tańsze od szerokich. Jeśli taka działka jest dobrze skomunikowana, ma dostęp do mediów, a na dodatek jest widokowo położona warto wziąć ją pod uwagę. W serwisie GALERIADOMOW.PL znajdziemy ciekawe projekty domów na wąska działkę, które pozwolą wybudować nowoczesny dom nawet na niewielkiej przestrzeni.

Wybierając działkę należy zwrócić uwagę również na grunt, na którym ma stanąć nasz przyszły dom. W tym celu warto wykonać odpowiednie badania geotechniczne, które pozwolą określić poziom wód gruntowych. Ta wiedza przyda się szczególnie inwestorom, którzy wybierają projekt domu z podpiwniczeniem.

Najważniejszą rzeczą, którą musimy sprawdzić zanim przystąpimy do wyboru projektu domu to warunki zabudowy, lub Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Każda działka, przed rozpoczęciem budowy musi takie ustalenia posiadać. Aby dobrze wybrać projekt musimy wiedzieć, co możemy budować na danej działce. Jaki dach ma mieć nasz przyszły dom, jaką wysokość maksymalną, powierzchnię zabudowy, czy szerokość elewacji frontowej. Takie wytyczne zawierają właśnie WZ i MPZP.

Dom przy Migdałowej 2Dom przy Migdałowej 2 – www.galeriadomow.pl

Po drugie – projekt domu

Przeglądając projekty domów musimy wybrać ten jedyny na podstawie kilku parametrów – naszego gustu, wielkości parceli i warunków zabudowy wydanych dla działki. Decyzja powinna być syntezą tych trzech wyznaczników. Niestety nie możemy wybudować na naszej działce wszystkiego, co nam się spodoba.

Projekt domu w zakresie funkcjonalności powinien odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli mamy, lub planujemy większą rodzinę, przyda się odpowiednia ilość pokoi, jeśli budujemy dom w kwiecie wieku wystarczy nam niewielki budynek, tani w utrzymaniu. Musimy rozstrzygnąć również podstawową kwestię; czy wybieramy projekt domu parterowego, czy projekty domów z poddaszem użytkowym? Parterówka to komfort i wygoda wspólnej przestrzeni. Wszystko mamy pod ręką i nie musimy biegać po schodach, co może być kluczowe, szczególnie na stare lata.

W domach piętrowych nie sposób nie docenić przytulnego i zacisznego poddasza. Jasny podział na część dzienną na parterze oraz nocną na poddaszu to klasyczny schemat, do którego wielu inwestorów jest przyzwyczajonych. Poza tym wielu nie wyobraża sobie domu bez możliwości wyjścia na balkon, co jest możliwe tylko w budynkach z dwoma kondygnacjami.

Projekty domów powinniśmy dobierać optymalnie do naszego stylu życia, potrzeb i przyzwyczajeń, ale również pod kątem zasobności naszego portfela i możliwości finansowych. Dlatego warto szczególną uwagę zwrócić na projekty domów tanich w budowie i oszczędnych w użytkowaniu.

Dom przy Imbirowej 4 NDom przy Imbirowej 4 N – www.galeriadomow.pl

Po trzecie – odpowiedni ludzie

Gdy już wybierzemy działkę i projekt domu czeka nas kolejna kwestia, w której od naszej decyzji może zależeć powodzenie inwestycji. By powstał dom potrzebni są ludzi, którzy go wzniosą. Począwszy od architekta adaptującego, aż po ekipę która będzie budowała dom wybór właściwych ludzi jest kluczowy. Starając się o pozwolenie na budowę warto wybrać architekta, który działa na danym terenie, ma wiedzę na temat niuansów i zawiłości prawnych występujących w danym starostwie. Adaptacja wykonana przez takiego fachowca z pewnością przebiegnie szybko, sprawnie i zakończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę. Równie ważny jest wybór kierownika budowy. To on jest odpowiedzialny za poprawną realizację inwestycji. Nie może to być tzw. „kierownik widmo”, ale osoba, która naprawdę, rzeczowo zadba o bezpieczeństwo i właściwy przebieg budowy. Szukając ekipy realizującej inwestycje dobrze jest kierować się opiniami znajomych, wpisami na forach budowlanych, lub innymi miarodajnymi opiniami na temat budowlańców. Możemy przy odrobinie sprytu zwiedzić niejedną budowę realizowaną przez daną firmę, sprawdzić solidność wykonania i wysłuchać opinii użytkowników.

Jeśli nasz wybór padnie na właściwe osoby powodzenie inwestycji mamy niemal gwarantowane. Aktualnie, w czasach boomu na budownictwo jednorodzinne, ciężko o wolną, dobrą ekipę budowlaną, dlatego powinniśmy się za nią rozglądać odpowiednio wcześnie.

Świadomy inwestor, taki który wie, co go czeka i jest na to przygotowany, nie powinien mieć problemów z realizacja inwestycji życia. Na budowie, podobnie jak w innych ważnych przedsięwzięciach, liczy się spokój,opanowanie i cierpliwość. Posiadając te cechy możemy być spokojni o sprawną i szybką realizację budowy.

WSB_zas_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments