Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zakład Gospodarki Odpadami odpowiada na ważne pytania

Dziś wielu bielszczan zadaje sobie poniższe pytania. Odpowiedzi pomogą rozwiać wątpliwości, a przy okazji obalą kilka mitów. Zapraszamy do lektury.

Po co nam ITPO w Bielsku-Białej?

Plany dotyczące instalacji termicznego przekształcania odpadów podjęto ze względu na zmieniające się wymogi prawne oraz problem ze wzrostem kosztów zagospodarowania (w tym składowania) odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Musimy również wziąć pod uwagę perspektywę znacznego wzrostu kosztów ich przyjęcia przez inne instalacje, o ile w ogóle będą chętne. W efekcie mieszkańcy płacą coraz więcej za odbiór odpadów i należy się spodziewać, że w najbliższej przyszłości koszty te nadal będą dynamicznie wzrastać. Co więcej, składowisko odpadów w ZGO S.A. ma określoną pojemność, która cały czas się zmniejsza i konieczne jest znalezienie nowych sposobów zagospodarowania tych odpadów. Powstanie spalarni ograniczy do niezbędnego minimum składowanie odpadów i pomoże ograniczyć uciążliwości związane z jego funkcjonowaniem, w tym również uciążliwości zapachowe.

W efekcie, dzięki powstaniu spalarni uda się zapobiec sytuacji, w której konieczne będzie wywożenie odpadów do innych instalacji zlokalizowanych poza naszą aglomeracją. Pociągnęłoby to za sobą dalszy wzrost kosztów dla mieszkańców Bielska-Białej. Obowiązek ograniczenia ilości odpadów komunalnych trafiających na składowisko nakładają na nas unijne normy w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Od 2035 r. 65 % odpadów trafiających do ZGO będzie musiało być poddanych recyklingowi, a tylko 10 % będzie mogło być składowanych. Za przekroczenie tych kryteriów trzeba będzie płacić kary. Pozostaje pytanie, jak zagospodarować pozostałych 25% odpadów. Rozwiązaniem jest spalanie (w kontrolowanych warunkach z wielostopniowym procesem oczyszczania powietrza) odpadów komunalnych nie nadających się do recyklingu i przekształcanie ich w energię elektryczną i ciepło. Taka metoda, jest w pełni aprobowana przez unijne prawodawstwo.

Czy to się opłaca?

Poza oszczędnościami, o których piszemy wyżej, instalacja pozwala pozyskiwać prąd i ciepło i to w sposób dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż w przypadku tradycyjnych elektrociepłowni. Jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne źródła energii (opalane węglem), od których stopniowo odchodzimy ze względu na szkodliwą emisję do atmosfery. Przykładowo ITPO funkcjonująca w Białymstoku, o podobnej wielkości, do tej planowanej w Bielsku-Białej, dostarcza do miejskiej sieci ciepłowniczej ok. 10% potrzebnego miastu ciepła. Tak samo może być również w Bielsku-Białej, która dzięki spalarni zyska dodatkowe – bardziej ekologiczne niż tradycyjne – źródło energii.

Czy to bezpieczne?

Tak, ponieważ ochrona środowiska i ludzi to priorytet przy projektowaniu i funkcjonowaniu ITPO. Obiekty te wyposażone są w instalacje oczyszczania spalin, które wychwytują i unieszkodliwiają zanieczyszczenia i toksyczne związki. W efekcie emisja zanieczyszczeń w spalinach jest na minimalnym poziomie, o wiele
niższym od dopuszczalnych wartości określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska. Spaliny są przez cały czas monitorowane przez system analizatorów spalin. Uciążliwość odorowa w takich instalacjach jest zredukowana do minimum poprzez zastosowanie podciśnienia w hali wyładunku oraz miejscu magazynowania odpadów tzw. bunkrze. Powietrze z tych przestrzeni jest zasysane do wewnątrz systemu i wykorzystywane w procesie spalania, przez co nie wydostaje się ono na zewnątrz Instalacji. Warto podkreślić, że takie rozwiązania już od lat sprawdzają się w wielu krajach. Obecnie na świecie jest około 2 000 Instalacji nowej generacji, z czego ponad 500 w Europie, 1 200 w Japonii. Wiele z nich zlokalizowanych jest w centrach miast tj. Wiedeń, Monako, Liberec. Są one nadzorowane przez międzynarodowe środowiska ekologiczne. W Polsce obecnie jest 8 takich instalacji (Białystok, Bydgoszcz, Konin, Kraków, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa), które z powodzeniem służą mieszkańcom z ich terenu wytwarzając energię elektryczną oraz cieplną. 39 kolejnych miast w naszym kraju stara się o budowę takich instalacji u siebie.

Co trafi na ITPO?

ITPO będzie mogła służyć wyłącznie mieszkańcom Aglomeracji Beskidzkiej, tj. miasta Bielska-Białej, powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Projekt nie przewiduje sprowadzania odpadów z całego kraju, czy zagranicy. Szczegółowy wykaz odpadów, które trafią do spalarni ilustruje powyższa infografika.

Spalarnia to rozwiązanie nie problem.

 

Materiał sfinansowany ze środków ZGO S.A.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ważne pytanie
ważne pytanie
1 rok temu

Czy ZGO potrafi odpowiedzieć na pytanie o ile obniżą się opłaty za odbiór odpadów dla przeciętnego Kowalskiego?

ważne pytanie
ważne pytanie
1 rok temu
Reply to  ważne pytanie

Pisze ZGO, że mieszkańcy płacą coraz więcej za odbiór odpadów i że należy się spodziewać, że w najbliższej przyszłości koszty te będą dynamicznie rosnąć. To stwierdzenie prawdy, dotkliwe koszty, no ale będzie spalarnia i nie można tego zdania tak zostawić – jak zalecać spalarnię to i w tym miejscu korzyść dla Kowalskiego.