Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Świąteczne wydanie Kroniki Beskidzkiej już w sprzedaży. O czym piszemy?

Świąteczne wydanie “Kroniki Beskidzkiej” to – jak zawsze – dużo dobrej lektury w sam raz na świąteczny czas. O czym przeczytacie w tym wyjątkowym numerze?

Bohaterowie naszej okładki. Taniec jest ich pasją
Zespół Pieśni i Tańca Bielsko działający aktualnie przy Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, powstał w 1974 roku. W przyszłym roku będzie więc świętował jubileusz 50-lecia. W zespole działają trzy grupy wiekowe: młodsza, średnia i reprezentacyjna, które skupiają ogółem 80 osób. Każda spotyka się na zajęciach dwa razy w tygodniu.

Bielsko-Biała chce być stolicą kultury

Stolica Podbeskidzia chce zostać Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku. Czasu niby jest dużo, ale już teraz trzeba mocno działać. – Myślę, że odważne decyzje pozwalają na to, aby można było osiągać wielkie cele – mówi prezydent Jarosław Klimaszewski.

Koniec Pierożka to koniec epoki. Ten bar mleczny to legenda
Ukochany bar mleczny bielszczan działa od 47 lat. Tylko do końca kwietnia. Właścicielka mówi, że to ostateczna decyzja. – Nigdy nie oszczędzałam kosztem klienta i nie będę robić tego teraz – zapewnia.

DKF – więcej niż film

Po ponad 50 latach Andrzej Dutka przestał kierować Dyskusyjnym Klubem Filmowym Kogucik. Był prezesem zarówno w czasach, kiedy na seanse waliły tłumy, jak i wówczas, kiedy było kilkunastu zainteresowanych. Bez względu na okoliczności uparcie robił swoje.

Jak urodzić się Żydem, to tylko tutaj

Bielsko było specyficzne, trudno było ukryć swoją tożsamość. Wszyscy wiedzieli, że Kulka jest Żydem, że Holender jest Żydem. Mój ojciec do emerytury zachował stanowisko kierownicze w Bewelanie. Nawet jeśli tu był antysemityzm, to ukryty – KRONIKA rozmawia z Dorotą Wiewiórą, przewodnicząca najmniejszej gminy wyznaniowej żydowskiej w Polsce.

Po pięknej stronie świata

Pędzel wzięła do ręki raptem cztery lata temu, na emeryturze. Pracuje od świtu do zmierzchu, chłonie wiedzę teoretyczną, na koncie ma już autorską wystawę i marzy, że w jej mieszkaniu – przypominającym galerię sztuki – powstanie ponadczasowe dzieło.

Kocia mama z Bielska-Białej. Ma koty na całym świecie

Jej kocia misja rozpoczęła się dwanaście lat temu. Wyłapuje koty na ulicy, leczy, dokarmia, poddaje zabiegom sterylizacji. Co roku przez jej ręce przewija się około 40 kotów, które trafiają do dobrych domów.

Niespełnione życie bogacza

Zaprojektowana przez Karola Korna dla Teodora Sixta willa miała tętnić życiem i rodzinnym szczęściem. Stała się jednak grobowcem marzeń przemysłowca i złotą klatką jego żon.

Piekielnie inteligentny sceptyk

Ostatnio miasto przypomniało sobie o Stanisławie Goli. W smutnych okolicznościach – grób, w którym spoczywa miał zostać przeznaczony do likwidacji. Jaki był zapomniany bielski poeta?

Rekolekcje w drodze

Ksiądz Kazimierz Hanzlik jest proboszczem parafii św. Antoniego w Kalnej. Od wielu lat podróżuje z wiernymi po całym świecie. – Trudno powiedzieć, ile udało się odwiedzić miejsc. Prowadzę ludzi już 30 lat – mówi. Podczas pielgrzymek z wiernymi był na wszystkich kontynentach.

Na szczycie pojawiają się myśli, z których czasami wyrasta kolejny sukces

Rozmowa z Piotrem Krzyżowskim – himalaistą, ratownikiem Grupy Beskidzkiej GOPR, prawnikiem, który w lipcu 2022 roku zdobył ośmiotysięczniki Broad Peak i K2, stając na obu wierzchołkach w odstępie zaledwie dziewięciu dni. Było to pierwsze polskie wejście na oba szczyty w jednym sezonie bez użycia tlenu i wsparcia tragarzy wysokogórskich.

Krok od wojny o Zaolzie

Na pozycjach wyjściowych do ataku stały już tysiące żołnierzy, czołgi i artyleria. Dopiero co zakończyła się II wojna światowa. Na szczęście do kolejnego konfliktu o Zaolzie nie doszło.

Stara Befama tętni muzyką

Centrum Biznesu Befama stanowi swoisty fenomen na mapie nie tylko Bielska-Białej. Za dnia działają tu różne biznesy, takie jak szkoła tańca, drukarnia czy ciucholand. Wieczorem, szczególnie w weekendy, miejsce to zamienia się w prawdziwą świątynię muzycznej twórczości.

To tylko niektóre tematy, o których piszemy. Zapraszamy do lektury! Kronikę Beskidzką można kupić w kioskach, salonikach prasowych, hipermarketach i na stacjach benzynowych. E-wydanie na www.prasabeskidzka.pl

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
na wybiegu
na wybiegu
1 rok temu

Dziwnie wygląda na zdjęciu jak włodarze gmin subregionu południowego stoją przed budynkiem w B.B. z kartonami w rękach i prezentują kwoty, których jeszcze nie mają. Lepiej już było oglądać młode dziewczyny na wybiegu w konkursie piękności.

na wybiegu
na wybiegu
1 rok temu
Reply to  na wybiegu

Dziewczyny też z cyframi, liczbami.